השקעות אלטרנטיביות

ששת חברות הביטוח הגדולות בישראל העשירו את תיק ההשקעות האלטרנטיביות שלהן במהלך שנת 2021 בעשרות מיליארדי שקלים, ולא אחת סקרנו את הדו”חות הרבעוניים של החברות ואת שיעורי הרווח הדרמטיים מאותן השקעות, שגימדו את הרווחים בשנת 2021 ממכירת פוליסות ביטוח.

מבין האפשרויות המגוונות להשקעות אלטרנטיביות, אנחנו רואים העדפה ברורה להשקעה בנדל”ן, וספציפית נטייה להשקיע בפרויקטי בינוי בתחום השכירות לטווח ארוך.

השבוע פורסם כי כלל ביטוח, חברת הביטוח שעדיין מתמודדת עם ניסיון ההשתלטות של אקירוב על שיעור משמעותי ממניות החברה, חתמה על עסקת מימון עם מגוריט, מקרנות הריט הבולטות בישראל, ומתכוונת להעמיק את ההשקעה שלה בפרויקט המגורים המיועד לשכירות לטווח ארוך מבית מנרב. לצורך מימון הפרויקט תעמיד כלל ביטוח אשראי של כ – 665 מיליוני שקלים.

האטרקטיביות של פרוייקטי מגורים להשכרה לטווח ארוך במרכז הארץ

ההשקעה של כלל הפעם מבוצעת כאמור דרך קרן הריט מגוריט לטובת פרוייקטי בינוי של חברת הנדל”ן מנרב במרכז הארץ. מדובר בארבעה פרויקטים חדשים, שיכללו ביחד קצת יותר מ – 500 יחידות דיור בארבעה אזורים שונים בארץ: האחד הוא באר יעקוב, השני שכונת נווה שרת בתל אביב, השלישי באזור המזרחי של ראשון לציון והרביעי בירושלים. בבאר יעקוב לבדה מדובר בפרוייקט של מעל 250 יחידות דיור.

פרויקטים דומים של השכרה לטווח ארוך הפכו במהלך השנה האחרונה אטרקטיביים במיוחד, עם פרויקט “דירה להשכיר” בלוד שבו בונה חברת אשטרום כ – 300 יחידות דיור, פרוייקט רמ”י ברמת גן של קבוצת הנדל”ן חנן מור, פרויקט של כ – 250 דירות בתל השומר של גזית גלוב, ועוד רבים. עם העלייה הדרמטית במחירי הנדל”ן בישראל, פרויקטים של השכרה לטווח ארוך – גם עבור מגורים וגם במתחמי עסקים ומשרדים, הפכו ללא ספק לאחד הלהיטים נושאי התשואה הגבוהה בתחום ההשקעות האלטרנטיביות.

פרוייקטי נדל”ן נוספים שכלל מעורבת בהם

ההשקעה דרך מגוריט בארבעת פרוייקטי ההשכרה לטווח ארוך אינה ההשקעה היחידה בנדל”ן שחברת כלל מבצעת בחודשים האחרונים. רק לפני ימים ספורים נודע כי חברת כלל, ביחד עם חברת מגדל ביטוח, שיתפו פעולה עם שתי חברות מקומיות בניו יורק לרכישת מגדל מגורים, שגם הוא מיועד להשכרת יחידות הדיור לטווח ארוך. בפרויקט זה, שנרכש תמורת כ – 417 מיליוני דולרים, נרכשו 416 יחידות דיור במגדל באזור ה”דאון טאון” של מנהטן, ניו יורק, בסמוך לרובע הפיננסי של העיר. התשואה המוערכת משכירות יחידות הדיור צפויה להגיע ל – 8% – 10% לפי ההערכות.

מה עשתה מניית כלל השנה?

ההשקעה בפרויקטים והאחזקה של תיק השקעות בשווי של מיליארדי דולרים השתלמה ללא ספק לחברות הביטוח. בשנה לא פשוטה מבחינת ביטוחים, כאשר ביטוחי הרכב הפסידו עם העלייה המשמעותית גם בשיעור תאונות הדרכים וגם בכמות גניבות הרכב; עם הקיפאון בשוק ביטוחי הנסיעות, ועם מהפיכת האינשורטק שהעבירה לקוחות רבים לחברות הביטוח הצעירות בענף כמו ווישור וליברה – חברות הביטוח הוותיקות הציגו ירידות דרמטיות בהיקפי הפעילות. מה שהציל את חברות הביטוח ואף סיפק להן שורת רווח לא רעה בכלל לאורך שנת 2021 הוא תיקי ההשקעות של החברות, באופן ניכר הבחירות בהשקעות אלטרנטיביות, כאשר אצל רובן ההשקעה בנדל”ן הייתה משמעותית בתיק. מניית כלל ביטוח, אם כן, הציגה תשואה של לא לפחות מאשר 64% לאורך שנת 2021, והיא ממש לא לבד: במקום הראשון בגובה התשואה לשנה שהסתיימה נמצאת חברת הביטוח הפניקס עם תשואה של כ – 77%, ובמקום החמישי והמכובד חברת הביטוח איילון, עם תשואה שנתית ל – 2021 של כמעט 40%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
הצלילה בשוק הקריפטו: מה קורה ואיך כדאי לפעול?
טסלה
דגם חדש נולד: מיני טסלה במחיר אטרקטיבי ביותר
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?
ניקוי אוקיינוס
האם טכנולוגיה מתקדמת תאפשר לנקות את האוקיינוס?
שיקום החייב בהליך חדלות פירעון