כלכלת יפן

מי שהתעניין בשווקי ההון של המזרח הרחוק, לאור ההתאוששות המהירה של סין ממשבר הקורונה והחיפוש של משקיעים אחר הדבר הגדול הבא, בוודאי שם לב שכלכלת יפן מייצרת שפע של אירועים והזדמנויות – שכדאי למשקיעים לשים לב אליהן. כלכלת יפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם (אחרי ארה”ב וסין, כמובן), ועל אף שגם שוק ההון של יפן שקע למיתון במחצית השנייה של 2020 בעקבות משבר הקורונה –ניראה שהיפנים התאוששו מן המשבר ושבו לפעילות מלאה בתוך פרק זמן קצר.

לצד החזרה לשיגרה, וכמו בשאר השווקים בעולם, גם ביפן מהלך אימים צל האינפלציה וגל עליות המחירים הדוהר ומאיים לשחוק את ערכו של המטבע המקומי. עליות המחירים מושפעות בכל העולם מהמצב הכלכלי של לקוחות, שמוכנים לבזבז כספים, והרבה. אחרי שנתיים של סגרים ובידודים ולאחר שמסעדות, קניונים ואזורי בילוי סגרו את שעריהם – סוף תקופת הקורונה מתאפיין, בין השאר, במיליוני אזרחים של מדינות רבות ושונות, שמחפשים איך לבזבז את הכסף שנצבר בחשבון העו”ש שלהם, כסף שבדרך כלל מופנה לבילויים אולם נותר בחשבון עקב מיעוט האפשרויות בימי הנגיף. העלייה החדה בביקושים היא בהחלט כוח משמעותי מספיק על מנת לגרור גל של עליות מחירים וזה מה שבדרך כלל קורה לאחר תקופות של מיתון – אבל לתקופה הנוכחית מתווסף כוח אדיר שמשפיע על עליות המחירים, והוא המחיר המאמיר והולך של האנרגיה. כיום, נסחרת חבית נפט סביב המחיר הלא ייאמן של כ – 85 דולרים לחבית, מחיר שרק לפני שלושה חודשים היה בבחינת תחזית אופטימית של משקיעים בפוזיציות לונג. מחירי הנפט והאנרגיה גוררים עליות מחירים רוחביות בכל השווקים, עקב ההשפעה על מחירי התובלה של חומרי גלם ושל מוצרים לבתי העסק.

ביפן, הודיעו על נקיטת שורה של פעולות שמטרתן למתן את גל עליות המחירים הצפוי בשוק. בין השאר, ראש הממשלה היפני הורה על שחרור חלק מעתודות הנפט הממשלתיות, שכל מדינה שומרת למקרה חירום, לטובת בלימת ההתייקרות במשק עקב עליות מחירי האנרגיה לתובלה.

זהו צעד קיצוני למדי, שנועד לבלום תהליך שבממשלת יפן מעריכים שיהיה קיצוני, של עליות מחירים שינבעו ממספר סיבות ויובילו לשחיקה משמעותית של המטבע המקומי.

מחיר הנפט ברמתו הגבוהה ביותר מאז 2014

מחיר הנפט מאמיר והולך בחודשים האחרונים, והוא נמצא כעת ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2014. מכיוון של מדינות העולם תלויות בנפט לייצור אנרגיה, העלייה במחירי הנפט יוצרת השפעה כלל עולמית של עליית מחירים. ביפן, הניסיון הוא לשמור על יציבות המשק דרך שחרור עתודות המיועדות לחירום של נפט שמוחזקות בידי הממשלה. זהו צעד נדיר שמראה על חריפות המשבר בעיני היפנים: הפעם האחרונה בה בחרה ממשלת יפן לשחרר עתודות נפט היתה שנת 2011, אז התמודדה יפן עם רעידת אדמה וגלי צונאמי.

שחרור עתודות נפט אינו הצעד היחיד שממשלת יפן נוקטת לייצוב המשק

לצד שחרור עתודות נפט, פרסמה ממשלת יפן שורה של תמריצים לארגונים בשווי של כחצי טריליון דולרים, לטובת שמירה על איזון במשק היפני. בין השאר, פרסמה ממשלת יפן שתזכה בתמריצים את בתי הזיקוק שימשיכו וייצרו דלקים בקצב הנדרש על מנת לענות על הביקושים.

לצד השמירה על איזון בכל מחיר – יפן מושפעת (גם) מכלכלות המזרח הרחוק

השילוב המרתק בין משמעת שמאפיינת את שווקי המזרח הרחוק לבין המודרניזציה שאפשר למצוא ביפן, עשוי להוליד הזדמנויות להשקעות רווחיות בבורסה של יפן בימים אלה. אולם חשוב לזכור כי ראש ממשלת יפן, מר פומיו קישידה, נבחר לממשלה ממש רק לאחרונה ומייד לאחר בחירתו דיבר על חלוקה שוויונית יותר של העושר. אם זה מצלצל מוכר, זה אכן נשמע דומה מאוד לדברים ששמענו מפיו של נשיא הרפובליקה העממית של סין – רק שבניגוד לסין, שם השלטון מבוזר יותר ופחות דמוקרטי או קפיטליסטי – יפן מושפעת יותר מכלכלות מדינות המערב ולא סביר שתפעל בניגוד לעקרונות מערביים באופן שיגרום נזק לכלכלה הבין לאומית ולשוק ההון והבורסה המקומית שלה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

meat tech
מהפכת הבשר והשינוי ברשתות המזון המהיר
ביטקוין
מהפכת הביטקוין במרכז אמריקה: לכ-70% מאזרחי אל סלבדור אין חשבון בנק או כרטיס אשראי
משבר האנרגיה
איך משבר האנרגיה משפיע על עולם האנרגיה המתחדשת?
מציאות רבודה
חדשות מסקרנות ופיתוחים במשקפי המציאות הרבודה של גוגל
שוק הנדל״ן בישראל
שוק הנדל”ן בישראל לא מתקרר: עליה של כמעט 2% מאז תחילת השנה, וכמעט 17% ב – 12 החודשים האחרונים