קלינטק

בסוף שנת 2020 הכריזה הרשות לניירות ערך על מדד חדש בבורסה של תל אביב, הוא מדד הקלינטק. נכון להיום, מדד תל אביב קלינטק מכיל 26 חברות הנסחרות בבורסה של תל אביב, המדד דשדש כמעט מהיום שהושק ואם נסחר בנובמבר 2020 תמורת מחיר של כ – 1,133 נקודות – היום הוא נסחר סביב שער של 886 נקודות, ונראה שכלום לא יעצור את ירידות הערך של חברות הקלינטק הישראליות. האם הגיע הזמן לדרג את הבטחת הקלינטק כפחות אטרקטיבית ממה שאולי נראה לנו בתחילה?

איך קורה שמניות הקלינטק לא מבטאות את הכוונה להשקיע בתשתיות אקולוגיות יותר במרבית מדינות העולם?

רק בסוף השנה שעברה הסתכמה ועידת האומות המאוחדות לשינויי אקלים בגלזגו, בסופה מעל 200 ראשי מדינות חתמו על אמנה להשקעה בתשתיות לייצור אנרגיה ממקורות לא מתכלים והצהירו על כוונה להפחית באופן משמעותי את שיעורי פליטת הפחמן במדינותיהם – הבטחה זו תדרוש מהמדינות להשקיע בתשתיות לייצור אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים (כמו השמש, רוח, ואנרגיה גיאותרמית מהחום הנובע מבטן האדמה). קשה להבין איך לעומת ההבטחות הנשמעות מכל מדינה מתקדמת בגלובוס להשקעה בתשתיות אקולוגיות – חברות הקלינטק שהפרויקטים שלהם נפרסים על פני מדינות רבות בישראל, באירופה ובארה”ב – פשוט לא מצליחות לייצר רווחים. חברות הקלינטק המשקיעות בפרויקטים ענקיים, כמו למשל פרויקטים של הנחת תשתיות ליצירת אנרגיה ירוקה, לא מציגות שורות רווח משמעותיות בשלב זה ולצד משבר האנרגיה שגורם לעליות מחירי הנפט והגז המונזל – נראה שההשקעה בתשתיות ליצירת אנרגיה ירוקה נדחקת הצידה, ומשקיעים חוששים לתת אמון במניות חברות הקלינטק.

ביצועי מדדי הקלינטק מאז תחילת השנה ביחס לביצועי המדדים הכלליים

מאז תחילת שנת 2022, שוק ההון מציג נתונים תנודתיים עם עליות שערים נקודתיות ובעיקר ירידות מחירים לסיכום הרבעון הראשון של השנה. מדד ה – S&P 500 שזינק מאז ה – 14 במרץ בכמעט 8.5%, חזר לרדת ומציג תשואות שליליות מתחילת השנה של כ – 7.4%; אבל מדד הנאסד”ק שגם הוא מדד חשוב של שוק ההון האמריקאי עוד לא עבר לירוק מבחינת התשואות מתחילת 2022 והוא מציג תשואה מתחילת השנה של 14%-. מדד הדאקס הגרמני המשמש אינדקס לכלכלה האירופאית כולה הפסיד מאז תחילת השנה כ – 10.65% ומדד שנגחאי של הבורסה הסינית הפסיד מתחילת השנה כ – 12.99%.

לצד התנודתיות שראינו במדדים הגדולים של כלכלות בולטות בשוק ההון העולמי, מדד הקלינטק הישראלי הפסיד מאז תחילת השנה 7.2% וב – 12 החודשים האחרונים כ – 14.7%. מדד הקלינטק האמריקאי של ה – S&P הפסיד מאז תחילת השנה מעל 13% וב – 12 החודשים האחרונים כ – 31.9%.

ירידות השערים הבולטות במדד הקלינטק הישראלי

היורדות הגדולות מאז תחילת השנה במדד הקלינטק הישראלי הן:

  • אוגווינד, שהפסידה מאז תחילת השנה כמעט 51% ונסחרת במכפיל הפסד
  • אורה סמארט, שהפסידה מאז תחילת השנה כמעט 43% ונסחרת במכפיל הפסד
  • אלקטריאון שהפסידה מאז תחילת השנה מעל 30%
  • ג’נסל שהפסידה מתחילת השנה כ – 33%
  • טורבוג’ן שהפסידה מאז תחילת השנה כ – 39%
  • נוסטרומו שהפסידה מתחילת השנה כ – 39.8%
  • צ’קראטק שהפסידה מאז תחילת השנה כ – 20%.

בחברות הכלולות במדד הקלינטק הישראלי יש גם מי שהשיגו תשואות חיוביות מאז תחילת השנה אולם אלו צנועות הרבה יותר:

  • אורמת השיגה כ – 10% תשואה ונסחרת במכפיל רווח של 76.4
  • ורידיס השיגה תשואה מתחילת השנה של כ – 8% ונסחרת במכפיל רווח של כ – 67.8

מבין 26 החברות הכלולות במדד, רק 7 חברות נסחרות במכפיל רווח שאינו שלילי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.״

לוריאל
L’Oreal: אדום בשפתיים וירוק במניות?
נדל"ן וירטואלי
העתיד הוא עכשיו: מחירי הנדל”ן הוירטואלי בעלייה חדה
השקעות נדל"ן
זריחת הנדל”ן – כיצד להשקיע במגוון פרויקטים אלטרנטיביים?
קלינטק
כשכל שאר המניות עלו, הירידה הממוצעת בסקטור הקלינטק: 12% במהלך שנת 2021
טסלה
תינוקת הטסלה – לידה שהתרחשה בתוך הרכב החשמלי תוך כדי נהיגה אוטונומית