השקעות אלטרנטיביות

כתב: נתנאל יני
תחום התשתיות תמיד עורר עניין. הסיבה המרכזית היא מעורבות ישירה של המדינה אשר מתמרצת השקעות דרך הזרמת הון ומתן בטחון בדמותה של ערבות ממשלתית. מבחינת אפיקי השקעה, מדובר למעשה על כל מה שנמצא סביבנו: כבישים, גשרים, נמלי תעופה, תחנות אוטובוס, מתקני תקשורת, רכבות, תשתיות אינטרנט, רדיו, מערכות ביוב, תחנות כוח, מפעלי אנרגיה, מתקנים להולכת מים ועוד. כמו כן, מדובר בהשקעות אשר אינן מקיימות קורלציה עם שוק ההון התנודתי, אז השילוב של הנתון הזה עם מעורבות ממשלתית הדוקה הופכים את ההשקעות בתחום זה לסולידיות ובטוחות יותר.

חברות התשתיות בתקופת משבר מגפת הקורונה

לעומת המצב התקופתי בתחילת המגפה בעיצומה של ירידת השווקים דווקא בתקופה כזו , הוא בדיוק ההתחלה הטובה ביותר או ההזדמנות הנכונה ביותר אשר היה דרוש כדי לעורר את תחום התשתיות. לדוגמא בישראל משרד התחבורה ניצל את המצב שהכבישים ריקים וכולן בבית והתחילו להאיץ את קידום הפרויקטים התחבורתיים כמו למשל עבודת הרכבת בתל אביב וירושלים, קידום נתיבי תחבורה ציבורית ונתיבים מהירים, תחזוקה, שדרוג ופיתוח כבישים ועוד מגוון פרויקטים נוספים. לצורך זאת, הממשלה הקצתה תקציב משמעותי של 900 מיליון שקלים על מנת להתחיל את הפרויקטים הנדרשים. דוגמא נוספת להשקעה בתחום התשתיות מצד המדינה היא שיתוף הפעולה החדש של מדינת ישראל עם איחוד האמירויות בה משרד האנרגיה של הנסיכות ומשרד התחבורה הישראלי יתחילו לחזק פרויקטים חדשים כמו רכבות ומטרו, והחלפת ידע וטכנולוגיה שיסייע לשני הצדדים בתחום.

תוכנית השקעת הטריליונים של ארה”ב

מהלך חכם ומרשים של הנשיא ג’ו ביידן על מנת לעורר ולהניע את הכלכלה האמריקאית, הכריז על כוונתו לקדם תוכנית השקעה בסכום עתק בהיקף של כשני טריליון דולרים. הכספים יוזרמו ויושקעו ישירות לפיתוח תשתיות שיתמקדו בבניית אמריקה מחדש, בפיתוח כבישים, גשרים, מסילות רכבת, ביובים וכו’. וכמובן גם בפריסת רשת מתקדמת ובשיפור משמעותי של שירותי האינטרנט והתקשורת באזורים הכפריים של ארצות הברית . כמו כן, השאיפה הגדולה של הממשל האמריקאי היא לנצל את שיעורי הריבית הנמוכים ולערב כמה שיותר את המשקיעים הפרטיים. בנוסף דיבר הנשיא על הזרמה של מאות מיליארדי דולרים במטרה לקדם את האנרגיה הירוקה והמתחדשת וזה התבטא בהפחתה דרמטית במקורות אנרגיה מסורתיים ויצירת הזדמנויות תעסוקה עבור רבבות של אנשים בתשתיות המחר של מערכות האנרגיה והתשתיות המתחדשות.

כמה יתרונות בהשקעות אלטרנטיביות בעולם התשתיות

ישנם כמה יתרונות חשובים אשר ניתן לראות באופן מובהק בהשקעות מסוג זה:

  1. יש את היכולת לדעת מראש מתי וכמה רווח פרויקט תשתית כזה או אחר יהיה צפוי להניב.
  2. יש תיעדוף כלפיי המשקיעים בחלוקת רווחים ודיבידנדים.
  3. הזדמנויות השקעה בטווחים קצרים בפרויקטים האורכים בין חודשים לשנים בודדות.
  4. יישום אסטרטגיות גידור שונות אשר נועדו להגן על כספי המשקיעים
  5. שקיפות מלאה ודיווחים שוטפים על מצב ההתקדמות בפרויקטים שעל הפרק.

לסיכום ניתן להגיד שבשנה האחרונה במהלך המגפה וגם לאחר מתן החיסונים תחום התשתיות נתן קפיצת מדרגה גדולה ודריסת רגל בעולם ההשקעות ופתח צוהר של אפשרויות חדשות למשקיעים פרטיים ובשנה האחרונה במיוחד בישראל בה המדינה קידמה שיתופי פעולה עם בעלי ברית חדשים בתחום התשתיות וג’ו ביידן כנשיא ארה”ב אשר אנרגיה ותשתיות הן המטרות העיקריות שלו לקידום ניתן להניח כי עולם התשתיות אכן יתקע יתד בלוח המשחק בהשקעות אלטרנטיביות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בריאות דיגיטלית
בריאות דיגיטלית
דוראל
קלינטק בעלייה: דוראל אנרגיה בעסקת ענק בשווי מאות מיליוני דולרים בארה”ב
כתבת תשתיות
האם אפיק התשתיות האלטרנטיביות חוזר לזרוח?
השקעות בטכנולוגיות מזון
כל מה שרציתם לדעת על: השקעות בטכנולוגיות מזון
הדבר הבא בעולם ההשקעות
הדבר הבא בעולם ההשקעות – השקעות חוץ בורסאיות