פודטק

שנת 2022 ללא ספק התחילה ברגל ימין עבור מניות הפודטק הנסחרות בבורסה של תל אביב: מניית מילניום עלתה מאז תחילת 2022 ועד היום בכ – 32.5%; מניית סבוריט שדווקא הפסידה כ – 0.1% מאז תחילת שנת 2022 הרוויחה בחודש האחרון מעל 15%; מיטק הציגה תשואה של כ – 15% מאז תחילת השנה. שוק הפודטק, המשלב בין טכנולוגיה לאוכל, זוכה להצלחה מסחררת בעיקר בנקודות ההשקה בין טכנולוגיות מזון לאקולוגיה ושמירה על כדור הארץ, והפתרונות לחלבונים מן הצומח ותחליפי מוצרי מאכל מן החי הופכים טרנדיים ונרכשים יותר ויותר.

שוק החלבונים האלטרנטיביים מגלגל בעולם כבר מעל מיליארד דולרים בשנה – והביקושים עולים באופן רצוף. אבל פתרון טבעוני ואקולוגי לסטייק סלמון ורוד ונימוח – עדיין אין בשוק. בדיוק כאן נכנסת לתמונה חברת הסטארט אפ הצעירה פלנטיש, המעוניינת להציע לעולם לא רק סטייק סלמון במראה, במרקם ובטעם מפתיעים בדמיון שלהם ל”דבר האמיתי” – אלא עם סידרה שלמה של מוצרים ומאכלי ים שיש בכוונתה והמשיך ולפתח על מנת להפחית את ההיקפים המטרידים של חיות ים שנשלות בכל יום מאזור המגורים שלהן או לחילופין ניצודות בשגגה ומושלכות בחזרה לים, לאחר שנפגעו מרשתות דייג.

מעל 2 מיליארדי דולרים בשוק תחליפי הבשר

שוק תחליפי הבשר בארה”ב לבדה, שהיא הצרכנית המשמעותית של מוצרי חלבון מן הצומח, גלגל במהלך שנת 2021 מעל 2 מיליארדי דולרים. המוצרים מחליפים בעיקר בקר ועוף, עם קציצות, המבורגרים, מוצרים נוספים של בשר ועוף טחונים וגם מוצרים המדמים פיסות של בשר כמו סטייקים מחלקי פרימיום של בקר או נתחי חזה עוף שיוצרו ללא פגיעה בעופות. שתי הטכנולוגיות העיקריות בשוק תחליפי הבשר הן הדפסות נתחי בשר בתלת מימד או גידול נתחים של בשר מתורבת באמצעות פיצול תאי שריר בתנאי מעבדה.

בשוק תחליפי הדגים, כמעט ואין מוצרים המספקים מענה לאותו הטעם האופייני של מאכלי ים בסקטור התחליפים. ביחד עם זאת, ההוצאה השנתית העולמית על נתחים של דג סלמון עומדים על כ – 50 מיליארדי דולרים, ובארה”ב לבדה שוק נתחי הסלמון מוערך בכ – 10 מיליארד דולרים.

פלנטיש – סטייק סלמון אמיתי

פלנטיש היא חברת סטארט אפ שהוקמה על ידי אופק רון, טבעוני המעוניין מטעמי מצפון ומטעמים אקולוגיים לשנות את כללי המשחק בשוק מוצרי המאכל מן הים. הצוות של פלנטיש כולל לא מעט אנשי אקדמיה, דוקטורים ואנשי מקצוע שלקחו על עצמם בתהליך של “הנדסה לאחור” לייצר נתח שמרגיש, מריח וגם נטעם כנתח של סלמון – רק שכולו עשוי רכיבים מן הצומח.

כיום, מציעה חברת פלנטיש נתח שמדמה סלמון שאפשר להכין ממש כמו נתח סלמון אמיתי: בטיגון במחבת, באפיה בתנור או באידוי, עם רוטב או בלי.

פלנטיש, שמעסיקה נכון להיום כ – 13 עובדים, מייצרת נתחים המדמים סטייק סלמון בטכנולוגיית הדפסה בתלת מימד. הנתחים מכילים רכיבים מן הצמח כמו חלבוני סויה ותוספים של אומגה 3, אומגה 6 הנחשבים מהיתרונות התזונתיים הבולטים באכילת נתח סלמון שנשלה מן האוקיינוס.

פלנטיש כבר גייסה, נכון לתחילת שנת 2022, כשני מיליוני דולרים, המשקיעים העיקריים בחברת הסטארט אפ הצעירה והשאפתנית הם קרן TechAviv המתמחה בהשקעה בחברות סטארט אפ בשלבי פיתוח התחלתיים, הפעיל החברתי ואיש הדיגיטל נאס דיילי ואנשים בולטים בתחום המסעדנות.

מטה החברה ממוקם ברחובות, לא רחוק מהמשרדים של פיוצ’ר מיט ושל אלף פארמס בעלת מותג “דה קיצ’ן” לתחליפי בשר מבית שטראוס. נכון להיום, לא ניתן לרכוש את נתחי הסלמון של פלנטיש אולם הוא מוצע למשווקים, לעיתונאים ולמשפיענים לקראת סקירות ופרסומים שיסייעו לקדם את המוצר לקראת השקתו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
השקעות אחראיות – כל מה שרציתם לדעת
רכב חשמלי
ניסאן: השינוי שעוברת הנסיכה מיפן
הראפר סנופ דוג משתלט על שוק הקריפטו וה – NFT
קריפטו
שוק מטבעות הקריפטו והאדם שהצליח לאבד 280 מיליון דולר
תעשיית הפוד-טק
תעשיית הפוד-טק: תעשייה מרתקת ובעלת פוטנציאל אדיר