מטבעות קריפטוגרפיים

הביטקוין שוחרר לעולם בתחילת שנת 2009, אז גם כרה היוצר שלו, אדם או קבוצה המכונים סאטושי נאקאנאטו את 50 מטבעות הביטקוין הראשונים. היום, שוק הביטקוין שווה כמעט טריליון דולרים (וזה לאחר שאיבד מאז תחילת נובמבר כמעט 30% מערכו) וכמעט ולא מתבצעת כרייה של מטבעות חדשים, אבל… מה היא כרייה? האם עוד משתלמם לכרות ביטקוין, ואם לא – האם יש מטבעות אחרים שמשתלם לכרות? ומה צריך להשיג על מנת להתחיל בכריית מטבעות קריפטוגרפיים?

הכורים הגדולים שמשחררים מטבעות לשוק הקריפטו

מאז כניסת הביטקוין לעולם שוק המטבעות הקריפטוגרפיים נשען בעיקר על כרייה של מטבעות. תהליך הכרייה הוא בעצם תהליך של איתור פתרון או אלגוריתם למעין חידה המאפשרת “זכייה” במטבע אחד. ככל שישנם יותר מטבעות בשוק הקריפטו, כך פתרון החידה הופך מסובך יותר (מפני שהחידות הפשוטות יותר נפתרות בדרך כלל ראשונות), הבלוקצ’יין נהיה ארוך וכבד ותהליך הכרייה צורך יותר משאבים.

בכריית מטבעות קריפטוגרפיים החיפוש אחר מטבעות לא מבוצע באופן ידני. מערכות מחשוב גדולות, שצורכות כמויות אדירות של חשמל, מריצות באופן יסודי פתרונות אפשריים למספר רב של אלגוריתמים ובכך הן הופכות את תהליך הכרייה לשאלה של זמן בלבד. שוב, ככל שיש יותר מטבעות מסוג מסויים, כך תהליך הכרייה של המטבע הופך מסובך יותר.

קריפטו? אתריום? או מטבעות אחרים?

בעשור הראשון מאז השקת הרעיון של מטבעות קריפטו, המטבע הקריפטוגרפי הפופולארי ביותר שניכרה היה כמובן הביטקוין. כריית מטבעות ביטקוין, שאנחנו מזכירים כי ערכם עמד על סכומים נמוכים הרבה יותר ביחס להיום בשנים עברו, היתה פשוטה יותר כשפחות מטבעות היו בשוק ודרשה פחות משאבים. היום, העלות הממוצעת לכריית מטבע אחד של ביטקוין עומדת על כ – 35,000 דולרים, זה לא כולל את העלות ברכישת מערכות המחשוב הנדרשות בארץ לטובת הכרייה, בעלות כוללת של עוד כ – 30,000 – 40,000 ₪.

כורים מקצועיים פועלים ממיקומים רווחיים יותר, כאשר העלות לכריית כל מטבע מושפעת בעיקר מעלויות החשמל וההפעלה של המערכות הגדולות ועתירות המשאבים הנדרשות לפתרון אלגוריתמים מורכבים כגון אלו של מעט מטבעות הביטקוין שעוד נותרו פנויים לכרייה. מטבע פופולארי, יציב ובעל שווי שוק משמעותי נוסף שניתן לכרות הוא האתריום, אולם גם הוא סובל מאותן הבעיות המופיעות בכרייה של ביטקוין – יש כבר די והותר מטבעות ממנו שניתן לסחור בהם ועל כן התוספת של כל מטבע דורשת מהכורים השקעה אדירה של משאבים.

בשוק הקריפטו, המכיל מעל 6,000 סוגים שונים של מטבעות, אפשר למצוא שפע של מטבעות שהם מחד יציבים מספיק על מנת לאפשר רווחיות טובה אולם מאידך עוד לא פופולאריים ברמה שפוגעת ביחסי העלות רווחיות בכרייתם. כמה דוגמאות למטבעות שהיום נפוץ לכרות במערכות ביתיות הן למשל המטבע אקטיניום, מטבע איון (Aeon), המטבע ביטקוין דיימונד (“יהלום ביטקוין”), ביטקוין קאש, והמטבע הפופולארי לכרייה היום זיקאש (Zcash).

כמה אפשר להרוויח היום מכריית מטבעות קריפטוגרפיים?

כאמור, העלויות בהפעלת מערכות המחשוב הנדרשות לכריית מטבעות קריפטוגרפיים משתנה למשל כתלות בעלות החשמל לכרייה. מדינות כמו סין ואוזבקיסטאן הקשו על חברות כריית מטבעות קריפטוגרפיים באמצעות העלאה של מחירי החשמל ובכך למעשה נפטרו מכלל חברות הכרייה שפעלו בתחומן. בארה”ב יש מדינות המאפשרות עלויות זולות של חשמל ואפילו הקמת מערכות סולאריות גדולות לייצור חשמל מהשמש, ובמדינות כמו טקסס רוויית השמש, ניתן למצוא שפע של כורים מהסוג החדש – כורי מטבעות קריפטוגרפיים.

לצד זאת, קל למצוא ברשת הערכות בנוגע ליחסי העלות תועלת של כריית מטבעות שונים לטובת מי ששוקלים להשקיע במערכת מחשוב שתאפשר כריית מטבעות. למשל, הערכה לרווחים בכריית ביטקוין עומדת כיום על כ – 11.25 דולרים למטבע. כריית זיקאש עשויה להניב לכם רווח של כ – 40 דולרים למטבע, וכריית ביטקוין קאש עשויה להניב רווח ממוצע של כ – 15 דולרים למטבע.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ההשקעות האלטרנטיביות של מקדולנס
ההשקעות האלטרנטיביות של מקדונלדס
המדריך להשקעות אלטרנטיביות
המדריך האולטימטיבי לתיק האלטרנטיבי- כל מה שצריך לדעת על השקעות אלטרנטיביות
סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
חברות טכנולוגיה ישראל וארהב
טכנולוגיה פה, טכנולוגיה שם: תמונת מצב עדכנית על מניות טכנולוגיה בישראל וארצות הברית
אנרגיה סולארית
אלטרנטיב: פיילוט לייצור חשמל סולארי בשטחים חקלאיים בהשתתפות 26 חברות קלינטק ישראליות