טכנולוגיה תחת משבר

טכנולוגיה כחול לבן – גאווה לאומית לפני הכול

ישראל היא מעצמת על טכנולוגית. אין על זה עוררין. היא אפילו זכתה להיקרא ה- ‘סטארט אפ ניישן’ (אומת הסטארט אפ) של העולם. בתור ישראלי, אני חש גאווה עצומה לחיות כאן; במדינה בעלת ידע ויכולות טכנולוגיות אשר באות לידי ביטוי כמעט בכל תחום אפשרי: חקלאות, תחבורה, רפואה, פיננסים, פיתוחי סייבר ואבטחת מידע, אפליקציות ועוד.

73 שנים של עצמאות, יותר מ- 7,000 חברות הייטק, אקזיטים המוערכים במאות מיליארדי שקלים (כמו מכירת Waze במיליארד דולר, מובילאי בחמישה מיליארד ומכירתה של מלאנוקס בשבעה מיליארד דולרים) וכמובן “הדובדבן הטכנולוגי” שבקצפת: מוחות חדים ומבריקים במיוחד אשר אינם מפסיקים להפתיע עם חדשנות פורצת דרך.

האם המאיץ הטכנולוגי יוציא את ישראל מהמשבר?

בעוד סקטורים מרכזיים כמו תחבורה תעופה, תיירות ופיננסים חוו התרסקויות במהלך משבר הקורונה (רק סקטור הפיננסים לבדו צנח במהלך השנה ב- 30%) דווקא סקטור הטכנולוגיה הוא זה שרשם תשואות חיוביות כאשר כבר בחודש מאי, בשיא “הסערה הכלכלית”, מדד ‘ת”א טכנולוגיה’ עלה ב- 6%.

בסוף “שנת הקורונה” מגמת הצמיחה המשיכה, כאשר מתוך 30 החברות אשר הצטרפו לבורסה ב- 2020, 19 היו חברות הייטק אשר גייסו סכום עתק של 4.6 מיליארד ₪. בסך הכול, למשקיעי הטכנולוגיה הייתה סיבה לחייך; המדד סיים בראלי של 32% כאשר מניות ה- TECH במדד ה- בנצ’מארק (‘ת”א 125’) רשמו זינוק אדיר של 54%.

טכנולוגיה אמריקאית – יחידת עילית גלובלית של חדשנות

זה למעלה מ- 200 שנים שארה”ב מוכיחה וממחישה עד כמה טכנולוגיה אמריקאית היא חשובה ומשפיעה ברמה הגלובלית: מוחות מבריקים כמו בנג’מין פרנקלין, האחים רייט, תומאס אדיסון, סטיב ג’ובס, ביל גייטס, מארק צוקרברג והיזם וההמציא – מר אילון מאסק הם רק קצה קצהו של “קרחון טכנולוגי” אשר מציג עליונות וחדשנות פורצות דרך שכבר שינו את חייהם של מיליארדי אנשים בעולם. מבחינה זו, ללא ספק, ארצות הברית היא מודל לחיקוי המעורר השתאות אדירה.

סקטור הטכנולוגיה האמריקאי במהלך 2020

דבר לא יעצור את העליונות הטכנולוגית האמריקאית; אפילו לא משבר של מגפת קורונה עולמית. ענקיות טכנולוגיה כמו אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק, הנכללות כולן במדד הנאסד”ק 100, מדד הטכנולוגיה האמריקאי עבור 100 החברות הגדולות בבורסת הנאסד”ק, מהוות קטר כלכלי אשר מסייע לייצר מיליוני מקומות עבודה (בכל רחבי העולם) ולהניע בעוצמה את גלגליה של הכלכלה האמריקאית.

לראיה – במהלך “שנת הקורונה” סקטור הטכנולוגיה הראה איתנות אדירה, כאשר סיכם מגמה ירוקה בוהקת עם עלייה מטאורית של 46.43%. בין העליות המרשימות ביותר, נמנו אלו של חברת ‘אפל’ אשר מנייתה זינקה ב- 86.16% והגעה לשווי שוק של כ- 2 טריליון דולרים. ‘אמזון’ ו- ‘פייסבוק’ גם הן הצטרפו לחגיגה, לאחר שטיפסו כל אחת ב- 79.78% ו- 34.85% בהתאמה. אך הקפיצה האדירה והמשמעותית ביותר הייתה של חברת ‘טסלה’, ענקית רכבי החשמל המובילה בעולם, אשר זינקה בלא פחות מ- 696.01% והגיעה לשווי של 450 מיליארד דולרים.

מילות סיכום

האנושות כולה מישירה מבט קדימה ומבינה כי טכנולוגיה היא נדבך מרכזי אשר יסייע לה להתמודד עם כל אתגר עתידי. מי חשב למשל, לפני 20 שנים, שניתן יהיה לפתח טכנולוגיה אשר תהפוך לחיסון בתוך פחות משנה – כדי להתמודד בהצלחה עם מגפה עולמית? זה פשוט בלתי נתפס! בתוך זה, נראה כי משברים גלובליים במאה ה-21 הם בעיקר קטליזטור להתפתחות וצמיחה בסקטור הטכנולוגיה מאשר גורמים שיכולים לפגוע בו. וכמו שיכלתם לראות, ביצועי מדדי הטכנולוגיה הישראלי והאמריקאי מספרים את אותו הסיפור: גורלה של האנושות שזור בחדשנות טכנולוגית והיא תמשיך להשקיע בה ביתר שאת גם בעתיד!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

וורן באפט
ההשקעה האלטרנטיבית החדשה של וורן באפט
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות – למה דווקא עכשיו?
השקעות חוץ בורסאיות
מה גורם לעליית מחירי המזון?
השקעה אלטרנטיבית
ניאום: עתיד חדש לאנושות בערב הסעודית לאור הירח
תשתיות
בונים עולם חדש עם סקטור התשתיות האלטרנטיביות