חברות ההייטק מצמצמות את השורות
חברות ההייטק מצמצמות את השורות

חברות אמריקניות גדולות מפטרות עובדים, כך למשל פלטפורמת המסחר וההשקעות רובין הוד שמפטרת לא פחות מ – 9% מעובדיה, פייסבוק המבטלת פרוייקטים, וגם מנכ”ל אובר הרוצה “להראות למשקיעים את הכסף”. בחברות ישראליות, כך נראה, עדיין לא חושבים על האפשרות שיזדקקו לקיצוצים ומחכים לראות אם יתפתח מיתון. אם חשבתם שהשוק רע למשקיעי הון סיכון מה לגבי העובדים בפועל בחברות הטכנולוגיה שבהן תמכו?

זה השבוע השלישי ברציפות בו אפשר לכתוב על פיטורים בתחום הטכנולוגיה. השבוע, שוב היו קיצוצים וצמצומים בכוח האדם כאשר חברות טכנולוגיה ציבוריות ופרטיות הכריזו על פיטורים המוניים בין המגזרים. כך למשל עובדים מ – Carvana, Section4, Mural, DataRobot, Robinhood, On Deck, Thrasio, MainStreet ונטפליקס הושפעו מהצמצום בכוח העבודה. כמה חברות גדולות יותר בוחרות בעת הזו להקפיא גיוס עובדים, כך למשל טוויטר ומטא (לשעבר פייסבוק) או מכריזות על שינוי באסטרטגיית ניהול כוח האדם כמו באובר למשל. 

חברות אמריקניות שהכריזו על פיטורים לאחרונה


נראה שסקטור הטכנולוגיה בארה”ב עובר טלטלה משמעותית. עבור עובדי הטכנולוגיה בארה”ב פיטורים אין פירושם רק אובדן הכנסה, בארה”ב אבדן מקור פרנסה פירושו גם אבדן ביטוח הבריאות. 

לאחר שפיטורים פגעו בזרוע התוכן של נטפליקס, Tudum, לפני מספר שבועות, 150 עובדים נוספים מחטיבת התוכן פוטרו (בעיקר בארה”ב) ועוד 70 עובדים בחטיבת האנימציה. נציג נטפליקס כתב בהצהרה שנשלחה באימייל כי כפי שהוסבר לגבי רווחים, הצמיחה האטה בהכנסות שלנו ופירוש הדבר שהחברה צריכה להאט את צמיחת העלויות . נטפליקס דיווחה על הכנסות של 7.87 מיליארד דולרים ברבעון הראשון של שנת 2022 ועל הפסד משמעותי של כ – 200,000 מנויים. גם חברות המשמשות קבלניות של נטפליקס הושפעו מגל הפיטורים אך מספר העובדים שפוטרו אינו ברור. נטפליקס נשאלה אודות כך ואמרה שהחברה החליטה לא לחדש חוזים עם סוכנויות מסוימות שבהן השתמשה כדי לגייס קבלנים. 

גם בחדי קרן מפטרים עובדים

לפני פחות משנה גייסה Picsart 130 מיליון דולר מ – Softbank והכניסה את הסטארט-אפ של הכלים ליוצרים חזותיים לטריטוריית חדי הקרן עם שוויה, שעולה על מיליארד דולר. Picsart היא למעשה גרסה רזה ודינמית יותר של Adobe, נראה שהעסקים נחלשו במקצת עבור החברה לאחרונה אשר פיטרה 8% מהצוות שלה. חברות נוספות שקיבלו מימון מ – Softbank כגון Cameo, שהפכה אף היא לחד קרן בשנה שעברה, פיטרו גם הן לאחרונה שיעורים ניכרים מהעובדים שלהן. רמז נוסף לכך שהעניינים לא מתקדמים מהר כפי שקיוו תחילה הוא ש – Picsart, למשל, טרם יצאה להנפקה.

לא רק בארה”ב מפטרים עובדים בקצב מעורר חשש

Cars24, זירת מסחר הודית למכוניות משומשות שהוערכה לאחרונה ב – 3.3 מיליארד דולרים פיטרה לאחרונה 600 עובדים, כ – 6% מסך כוח העבודה שלה. מעניין לציין כי החברה זה אך גייסה למעלה מ – 400 מיליון דולרים ולכן הפיטורים אינם עניין של חוסר יכולת לעמוד בהוצאות. Cars24 הוא אחד מכמה חברות סטארט-אפ הודיות שפיטרו עובדים בשבועות האחרונים. בין האחרים שעשו זאת ניתן למנות את Vendatu, Unacademy, Meesho, OkCredit, Trell, Furlenco ועוד. 

גם חברת ה – EsportsSKillz פיטרה 70 עובדים (כ – 10% מכוח העבודה). החברה הודיעה כי החליטה לארגן מחדש את נכסיה ולפעול להגביר רווחיות. 

מעניין לזכור כי לא מכבר בעת שהבנק הפדרלי המרכזי בארה”ב הודיע על העלאת ריבית כאן בארץ עוד נדמה היה שאנו מוגנים מפני אינפלציה. שאננות זו הסתברה כטעות זמן לא רב אחר כך כאשר גם אנו כאן התבשרנו שבנק ישראל החליט להעלות את הריבית ב – 0.25%. השאלה כעת היא האם הפיטורים שאנו רואים בתחומי ההייטק והדיגיטל בארה”ב ובמדינות נוספות עתידים להגיע בסופו של דבר גם אלינו. 

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

קרן הון סיכון
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות הון סיכון
חברת הביטוח מנורה מבטחים משקיעה אלטרנטיבי
להשקיע בתעשיית החלל
כיצד אפשר להשקיע בתעשיית החלל?
מרצדס בנץ
החשש הגדול של טסלה: מרצדס בנץ בדרך לכבוש את ממלכת הרכב החשמלי?
בלוקצ'יין
רק בת חצי שנה וכבר גייסה 11 מיליון דולר: Redefine תשנה את חוקי ההשקעה בשוק הקריפטו