ווטרטק

גוף האדם מכיל כ – 80% מים. עוד לפני המצאת התחבורה, התיישבויות של בני אדם נמצאו רק ליד מקורות מים, מפני ששם אפשר למצוא גם אוכל, שם יש חיים. אין ספק שמים, המכונים גם “הזהב השקוף”, הם מהמשאבים המרכזיים המאפשרים את החיים כאן על פני כדור הארץ – וככל שאוכלוסיית העולם גדלה, הצורך בטיפול במים גדל ביחד איתו.

בשנים האחרונות, סקטור ההשקעות בתחומי הקלינטק וההשקעות האחראיות (ESG), המאפשרות השקעה בארגונים שמייטיבים עם האקולוגיה והקהילה בעולם, הפך משמעותי בכל בית השקעות ואסטרטגיית השקעות מסביב לעולם. סקטור שמתפתח במהרה בשנים האחרונות, וחשוב להכיר אותו – הוא סקטור טיהור המים או טכנולוגיות המים, ווטרטק. ארגוני ווטרטק פועלים על מנת להנגיש מים לאוכלוסיה, לטפל במי שפכים, ולהזרים מים לצרכים חקלאיים ותעשייתיים.

בעולם מספר לא קטן של ארגונים העוסקים בטכנולוגיות מים, ואפילו קרנות סל בתחום. בישראל, מהשחקניות המרכזיות בעולם בתחום ייצוא חברות הסטארט אפ, דווקא תחום הקלינטק וה – WaterTech בפרט נמצא בחיתוליו, הן מבחינת ייצוא של חברות סטארט אפ והן מבחינת יישום טכנולוגיות כאלה בתחומי המדינה. זאת, על אף שמאז קום המדינה אנחנו סובלים מחוסר של מים. האם טכנולוגיות WaterTech בארץ ובעולם הן הסקטור הבא שכדאי להכיל בתיק ההשקעות שלכם?

הכינרת מתייבשת – וזו ממש לא בעיה מקומית בלבד

על פי נתונים רשמיים שפורסמו בעולם, לכמעט שליש מאוכלוסיית העולם אין גישה שוטפת למקור מים איכותי לשתייה. מדובר ביותר מ – 2 מיליארד בני אדם, ביניהם ללא ספק קשישים וילדים, שמתקשים להשיג מי שתייה, מיותר לציין שאין להם ברז של מים זורמים בבית. כמחצית מאוכלוסיית בני האדם על הכדור (כ – 4 מיליארד אנשים) מתמודדת עם בעיות סילוק שפכים באזור המגורים שלהם. כ – 70% מכלל המים המשמשים את האנושות – משמשים בחקלאות, גם שם ישנו צורך בטכנולוגיות מים שיאפשרו גידולים יעילים, הזרמת מים איכותית ומספקת וטיפול במי שפכים.

מקורות המים הטבעיים המתוקים בעולם מתמעטים, ואוכלוסיית בני האדם גדלה במהירות. הצורך בטכנולוגיות מים הופך להיות צו השעה, ושוק ההון עתיר ארגונים פוטנציאליים שאפשר להשקיע בהם.

חברות ווטרטק שכדאי להכיר בשנת 2022

בארץ ובעולם פועלות חברות ווטרטק המספקות פתרונות השקייה, הזרמת מים, מים לתעשייה ולחקלאות, וטיפול בשפכים. בעולם ישנן גם לא מעט קרנות סל בתחום הווטרטק שניתן להשקיע בהן. הנה כמה מהחברות הבולטות בתחום הווטרטק שכדאי להכיר:

אווקווה טכנולוגיות מים (Evoqua, AQUA): חברה אמריקאית לטכנולוגיות המאפשרות גם טיפול במים וגם טיפול במי שפכים. שווי השוק של החברה נכון לעת כתיבת שורות אלה 5.2 מיליארדי דולרים והיא נסחרת במכפיל רווח של כ – 104. החברה נכנסה לרשימת 100 החברות ברות הקיימא בעולם, והמנייה זינקה ב – 12 החודשים האחרונים בכ – 75%.

אקולאב: חברת ESG מובהקת העוסקת בפתרונות בתחום טכנולוגיות המים כמו גם בפתרונות ESG וקיימות בתחומים נוספים (מזון, בריאות, אקלים) היא חברת אקולאב (EcoLab, ECL). שווי השוק של החברה עומד כיום על כ – 51.2 מיליארדי דולרים והיא נסחרת במכפיל רווח של 45. מחיר המניה כיום הוא כ – 178 דולרים, וב – 12 החודשים האחרונים המניה הפסידה כ – 13%, אולם בחמש השנים האחרונות היא מציגה תשואה חיובית של כ – 42%.

נטפים: בישראל, בקודקוד תחום טכנולוגיות המים נמצא כנראה את חברת נטפים, השולטת בכ – 30% משוק הטפטפות ומוצרי ההשקייה בעולם כולו. חברת נטפים הוקמה בקיבוץ חצרים בשנת 1965, וכיום היא מעסיקה כ – 4,500 עובדים ומנהלת 29 חברות בנות ועוד כ – 17 מפעלי ייצור למוצרי השקיה בעולם. חברת נטפים אינה נסחרת בבורסה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דיור מוגן
דרישה הולכת וגוברת לבתי אבות – כיצד אתם כמשקיעים יכולים לנצל את ההזדמנות?
מושגים בעולם האלטרנטיבי
אפל פיי
הארנק הדיגיטלי של אפל בדרך: האם המהפכה של ענף הבנקאות כבר כאן?
NFT
מ –NFT לסרט: פרויקטים שמסקרן להכיר
שוב ישראל מתרגלת שאננות: בארה”ב חברות ההייטק מצמצמות את השורות. האם כדאי לנו ללמוד מהן?