השקעות אלטרנטיביות

מחפשים את ההשקעה המתאימה לכם בתחום הרחב של השקעות אלטרנטיביות? לפניכם חמישה דברים שחשוב שתדעו בנוגע להשקעה בקרנות חוב.

#1 – קרנות חוב הן קרנות השקעה פרטיות

כל השקעה היא בסופו של דבר הלוואה, אם אתם בוחנים אותה בזווית הנכונה. כשאתם משאירים את הכסף שלכם בחשבון העו”ש, הבנק משתמש בכספים הללו על מנת לייצר לעצמו תשואה. כשאתם רוכשים אג”ח, אתם מממנים את הפעילות העסקית של החברה שאת אגרות החוב שלה רכשתם, ואת הכסף תקבלו בחזרה כשתמכרו את ני”ע הללו. בעולם ההלוואות מקובלות בדרך כלל ריביות גבוהות הרבה יותר ביחס לריביות הנפוצות בהשקעות סולידיות, וזה אומר, שאם תתנו לבנק 10,000 ₪ תקבלו מהבנק ריבית נמוכה מאחוז אחד לשנה, אולם אם תלוו ממנו 10,000 ₪, בריבית קבועה אנחנו מדברים, כיום, על סדרי גודל של 4% להלוואה ומעלה.

על כן, זה רק הגיוני שתחום ההלוואות יהפוך, מהצד ההפוך, גם לתחום השקעות, כאשר גופים פיננסיים פרטיים גדולים אוספים כספים ממשקיעים פרטיים ומאפשרים הלוואות חוץ בנקאיות לפרטיים ולעסקים. בחו”ל, אגב, קרנות השקעה (ואפילו אנשים פרטיים) יכולים להציע הלוואות משכנתא לאנשים – בארץ רק גופים בנקאיים מוסמכים להציע הלוואות משכנתא.

#2 – קרנות חוב נחשבות מההשקעות הסולידיות שתצליחו למצוא בתחום ההשקעות האלטרנטיביות

לעומת קרנות גידור, קרנות השקעה או קרנות ריט – קרנות חוב נחשבות סולידיות כל כך עד שהן מכונות השקעה דפנסיבית, כלומר: השקעה שסביר שתעלה גם כשכל השוק בירידות. בדרך כלל ,ארגונים גדולים המספקים הלוואות מתוך קרנות חוב מספקים את ההלוואות כנגד שפע של בטוחות, מה שאומר שכל הלוואה היא בטוחה. בנוסף, מנהלי הקרן דואגים בדרך כלל לפיזור סיכונים עבור המשקיעים, וזה אומר שהקרן המושקעת מפוזרת בין מספר לווים. באופן הזה, אפילו אם הלוואה אחת מבין שלל ההלוואות שמימן המשקיע הופכת הלוואה אבודה, הוא מפסיד רק חלק מהכספים שהשקיע.

#3 – קרנות חוב הן קרנות המנוהלות באופן פרטי

כמו כל ההשקעות והקרנות המנוהלות באופן פרטי, רשאים מנהלי הקרן לבחור את מסגרת התנהלות, העמלות והתשלומים, כמו גם את תנאי ההשקעה, נזילות הכספים והמינימום לכל משקיע. זה אומר שקרנות חוב הן תחום תחרותי, וכדאי להכיר את הקרנות היטב על מנת לבחור את קרן החוב המתאימה ביותר לכל משקיע, לא רק על פי אופן בחירת החובות והנכסים, הבטוחות והערבויות שהקרן מנהלת, אלא גם על פי גובה תשלום העמלות, דמי הצלחה אם יש, נזילות הכספים ונקודות היציאה של משקיעים, ועוד.

#4 – קרנות החוב בישראל צמחו מאוד בשנתיים האחרונות

בשל האופי הדפנסיבי של ההשקעה, קרנות החוב צמחו מאוד בשנת הקורונה, ולקראת סוף שנת 2020 ניהלו קרנות החוב בישראל מעל 8 מיליארדי שקלים. אין זה פלא, כאשר הלוואות הן מהנושאים הבטוחים שהביקוש להם פשוט לא יורד, גם לא בתקופות של משבר כלכלי עמוק כמו זו שהביא עמו וירוס הקורונה.

#5 – יש חלופה לקרנות חוב, היא השקעה בהלוואות בשיטת P2P

אם ההשקעה בקרנות חוב דורשת תקציב גבוה ואולי אינה יכולה להבטיח את גובה התשואה שתתקבל, אם ההשקעה דורשת לוותר על הנזילות בסכומים גבוהים של כספים, ניתן לשקול אלטרנטיבה שהיא כמעט בן דוד רחוק של קרנות חוב, היא תחום ההלוואות בין עמיתים (Peer 2 Peer Loans). פלטפורמות להלוואות כאלה קיימות ברשת, גם בעברית (כמו למשל אתר טריא ואתר בלנדר), והן מאפשרות למשקיעים ערוץ אלטרנטיבי נפלא להשקעות מחוץ לשוק ההון. ההשקעות מסכום של 5,000 ₪ (ואפילו פחות), הפיזור בין הלוואות הוא אוטומטי והתשואה הממוצעת היא כ – 5%, כך על פי המידע מהאתרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

משקיע כשיר
משקיע כשיר: מה זה אומר והאם אתה כזה?
השקעות אלטרנטיביות אדישות לשוק
מדוע השקעות אלטרנטיביות נותרות אדישות למשברים בשוק ההון?
השקעות אלטרנטיביות
לכל שאלה קיימת תשובה אלטרנטיבית
השקעה בנדלן
IBI PILLAR – להשקיע בנדל”ן יחד עם קבוצה של מומחים
אבטחת סייבר
סייבר סקיוריטי וגוגל: הפרצה בגוגל כרום שהופכת אתכם חשופים לפריצות סייבר