השקעות אחראיות

בשנים האחרונות, המונח “השקעות אחראיות”, או באנגלית ESG (Enviromental, Docial and Fovernance) הפכו בשנים האחרונות אחד הטרנדים החמים של משקיעים קטנים וגדולים. הארגונים שעומדים בתנאי הסף ונחשבים אחראיים, דואגים לא רק לייצר תשואה גבוהה אלא גם לפעול בצורה שתיטיב עם איכות הסביבה, הממשל, הקהילה והמרחב שבו הם פועלים. פעילות ארגונית אחראית כלפי הסביבה והקהילה – דווקא מסייעת להגדלת התשואות, בטווח הקצר ויותר מכך בטווח הארוך, כך שמדובר במעגל שמזין את עצמו.

בית ההשקעות בלומברג פרסם כי להערכתו היקף ההשקעות בארגוני ESG בסוף שנת 2021 מתקרב לכ – 40 טריליוני דולרים. מדובר בסכום עתק, אם ניקח בחשבון ששוק הקריפטו למשל שווה כולו נכון להיום כ – 1.7 טריליוני דולרים. ואנחנו כאן, כמו תמיד, להסביר לכם מה הן השקעות אחראיות ואילו ארגונים יכולים להתהדר בתואר הנכסף .

השקעות אחראיות – מה זה בכלל אומר?

השקעה אחראית היא השקעה בארגונים שלא רק דואגים לייצר רווחים גבוהים, אלא גם פועלים במסגרת שהיא טובה לסביבה – אקולוגית, חברתית, ובמובנים נוספים. ארגונים שנחשבים השקעות אחראיות מתחשבים בנוסף לשאיפה ליצור רווח כלכלי עבור המשקיע גם ברווחה החברתית הכוללת, ובראשה ידידותיות לסביבה, צדק חברתי וממשל תאגידי הוגן.

הכינוי באנגלית להשקעות אחראיות הוא ESG, אלו הם ראשי תיבות של Environmental (סביבתי), Social (חברתי) ו- Governance (ממשל תאגידי). מדובר, כאמור, בארגונים ששמים דגש על יצירת השפעות חיוביות ארוכות טווח על הסביבה, האוכלוסייה והביצועים של בתי עסק עימם קשורה החברה.

השקעה אחראית – טרנד חדש, דגש ארגוני וותיק

נדמה שאנחנו חיים בעידן של התעוררות, ככל שהדבר נוגע לצורך לשמור על הסביבה ועל נורמות חברתיות ותאגידיות הוגנות. אבל למעשה, השקעה אחראית היא כלל לא עניין חדש: כבר באמצע המאה השמונה עשרה היו מי שנמנעו מהשקעה בחברות שעסקו למשל בסחר עבדים, בשנות השישים של המאה הקודמת זעם ציבורי רב היה מנת חלקה של חברת Dow Chemicals שייצרה את פצצות הנפאלם בהם ארה”ב עשתה שימוש במהלך מלחמת וייטנאם, בשנות השבעים של המאה הקודמת הייתה הימנעות מוסדית מהשקעה בדרום אפריקה בשל משטר האפרטהייד שם ועוד.

בתקופתנו חלה עליה במודעות לצורך בשמירה על הסביבה ועם הביקוש הגיע גם היצע גדול של קרנות נאמנות ותעודות סל להשקעה אחראית. בשנת 2019 התחום חווה גידול של פי ארבעה. תחזיות מראות שכ – 20 טריליון דולרים נוספים צפויים לזרום למכשירי השקעה שונים של השקעה אחראית במהלך שני העשורים הבאים.

ESG מהלכה למעשה – מה הם תחומי העיסוק של ארגונים אחראיים?

בשנת 2005 יזם מזכ”ל האו”ם קופי ענאן מסמך שכונה אז עקרונות ההשקעה האחראית, או PRI. עם השנים, חתמו על עקרונות אותו מסמך אלפי מנהלי השקעות, שמנהלים השקעות בסכומים של טריליוני דולרים, והמחוייבים לבחור השקעות אחראיות בלבד. בישראל, החל משנת 2012 מפרסם המשרד לאיכות הסביבה את “מדד ההשפעה הסביבתית” ומדרג מאות בתי עסק בישראל מבחינת ביצועים וסיכונים סביבתיים.

בהשקעות אחראיות כיום כלולים תחומים כגון הפחתת מזהמים וטביעת רגל אקולוגית, הימנעות מהשפעה לרעה על האקלים (Climate impact), שמירה על יערות הגשם, התייעלות אנרגטית (מעבר לשימוש בחשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים כגון אור השמש, רוח, אנרגיה גיאותרמית, חום ממעבה האדמה) ועוד. מבחינה חברתית (Social) השקעות אחראיות לוקחות בחשבון השפעה שיש לחברה בה משקיעים על אורח החיים במדינה או באזור מסוים, כך למשל קידום בריאות וביטחון הציבור, הגדלת המגוון התעסוקתי, אימוץ סטנדרטים גבוהים ככל שהדבר נוגע ליחסי עובד – מעביד, תנאי העסקה הוגנים, שמירה על חיי התרבות של קהילות מקומיות, הגנה על זכויות אדם ועוד.
מבחינת ממשל תאגידי (Governance) חשוב האופן בו מתנהלות החברות בהן שוקלים להשקיע, כיצד גומלים לנושאי משרה, האם החברה תורמת לקהילה, שימוש בלובי פוליטי, שחיתות, הגנה על ענייניהם של בעלי המניות, רמת הדיווחים הכספיים והלא כספיים לבעלי המניות ועוד.

חברות שמתאימות להשקעה אחראית

אם בוחנים את ההשקעות הבולטות של קרן מיטב מניות ESG ישראל ניתן ללמוד על מספר חברות שהתנהלותן מתאימה לדרישות מהשקעה אחראית. כך למשל הקרן מחזיקה ב – 9.28 מיליון שקלים של מניות בנק לאומי וכ – 8.51 מיליון במניות בנק בינלאומי. לקרן מניות בשווי 8.09 מיליון שקלים בחברת איי.סי.אל, יצרנית מוצרים ייחודיים המבוססים על מינרלים, קבוצת ICL העבירה את המיקוד מחברה מכוונת מוצרים לחברה הקשובה לצרכי האנושות ופועלת לקידום עתיד בר קיימא.
גם חברת בזק נמצאת בתיק ההשקעות של הקרן, חברה וותיקה זו עשתה דרך ארוכה בתחום המודעות החברתית וכיום היא תורמת רבות לחיזוק אוכלוסיות חלשות ולהתנהלות שקופה, מקצועית ואיכותית מול בעלי המניות בה. שפיר הנדסה, אלקטרה ונטו מלינדה (חברה העוסקת ביבוא, יצור ושיווק מוצרי מזון) גם הן חברות המתאימות להשקעה אחראית ולראיה הן נמצאות בסל האחזקות של קרן דוגמת מיטב מניות ESG ישראל.

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפיים
הבהלה לזהב: כריית מטבעות קריפטוגרפיים
פוד טק
פוד-טק: מהפכת האקלים מתחילה בצלחת שלנו
השקעה אלטרנטיבית
כיצד משבר האקלים משפיע על אספקת הגומי העולמית?
השקעות בסין
השקעות: מניות מוצרי התינוקות בסין מזנקות, מדוע?
חברת הביטוח מנורה מבטחים משקיעה אלטרנטיבי