קריפטו

שוק הקריפטו הביא עמו בשורה חדשה לעולם: מטבע שאינו תלוי באף גורם בירוקרטי או וועדה ממשלתית, שהעסקאות בו אינן מחייבות תשלומי עמלות גבוהים לגופים מוסדיים, ושאין לו גוף מפקח מלבד החוק הבסיסי ביותר בכלכלה, בו המחיר נקבע על פי כוחות ההיצע והביקוש.

בהתאם לכל אלה, שוק הקריפטו הוא שוק תנודתי ויש שיאמרו אף מסוכן. אפשר להגיד, שאף אחד לא שומר על המשקיעים בקריפטו, ושבתחום ההשקעות האלטרנטיביות, ההשקעה במטבעות דיגיטליים היא כמו מעין “שוק שחור”. כשמסתכלים על הגרפים של מחירי המטבעות הקריפטוגרפים אפשר מייד להבין למה השקעה בקריפטו היא השקעה חשופה ומסוכנת, רק שזה רחוק מלהיות כל הסיפור. מסתבר, שרבים מבין המחזיקים במטבעות קריפטוגרפיים – פשוט מאבדים אותם. מערכת האבטחה הקפדנית המחייבת אנונימיות של מחזיקי השטרות לצד חוסר בפיקוח, גורמים לעיתים לכך שמי שנועל את עצמו מחוץ לארנק הדיגיטלי, מבצע שגיאה בתהליכי רכישה או מכירה או מאבד את הארנק ה”קר” שלו (ארנק באחסון מקומי ולא בענן) –  עלול לאבד את הכספים שלו לתמיד.

ההיסטוריה העגומה של אבדן מיליונים

רק לאחרונה (יוני 2021), הגישה חברת סטייקהאונד תביעה נגד חברת פיירבלוקס הישראלית, בגין אבדן של מטבעות דיגיטליים בשווי כולל של 246 מיליוני שקלים. אבדן המטבעות (28,000 מטבעות את’ריום) התרחש כאשר עובד ביש מזל ביצע פעולת רכישה ללא גיבוי המפתחות שישמשו לפתיחת הארנקים הדיגיטליים של הלקוח. קצת פחות מחודש אירע מקרה מצער בנסיבות דומות מאוד, כאשר מנהל הלוואות בקריפטו מחברת BlockFI איבד “רק” עשרה מיליוני דולרים.

בתחילת השנה, פרסם המתכנת הגרמני סטפן תומאס הודעה נואשת בפייסבוק, בה כתב כי נותרו לו רק עוד שני ניסיונות מתוך עשרה, להקליד את הסיסמה האישית של הארנק הדיגיטלי שלו. בארנק חיכו לו לא פחות מ – 7,002 מטבעות ביטקוין שקיבל עבור עבודת פיתוח שנים רבות קודם לכן, כשכל מטבע היה שווה כחמישה דולרים. כעת, הוא מעוניין לפדות את המטבעות שלו – אבל לא מצליח להיכנס לארנק הדיגיטלי.

מקרה דומה התרחש בוויילס, כאשר ג’יימס האוולס ששמר 7,500 מטבעות ביטקוין בארנק “קר” מעל הכונן הקשיח שלו – ואז, בשנת 2013, זרק את הכונן לפח. בתחילת השנה (ינואר 21) פרסום האוול מכתב תחינה אל הרשויות בוויילס, בו ביקש אישור לחפש את הכונן, שיש בו מטבעות בשווי 280 מיליוני דולרים, בכל המזבלות במדינה. הוא הבטיח שבמידה וימצא את הכונן, יתרום 70 מיליוני דולרים לקרן למלחמה בקורונה. נכון להיום, אגב, כחצי שנה לאחר הפרסומים, לא פורסם בנוגע לשני המקרים דבר, מה שכנראה אומר ששניהם לא הצליחו לאחזר את הכספים שלהם. ביוני השנה (2021) נעלמו שני אחים מדרום אפריקה כשבידיהם מעל 3.6 מיליארדי דולרים במטבעות קריפטו. זאת, לאחר שהקימו פלטפורמה למסחר במטבעות קריפטו – והעבירו את כלל המטבעות הדיגיטליים של משקיעים מהאתר שלהם, לארנקים פרטיים.

שוק הביטקוין: לא לשכוח להיערך בהתאם

אנחנו הראשונים שנמליץ תמיד על גיוון בתיק ההשקעות, ובהחלט על החזקה של השקעות אלטרנטיביות כחלק מהתיק, בפרופורציות המתאימות ועל פי בחירתכם. ביחד עם זאת, לצד היתרון הגדול של חוסר תאימות לכיווני השוק, מה שמאפשר גידור נהדר בשימוש בהשקעות אלטרנטיביות, חשוב לקחת בחשבון את היעדר התקנות והגופים המסדירים את ההשקעות האלטרנטיביות, ולהיערך בהתאם. חשוב לבדוק את כל תנאי ההשקעה, וכשאתם משקיעים במטבעות קריפטוגרפיים, חשוב לשמור ולגבות גם את הארנק הדיגיטלי שלכם (במיוחד כאשר הוא “ארנק קר” המאוחסן בכונן שלכם ולא בענן, או שבעצם למה שתבחרו באפשרות הזו?), לשמור היטב (אבל באופן מאובטח) את הסיסמאות לארנק שלכם ולרכז את הפעילות בקריפטו במקום מסודר ובטוח.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הדבר הבא בעולם ההשקעות
הדבר הבא בעולם ההשקעות – השקעות חוץ בורסאיות
רוברט קיוסאקי צופה: אנחנו הולכים לראות מכירות ענק של קריפטו ונכסי נדל”ן
המהפכה האלטרנטיבית
איך לבצע השקעה נכונה ומשתלמת?
המונית הרובוטית החדשה של באידו – זולה, יעילה, ומפתיעה