קרן השקעות

בשנתיים האחרונות ראינו עלייה מטאורית בפופולאריות של רכיבי השקעות אלטרנטיביות בתיקי השקעה בשוק ההון של משקיעים, קטנים, בינוניים, גדולים ואפילו מוסדיים, בניגוד להשקעות ה”מסורתיות” בשוק ההון, במוצרים כמו מניות, קרנות סל או אגרות חוב, האטרקטיביות של מוצרי השקעות אלטרנטיביים נובעת מחוסר המתאם שלהם לכיוון התנודתיות של מוצרי שוק ההון, מה שהופך אותם מוצרים נהדרים לגידור סיכונים, או במילים אחרות, לאפשרויות לגריפת רווחים גם בתקופות של ירידות שערים בשוק ההון. משקיעים שיש להם הרבה זמן או כסף פנויים, עשויים לנצל אפיקים תובעניים יותר של השקעות אלטרנטיביות כמו למשל להשקיע בנכס נדל”ן (השקעה נהדרת אבל מקפיאה לחלוטין את נזילות כספי ההשקעה ולעיתים קרובות נדרשת להלוואה יקרה למימון הרכישה), במוצרים שערכם צפוי לעלות (כמו אבני חן או יצירות אומנות, למשקיעים שיש להם את הזמן הפנוי והעין המקצועית הנדרשת לאיתור השקעות בתחומים אלה) וכדומה. אבל משקיעים שמחפשים גיוון באפיקי ההשקעה, ניהול מקצועי ושמירה על נזילות הכספים, עשויים לגלות כי השקעה בקרנות פרטיות היא אלטרנטיבה נהדרת שיש לה המון יתרונות להשקעה אלטרנטיבית.

קרנות פרטיות הן מוצרי חיסכון והשקעה המנוהלות על ידי בתי השקעות ומנהלי השקעות מקצועיים, בהן ניתן להשקיע סכומים משתנים בתנאי השקעה משתנים ובסקטורים שונים. יש קרנות השקעות שהן זמינות למשקיעים כשירים בלבד (אלו הם משקיעים בעלי נכסים נזילים והכנסה שנתית גבוהים יחסית), ויש קרנות השקעות שהן זמינות לכל משקיע, לעיתים מסכומים נמוכים של החל מ – 50,000 ₪ ומעלה. יש קרנות השקעות שמגבילות את המשקיע גם בטווח הזמן המינימאלי להשקעה, אלו בדרך כלל קרנות השקעה בנדל”ן בהן הפרויקטים נדרשים למימון וליציבות. מספר גדול של קרנות מציע לא רק השקעה מתוך כוונה להרוויח מעלייה בתשואות – אלא גם דיבידנדים בתשלומים שוטפים לאורך ההשקעה.

קרנות השקעה פרטיות יכולות, באופן תיאורטי, להציע כל סוג של השקעה למתעניינים. על פי חוק, קרן ההשקעה חייבת לפרסם אסטרטגיית השקעה ולהתחייב לתמהיל שמשקיעים פוטנציאליים יבחרו לפיו אם להשקיע בקרן אם לאו. הלכה למעשה, יש תחומי פעילות שכיחים שבהם נוכל למצוא שפע של קרנות השקעה.

באילו תחומים אפשר למצוא קרנות השקעה?

אחד הסוגים הפופולאריים של קרנות השקעה היא קרן הון סיכון. קרנות הון סיכון משתמשות בכספי משקיעים על מנת לאתר ולממן פעילות של חברות צעירות לאחר שאלה עברו סינונים מוקפדים. קרנות הון סיכון הן המשתתפות העיקריות בגיוסים של חברות צעירות. שם הקרן מבטא את הסיכון שהמשקיעים, המאוגדים בדרך כלל לחברה והמשתפים פעולה (באופן פסיבי, אמנם) במימון השקעות שונות, נוטלים בהשקעה – במידה והחברה בה השקיעה הקרן כספים נכשלת ומאבדת ערך, כספי המשקיעים מפסידים ביחד עמה. את הסיכון מתמחרים המשקיעים בצורה של שיעורי ריבית נדרשים על ההשקעה, במקרה של הצלחה.

עוד תחום פופולארי בקרנות השקעה פרטיות הוא כמובן תחום הנדל”ן. בתחום זה יזמים וחברות נדל”ן נדרשות למימון בסכומים גבוהים בתחילת הפרויקט והם יכולים להבטיח תשואה גבוהה למשקיעים בשלב סוף הבנייה, ההשכרה והתפעול של הנכס. קרנות השקעה בנדל”ן וקרנות ריט – משקיעות בפרויקטים של נדל”ן בדרכים שונות.

תחומים נוספים שאפשר למצוא קרנות השקעה פרטיות המנהלות השקעות בהם יהיו למשל סקטור האשראי והחוב, סקטור התשתיות, ואפילו שוק הקריפטו והשקעה במטבעות קריפטוגרפיים.

איך משקיעים בקרן השקעות ואיך בוחרים אחת?

משקיעים בקרנות השקעה פרטיות וקרנות פרייבט אקוויטי מתאגדים בדרך כלל כישות עסקית אחת באמצעות פתיחת חברה לצורך ניהול נוח של הנכסים בבעלות כספי הקרן. את ההחלטות על השקעות ופעילות בקרן מקבל מנהל הקרן בתמורה לדמי ניהול ולעיתים גם דמי הצלחה במקרה של תשואות גבוהות. ניהול הקרן מחויב לאסטרטגיית ההשקעה מבחינת ערוצי השקעה ושיעור ההשקעות הספקולטיביות. הרווחים מחולקים בין המשקיעים בהתאם לשיעור ההשקעה שלהם מתוך סך ההון של הקרן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דייסון
דייסון: אימפריה טכנולוגית
בניין
מס ירושה עולמי – המס שכל משקיע חייב להכיר
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות 2021: העיקר הבריאות
הישראליות בוול סטריט
האם הישראליות מובילות את וול סטריט לעליות?
אבטחת סייבר
גיוס ענק של החברה שאין לה שם – Noname Security