השקעות

רקע

עולם ההשקעות יודע עליות ויודע מורדות, בחודש ינואר השנה, הופיע בעולם נגיף מסתורי שאיש לא ידע את זהותו, את כוונותיו ובטח שלא חלם על תוצאותיו. השווקים הגיבו בסערה גדולה, נוכחנו לראות ירידות שערים חדות בכל בורסות העולם, במקרים רבים היה מדובר בירידות כואבות ובלתי צפויות. עבור משקיעים רבים חסרי ניסיון היה מדובר בסוף העולם, הם מכרו את ני”ע וברחו כל עוד נפשם בם. עבור המשקיעים המנוסים היה מדובר בנורת אזהרה נוספת, אירוע נוסף שהוכיח את החובה לפזר סיכונים בעולם ההשקעות. הרגע שהוכיח את החשיבות של שילוב בין עולם ההשקעות הסחיר לעולם ההשקעות הלא סחיר.

כיצד ניתן לפזר סיכונים?

משקיעים מסוימים לא מודעים לפיזור סיכונים ולמשמעות שלו, ואחרים מחפשים אלטרנטיבות השקעה נוספות. אז חשוב לציין, את עולם ההשקעות אנחנו מחלקים לעולם השקעות סחיר ולעולם השקעות לא סחיר.
כלומר, השקעות בבורסה לני”ע, השקעות אשר כוללות מניות, אג”ח, קרנות נאמנות ועוד. השקעות לא סחירות, השקעות חוץ בורסאיות מאד מגוונות אשר כוללות תחומים רבים כמו למשל, מיזמי נדל”ן הכוללים בנייה למגורים, הלוואות ליזמים, דיור סוציאלי ועוד. חברות טכנולוגיה המתמחות במגוון רחב של תחומים כמו למשל, פודטק, ביו-טכנולוגיה ועוד. אנרגיה מתחדשת וירוקה, הקמת חוות סולאריות וחוזים מול מדינות ומול חברות חשמל לטווח ארוך. חברות תשתיות, השקעה בפיתוח כבישים, מסילות ברזל, תשתיות חשמל, תשתיות מים, נמלי ים, נמלי תעופה ועוד. השקעות אלה מבוצעות מחוץ לבורסה, לכן, מדובר בהשקעות חוץ בורסאיות או השקעות אלטרנטיביות. להשקעות מסוג זה קיים מתאם נמוך ואף אפסי לבורסות ושוקי ההון.

כמה עובדות ונקודות למשקיעים הפוטנציאלים

1 ) רמת סיכון – השקעות אלטרנטיביות יכולות להיות סולידיות ויכולות להיות פחות סולידיות.
מדובר במגוון רחב של תחומי השקעה שונים ומגוונים. ניתן להשקיע בנדל”ן בארץ או נדל”ן בחו”ל, ניתן להשקיע בתחום הטכנולוגיה, ניתן להשקיע במרכזים רפואיים, דיור סוציאלי, אנרגיה מתחדשת ועוד. חשוב להבין כי לכל תחום יש אופי השקעה אחר, טווח זמן שונה ורמת סיכון שונה. ברור, שהשקעה בתחום הנדל”ן תהיה ככל הנראה פחות מסוכנת מהשקעה בתחום הטכנולוגיה.
2 ) פיזור סיכונים – כיום, לאחר שנים רבות משקיעים מבינים וקוראים את המפה בצורה אחרת, לאחר משברים שהוכיחו פעם אחר פעם את החשיבות הגדולה ביותר של פיזור סיכונים ופיזור השקעות. תיק השקעות סחיר או השקעות אלטרנטיביות לא צריכים לבוא במקום או כתחליף, ניתן ומומלץ להשקיע בתחומים מגוונים כדי לפזר סיכון. כבר היום ניתן לראות בתיק הפנסיה שלכם, בקופות הגמל, קרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון שילוב של השקעות סחירות בבורסה עם השקעות אלטרנטיביות.

3 ) לא לעשירים בלבד – תחום ההשקעות האלטרנטיביות כיום מאפשר למשקיע הממוצע להשקיע בפרויקטים שונים ומגוונים בסכום מינימום של כ-300 אלף ₪, חשוב לציין, דבר זה משתנה מקרן השקעות אחת לקרן השקעות אחרת.
4 ) ללמוד תחום השקעות חדש – משקיעים רבים מכירים את תחום ההשקעות הידוע, שוק ההון. חלק נחשפים לשוק ההון באופן עצמאי וחלק נחשפים לשוק ההון דרך מנהל השקעות או יועץ בבנק. לתחום ההשקעות האלטרנטיביות ניתן להיחשף באופן עצמאי, וניתן להיחשף דרך מתכנן פיננסי. בישראל, קיימים מאות מתכננים פיננסים בעלי רישיון אשר מכירים את הקרנות האלטרנטיביות, המתכננים יודעים לדבר את השפה המקצועית , יודעים לתמחר את העסקה ויודעים להסתכל על התמונה הכללית עבור המשקיע.

5 ) חסרונות – חסרונות ניתן למצוא בכל תחום השקעות, זה לא נכס בלעדי לתחום ההשקעות האלטרנטיביות. עבור משקיעים מסוימים אי נזילות הכספים לטווח מסוים היא מכשול. כיצד צריך להסתכל על זה? גם קרן השתלמות לא נזילה ביום הראשון, גם לא בשנה הראשונה. האם היא זה חסרון? לא בהכרח.
לכן, חסרון עבור משקיע אחד מתברר כיתרון עבור משקיע אחר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

טסלה מודחת
מניית טסלה הודחה ממדד S&P 500 ESG – מה אילון מאסק חושב על זה?
איתריום
טכנולוגיה קריפטוגרפית: מה עומד מאחורי מטבע האת’ריום
NFT
כל מה שחשוב לדעת על NFT
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
השקעה אלטרנטיבית
כיצד משבר האקלים משפיע על אספקת הגומי העולמית?