תיק השקעות אלטרנטיבי

תיק השקעות אלטרנטיבי – רקע

לפני שנחשוף כיצד נכון לנהל תיקי השקעות אלטרנטיביים, בואו נבין רגע על מה אנחנו מדברים בכלל. אז השקעות אלטרנטיביות הם אפיקי השקעה שאינם סחירים, כלומר, כאלו שאינם מקיימים קורלציה עם שוק ההון התנודתי אשר כידוע מורכב מנכסים בורסאיים כמו מניות, אג”ח, קרנות נאמנות, מט”ח, קרנות סל, חוזים, אופציות ועוד.

אם כך, מהם אפיקי השקעה אלטרנטיביים? במה מדובר בדיוק? ובכן, הרבה דברים…

אלו יכולות להיות השקעות בתשתיות, נדל”ן, קרנות גידור, הלוואות חברתיות, השקעות בביוטכנולוגיה, השקעות בטכנולוגיית מזון, השקעות באנרגיה מתחדשת, השקעות במוצרים מובנים ועוד.

בעבר, יש לציין, כי השקעות אלטרנטיביות נחשבו ל”מועדון סגור”; הן לא היו נחלתו של כל ציבור המשקיעים. למעשה, היחידים שהיו חשופים אליהן היו אנשים ו/או גופים מוסדיים אשר היה להם הון משמעותי במיוחד. אך בשנים האחרונות, ישנה עלייה חדה בהיקף ההשקעות האלטרנטיביות והנתח שהן תופסות על חשבון ההשקעות הסחירות – הולך ומטפס כלפי מעלה. אם פעם הוא עמד על כ- 5% בלבד, הרי שהיום ישנם תיקי השקעות עם ‘מרכיב אלטרנטיבי’ של 10%, 15% ואפילו 20% (ולמעלה מכך) מה הקטליזטור? ובכן, יש שניים כאלה:

  • התפתחויות טכנולוגיות בעולם המסחר מנגישות הזדמנויות השקעה אשר לא היה דרך להיחשף אליהן בעבר.
  • סביבת הריבית האפסית ושוק ההון “עושים את שלהם”. הם דוחפים משקיעים לחפש הזדמנויות חדשות אשר פוטנציאל הרווח בהן גבוה מתוכניות חיסכון והסיכון שקיים בהן מפוזר בצורה מושכלת יותר, ואי לכך מופחתת יותר.

על אף האמור, לא הכול ורוד בממלכת ההשקעות האלטרנטיביות; עלותן עשויה להיות גבוהה מאוד מה שיכול “לנגוס” בפוטנציאל הרווחיות הסופי (בין היתר, בגלל גובה דמי הניהול ועמלות נלוות כגון “דמי הצלחה”). כמו כן, השקעות אלטרנטיביות אינן מאפשרות גמישות ומתאפיינות בהיעדר נזילות כספית של 3-4 שנים לפחות.

וזה בדיוק מה שמעביר אותנו אל חלקו השני של המאמר:

כיצד ניתן לנהל תיק השקעות אלטרנטיבי – בחוכמה?

בנייה וניהול של תיק השקעות אלטרנטיבי מצריכים תכנון ומעקב מתמשכים. הנה מספר עקרונות מנחים שאפשר לאמץ וליישם:

בדיקות מקדימות

הדבר החשוב ביותר שצריך לעשות לפני שמבצעים השקעות אלטרנטיביות הוא לבחון היבטים מהותיים שקשורים אליהן: מי הם אנשי המפתח שמנהלים את ההשקעות? מה הניסיון שלהם? באיזו אסטרטגיה הם נוקטים? האם קיימים תהליכי בקרה ופיקוח מסודרים? מהו “נתיב הכסף”: באיזה אופן הוא מנוהל? האם קיים חשבון נאמנות? מהי היסטוריית הביצועים של הגוף המנהל? כיצד הוא מתפקד בתקופה של משברים כלכליים? מה קורה מבחינת המיסוי? ועוד…

פיזור, פיזור ו… פיזור

פיזור הוא נקודת מפתח חשובה בכל השקעה אלטרנטיבית. ככל שקיימים פיזור הוני וגיאוגרפי נרחבים, הסיכון על הכסף שלכם פוחת. אבל איפה כדאי לפזר? ובכן, זה כבר תלוי ב”פרופיל הפיננסי” שלכם (היקף הכנסות, חובות, נכסים שעומדים לרשותכם ועוד) ולרבות בשאלת הנזילות הכספית: לאיזו תקופת זמן אתם מוכנים להשקיע? להזכירכם – רוב ההשקעות האלטרנטיביות מצריכות “אורח רוח פיננסי” מבחינת זה שהן לא מאפשרות גמישות בהיבט הנזילות הכספית. לצד זה, קיימות קרנות השקעה Buy-Out אשר יוצרות תזרים משמעותי לאורך חייהן.

תכנון חסם הגמישות

כהמשך לעיקרון הקודם, “נעילת הכסף” בהשקעות אלטרנטיביות עשויה לפגוע ביכולתכם להגיב לאירועים ולמגמות בולטות בשווקים. לאור זאת, אתם חייבים תכנון מקדים אשר יאפשר לכם להתגבר על חסם הגמישות. איך זה יכול לעבוד? ובכן, ניקח לדוגמה משקיע אשר משקיע באג”ח סחירות. על מנת לאפשר מידה של גמישות ולהפחית מרמת הסיכון, הוא יכול להשקיע סדרי גודל של 20% עד 30% מסך תיק ההשקעות ברכיבי חוב אלטרנטיביים כגון מוצרי חוב קצרים, קרנות חוב מזנין וקרנות הלוואה חברתיות (P2P). באופן כזה, למרות היעדר הגמישות, נוצר איזון בין אפיקי ההשקעה והיחס סיכון/רווח מתחלק בצורה חכמה יותר.

לשאלות ו/או ייעוץ ראשוני על בניה וניהול של תיק השקעות אלטרנטיבי, אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נשמח לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מסחר במטבעות קריפטו: המדריך למתחיל
השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה
דילמת הנדל”ן הגדולה – השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה?
קויינבייס
קוינבייס מונפקת, האם שוק הקריפטו בדרך למיסוד?
מיליון
מועדון המיליון – מהן האלטרנטיבות לכסף שלכם?
שוק הקריפטו
שוק הקריפטו בתורכיה: הלירה התורכית צונחת והאזרחים נוהרים לקריפטו