כלכלה

למרות אתגרים לא פשוטים, כלכלת מצרים מצליחה להמשיך את תהליך הצמיחה ובשנה הקרובה עשויה לצמוח בכ-5% וממשיכה את הצמיחה מהשנים האחרונות, מצרים החלה את מהפכת הרפורמות הכלכליות שלה מתחילת המילניום אשר כוללות מערכת מיסוי יעילה, חקיקה עסקית מתקדמת ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות המדינה נהנית מיציבות פוליטית ומקרבה למדינות המערב ובמיוחד למדינות אירופה ממנה מגיעים משקיעים רבים.

כלכלת מצרים צפויה לסיים את השנה עם צמיחה של 5%, וזאת למרות תקופה כלכלית מאתגרת מאוד שעוברת המדינה בצל נגיף הקורונה. מצרים הצליחה לשמור על כוחה ועל כלכלה צומחת בעיקר בזכות השקעות זרות. עם זאת, בדומה לישראל ולמדינות רבות ברחבי העולם היא מתמודדת עם גירעון בגובה 30.6 מיליארד דולר (גידול של 9%) בעקבות ירידה משמעותית במספר התיירים ההכנסות ירדו ל-1.8 מיליארד דולר לעומת 7.2 מיליארד בשנה שעברה, ענף התיירות נחשב לענף מכניס ואחד ממנועי הצמיחה הבולטים של מצרים. בנוסף, מצרים מתמודדת עם אתגרים הכוללים בין היתר את הסובסידיות הנרחבות אותה היא מעניקה בכל הקשור למוצרי יסוד כמו קמח, גז וסולר וכן שיעור ילודה גבוה, 2.6 מיליון בני אדם בכל שנה, ועל כן פיתוח התעשייה והשקעה ממשלתית גדולה לטובת פתיחת מקומות עבודה נוספים וכן שיפור רמת ההשכלה הנחשבת לנמוכה מאוד מהווים חלק משמעותי מתוכניות ממשלה שכבר אושרו.

מהם מנועי הצמיחה של מצרים?

האינפלציה השנתית של מצרים נמצאת ברמתה הנמוכה ביותר מזה כ- 14 שנים, ועומדת על 4.5% בלבד. מנועי הצמיחה של מצרים מבוססים בראש ובראשונה על נפט – מאז התגלו מצבורי נפט בשנת 1910 הצליחה מצרים להגביר את התפוקה עד לרמה של 44 מיליון חביות נפט, כאשר הייצוא של נפט גולמי מסתכם בכ-4.23 מיליארד דולר, נפט מזוקק בכ-3.5 מיליארד דולר, גז בכ-1.79 מיליארד דולר ועוד. חלק משמעותי מייצאת המדינה ללבנון, סוריה, ירדן וישראל.
מצרים החלה לפתח ברבות השנים את ענף התיירות באמצעות השקעה של מיליונים בפיתוח של תשתיות וכן שינוי תדמיתי מקיף. ענפי התעשייה העיקריים של מצרים כוללים את הנפט לצד מוצרי טקסטיל ומלט. נתיב צמיחה בולט של מצרים נובע מתעלת סואץ אותו מפעילה מצרים באמצעות רשות התעלות. בתעלה עוברים מדי יום אלפי מכולות, ולכן התעלה מהווה עורק מסחר חשוב ביותר עם הכנסות בשווי מיליארדי דולרים, לא מעט בשל העלאת תעריפי המעבר שהובילו לגידול של 6% בהכנסות.

תגובה מהירה של הבנקים במצרים למשבר הקורונה

הבנק המרכזי במצרים הוריד את הריבית ל 8.25% והיא עשויה להיות כך עד סוף הרבעון, וזאת
מתוך מטרה לתמרץ את הפעילות הכלכלית. בנוסף, הבנק הציע גישה מוגברת לאשראי בריבית נוחה עם תקופת הקפאה של חובות למשך שישה חודשים, כחלק מהבנה כי המגזר הפיננסי חייב לקבל זרימת אשראי חלקה בזמן המגפה. קרן המטבע הבינלאומית סיפקה למצרים סכום של 8 מיליארד דולר לטובת סיוע לצרכי המימון של המדינה בעקבות מגפת הקורונה, הסדר זה אשר אושר ביוני 2020 הצליח לספק לממשלת מצרים אוויר וכן אפשרות לשמור על יציבות כלכלית. בעקבות מדיניות ממשלתית זהירה לצד יצירת מסגרת תמיכה ביזמים הצליחה מצרים להפגין חוסן שמתבטא הן בצמיחה מרשימה והן ביכולת לקדם מהלכים כמו בנייה מחדש של עתודות כלכליות וכן קידום של רפורמות מרכזיות, טובת שקיפות והובלת מצרים לכדי עידן כלכלי מרשים – וזאת למרות האתגרים הרבים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד הקנטאורים
הכירו את הקנטאורים: מדד חדש לבחינת חברות סטארט אפ להשקעות בקרנות הון סיכון
וולוו
הסיפור של וולוו: הנסיעה ממערב למזרח
השקעות אלטרנטיבית
מה יקרה כשהשמש תנצח את הזהב השחור?  נדבר שפה אלטרנטיבית
מוצרים מובנים
הגנה על הכסף שלנו באמצעות מוצרים מובנים
שוורים ודובים
שוורים ודובים: נגמר להם הכוח, משק האנרגיה בסין קורס ובארה”ב חברות הטכנולוגיה הסיניות נכנסות לשוק דובי