קרן ריט
קרן ריט

קרנות נדל”ן, המכונות גם קרנות ריט (מאנגלית Real Estate Investment Trust או בקיצור Reit), מאפשרות להשקיע בנדל”ן וליהנות מתשואה גבוהה יחסית לאפיקים סולידיים. קל מאוד להשקיע בקרנות נדל”ן, אפשר לעשות זאת מהמחשב הביתי, אין צורך לפגוש מתווכים, לחפש נכס ולבסוף לקנות דירה יקרה שמחייבת את המשקיע ליטול הלוואת משכנתא למימון העסקה. 

אפשר בהחלט להשקיע כמה אלפי שקלים בודדים בקרן נדל”ן – ממש כמו בקרנות נאמנות, כל אחד משקיע סכום לפי רצונו והסכום הכולל המתקבל הוא גדול מספיק בכדי שמנהלי הקרן יוכלו להשתמש בכספים ולבצע השקעות בנדל”ן, לרכוש נכסים או להציע מימון לפרויקטים של בניה. מכיוון שהקרן משקיעה על פי רוב במספר רב של נכסים הסיכון של המשקיעים מצטמצם (פיזור סיכונים), כך שבניגוד להשקעה פיזית בנדל”ן, בהשקעה בקרנות ריט גם משקיעים בסכומים קטנים יחסית נהנים מפיזור איכותי של ההשקעה על פני מספר נכסים שנבחרו בקפידה על ידי מנהלי השקעות מקצועיים, בסכומים מצרפיים לקרן שמשקיעים קטנים בדרך כלל לא מנהלים. 

היתרונות הגדולים של השקעה בקרן ריט לעומת השקעה בנכס נדל”ן

עבור רובנו בית המגורים שלנו הוא הנכס היקר ביותר שבבעלותנו. מי שמעוניינים להשקיע כספים עודפים בנדל”ן יכולים לנסות להיכנס להרפתקה נוספת של רכישת עוד נכס יקר, לגייס הון עצמי מספיק, למצוא נכס מתאים, לארגן הלוואת משכנתא, לסגור עסקה ולקבל לרשותם נכס אותו צריכים לנהל (למצוא שוכר, לטפל בתיקונים, לקיים קשר עם בעלי דירות נוספים בבניין, לדאוג שהחשבונות משולמים במועד, לוודא שמיסים משולמים ועוד). השקעה בקרן נדל”ן מאפשרת השקעה בנדל”ן מבלי להתמודד עם כל המכשולים הנ”ל: אין צורך לארגן הון עצמי גדול, אפשר להשקיע כל סכום, החל מכמה אלפי שקלים בודדים. אם קנינו נדל”ן להשקעה השקענו ממון רב בנכס יחיד, כשנכס זה אינו מושכר לא נקבל כל תמורה על השקעתנו. השקעה בקרן נדל”ן מאפשרת פיזור הסיכונים, מנהלי הקרן ישקיעו את הכספים במספר נכסים וכך קטן הסיכון שלא נזכה לתמורה נאה עבור השקעתנו. 

השקעה בקרנות ריט בדרך כלל מאפשרת שמירה על נזילות הכספים


יתרון גדול נוסף של קרנות ריט, בעיקר למשקיעים בסכומים קטנים, הוא שמירה על נזילות כספי ההשקעה. אלא אם תנאי הקרן למשקיעים מחייבת זמן השקעה מינימאלי (כדאי לברר תנאים למשקיעים לפני שנכנסים להשקעה בכל קרן), ניתן לממש את ההשקעה במהירות בכל עת שנרצה. זאת, לעומת השקעה ישירה בנדל”ן ש”סוגרת” סכום כסף גדול של כסף, כדי לממש אותו צריך למכור את הנכס – עניין מורכב שעשוי לקחת זמן רב. כשמשקיעים בקרן נדל”ן ניתן בכל עת, ממש כמו בהשקעה בקרן נאמנות או השקעה אחרת בשוק ההון, לתת הוראת מכירה ולממש את כספנו. 

הטבות מוסדרות על פי חוק

בארה”ב פועלות למעלה ממאתיים קרנות נדל”ן, בישראל, נכון לעת הזו, ישנן רק חמש. בשנת 2006, במטרה לעודד את שילוב הציבור הרחב בשוק הנדל”ן ולספק לו הגנה, פעילותן של קרנות נדל”ן הוסדרה בחקיקה. בין היתר נקבע שקרן נדל”ן תהיה מוגבלת בשיעור מינוף של עד 60%. קרנות ריט מחויבות לחלק את מרבית הרווחים שלה בצורת דיבידנד למשקיעים, הן פטורות ממס חברות. החזקות ב – 50% או יותר מאמצעי השליטה בה יהיה בידי יותר מחמישה בעלי מניות. 

בשנת 2016 אושר תיקון לחוק קרנות הנדל”ן לפיו קרנות ריט רשאיות לרכוש קרקע שחלה עליה תכנית המייעדת אותה לדיור להשכרה. קרן הנדל”ן יכולה לשמש יזמית של פרויקט הבניה. לפי תיקון זה לחוק, קרנות ריט שירכשו קרקע להקמת פרויקט בניית דירות להשכרה ייהנו מהפחתת מס ל -20% גם על ההכנסות מהשכרת הדירות וגם על רווחי ההון ממכירת נכסים בעתיד, בנוסף תהיה הקלה במס רכישה. 

יתרון נוסף להשקעה בקרנות נדל”ן הוא שקיפות. הקרנות מחויבות לדווח על כל אחזקותיהן, התחייבויותיהן, רווחים צפויים, דיבידנדים צפויים ועוד. השקעה בקרן נדל”ן מצמידה את הכסף למעין “מדד דירות”, אין מדד כזה כשלעצמו אולם קרנות הריט מייצרות מכשיר שערכו צמוד למחירי הדירות, זאת משום שהקרנות משקיעות במגוון נכסי מקרקעין הפרושים ברחבי הארץ. 

אביב פרוינד

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

החידוש של העולם האלטרנטיבי
למה לא גם וגם? החידוש של עולם ההשקעות האלטרנטיבי כבר כאן
חטיבת המכוניות החשמליות של וולוו מתחממת: צפויה לשחרר בקרוב שלושה דגמים מוצלחים
רכב חשמלי
אאודי רושמת ניצחון על טסלה
השקעה
מהפכת הרכב החשמלי של בוגאטי
השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה
דילמת הנדל”ן הגדולה – השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה?