ירידת הביטקוין
ירידת הביטקוין

הביטקוין ירד בכמעט 55% מהשיא שרשם בנובמבר, אז מחירו נקבע על כ – 69,000 דולרים. ההערכה היא שכ – 40% מהמחזיקים במטבע לצרכי השקעה נמצאים כעת בהפסד. האחוז הוא גבוה עוד יותר כשבודקים את המשקיעים לטווח קצר, מי שרכשו ביטקוין במהלך ששת החודשים האחרונים. למעשה, כל מי שלא החזיקו כלל ביטקוין לפני השיא בנובמבר והנפילה המתמשכת מאז, מי שרכשו את המטבע לראשונה במהלך ששת החודשים האחרונים, נמצאים כעת בהפסד.

מסתבר: הביטקוין הוא לא מכשיר השקעה אלטרנטיבי יעיל לגידור אינפלציה

בחודש האחרון לבדו 15.5% מכל ארנקי הביטקוין צללו להפסד לא ממומש כאשר המטבע הפופולרי צנח לרמה של מתחת ל – 30,000 דולרים, תוך שהוא גורר אחריו מניות טכנולוגיה רבות. מתאם הדוק בין ביטקוין לנאסד”ק שם בסימן שאלה את האמונה שהמטבע הקריפטוגרפי הוותיק יכול לשמש כמכשיר לגידור אינפלציה.
פרץ של מימושים תוך תשלום עמלות גבוהות מעיד על כך שמשקיעים מוכנים לשלם יותר כדי לזרז את זמני העסקאות ולהיפטר מהמטבע שהם מחזיקים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלהם. הערך הכולל של כל עמלות העסקאות שנרשמו בבלוקצ’יין במהלך השבוע האחרון הגיע ל – 3.07 ביטקוין, הערך השבועי הגבוה ביותר שנרשם עד כה. 

נפח שיא של תנועת כספים מתוך או אל בורסות מקוונות

הדומיננטיות של עמלות עסקאות בשרשראות הקשורות לפיקדונות חליפים מעידה אף היא על תחושת הדחיפות. תופעה זו תומכת בטענה כי משקיעי ביטקוין ביקשו להוריד סיכון, למכור או להוסיף בטחונות לפוזיציות המרווח שלהם בתגובה לתנודתיות האחרונה בשוק.
במהלך המכירות בשבוע האחרון סכום של למעלה מ – 3.15 מיליארד דולרים עבר אל הבורסות או מהן. מדובר בסכום הגדול ביותר מאז השיא של חודש נובמבר 2021. 

מתי יתחיל הטיפוס חזרה?

סוגים שונים של משקיעים, מדגיגים ועד לוויתנים, ריככו את עמדתם כצוברים ומכרו חלק מהביטקוין שנמצא ברשותם. הנתונים מראים שדווקא מי שמחזיקים פחות מביטקוין אחד הם הצוברים החזקים ביותר. עם זאת, הצבירה בקרב מי שמחזיקים מעט יחסית מהמטבע הדיגיטלי היא חלשה יותר כיום מאשר הייתה בפברואר ובמרץ.
נשאלת השאלה האם הביטקוין הגיע לשפל של 29,000 דולרים או שמא ירידה נוספת עוד לפנינו. אנאלסטים רבים מייעצים לרכוש כעת ביטקוין במטרה להחזיק בו למשך חודש עד שלושה חודשים. 

השקעה אלטרנטיבית? המתאם המתהדק בין תנודות בערך הביטקוין לתנודות בשוק המניות האמריקני

בחצי השנה האחרונה, ובמיוחד בשלושת החודשים האחרונים, ניתן להבחין במתאם הולך ומתהדק בין התנודות בערך הביטקוין לתנודות בשוק המניות בכלל ושוק המניות האמריקני בפרט. חשוב להדגיש שמדובר בתופעה חדשה וכי בעבר הביטקוין הציג מתאם נמוך מאוד לשווקים (כיאה לאפיק פופולארי של השקעה אלטרנטיבית) וכך יכול היה לשמש מכשיר לשמירה על ערך תיקי השקעות בתקופות של ירידות שערים. 

הסיבה להתפתחות המתאם הנ”ל היא השקעה גדולה שבוצעה בשנתיים האחרונות בביטקוין מצד משקיעים מוסדיים (כגון קרנות השקעה וקרנות פנסיה מכל רחבי העולם). כך יוצא שכיום הביטקוין הוא חלק מתיק השקעות וכשיש ירידות יש נטייה לממש החזקות (ולצבור מזומן) וכך נמכרים באותה עת מניות ומטבעות קריפטוגרפים. למעשה, הביטקוין נכנס למיינסטרים של ההשקעות – ועל כן, המתאם בין התנודתיות במחירו לתנודתיות בשווקי ההון – גדל.

האם שער הביטקוין הנמוך מהווה הזדמנות קניה?

מקובל להניח כי מחיר הרצפה של ביטקוין הוא בערך פי שתיים מהעלות השולית של כריית המטבע. עלות זו עומדת כיום על כ – 16 אלף דולרים לביטקוין בודד ולכן הערך המינימלי של ביטקוןין אחד אמור להיות באזור ה – 32,000 דולרים. כשמסתכלים על הדברים כך מבינים כי בהחלט יכול להיות שהשפל הנוכחי במחיר הביטקוין הוא הזדמנות קניה אולם חשוב לזכור שאין ערובות ולא ניתן לדעת אם ומתי תתחיל עליה.

אביב פרוינד

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הר הכסף – איך זה יכול לשרת אותנו?
NIO
חברת NIO – חברת הרכב הסינית בדרך לכבוש את העולם
נסיעות שיתופיות המודל הסינגפורי
המודל הסינגפורי (והמוצלח) של נסיעות שיתופיות
BMW
השפה החשמלית של BMW
מטבעות קריפטוגרפים
סיכום שבועי בשוק הקריפטו: מי המטבע המוכר שזינק והשאיר את כולם באבק?