ליברפול

לעולם לא תצעדי לבד אהובה שלי

יש דברים שזר לא יבין לעולם, אהבה לקבוצת כדורגל. לקבוצת הכדורגל הבריטית ליברפול יש קסם מיוחד, היא ידעה עליות ומורדות, היא ידעה להיות צנועה ונוסטלגית בעולם חומרי, היא ידעה להיות אפורה ואדומה, היא לא תמיד הצליחה לכבוש על המגרש , אבל מחוצה לו, ליברפול ידעה לכבוש את ליבם של מיליוני אוהדים ברחבי העולם, אוהדים שלעולם לא התנו את אהבתם בזריחת השמש מעל המקדש של אנפילד. בשנים האחרונות, ליברפול בחרה את האנשים הנכונים שיובילו אותה חזרה לפסגות ההרים, הכי קרוב לאלוהים. הקבוצה דאגה להביא צוות ניהול מקצועי בראשות המנג’ר יורגן קלופ, תקציבים ושחקני רכש מהשורה הראשונה כמו מוחמד סלאח, וירג’יל ואן דייק ואליסון בקר. בסופו של דבר, מהלכים אלו קידמו את התאגיד והפכו אותו לאחד הגדולים בעולם. על פי Forbes, שווי המותג צמח בכ-88% בשנתיים האחרונות, ליברפול שווה כ-1.5 מיליארד דולר, והיא קבוצת הכדורגל החמישית בגודלה בעולם, לקבוצה הכנסות שנתיות של כ-619 מיליון דולר. בסופו של דבר, צריך לדעת לנהל כל דבר, ניהול נכון של משאבים ונכסים הצליח במקרה של ליברפול לעלות את ערך המועדון באופן משמעותי ולספק לאוהדים את הנחת לו חיכו שנים רבות.

יורגן קלופ

קלופ טקטיקן בספורט ובעסקים

רבים מחפשים את הנקודה המדויקת בה ליברפול החלה את המהפכה, אפשר לסמן אותה ב-8 באוקטובר 2015, היום בו יורגן קלופ, המאמן הגרמני החליף את ברנדן רוג’רס. מהר מאד הנהלת המועדון הבינה שקלופ הוא האדם הנכון להוביל את ליברפול להצלחות על המגרש, הצלחות ששוות הון עתק מחוץ לו. לכן, ב-8 ביולי 2016 החתימו בעלי המועדון את קלופ על הארכת חוזה ל-6 שנים נוספות. הגרמני החל לעבוד ולבנות תשתית שתוביל להצלחות גדולות, הוא רכש מרומא האיטלקית את מוחמד סלאח ב-37 מיליון פאונד בלבד, סכום שנראה בלתי הגיוני בהסתכלות לאחור. קלופ לא עצר, הוא חיפש שחקנים נאמנים, מוכשרים וכאלה שיתאימו למתודולוגיית המשחק שלו. ב-2017/18 הוא רכש את וירג’יל ואן דייק בסכום של 75 מיליון פאונד, סכום שנחשב אז למוגזם עבור בלם, אבל כנראה שההבנה והסתכלות של קלופ לשנים קדימה היא ייחודית, ולקינוח רכש את השוער הברזילאי אליסון בסכום של כ-66 מיליון פאונד. כל העסקאות היו בינגו, הכוכבים החדשים השתלבו במועדון והובילו את הקבוצה לאליפות היסטורית אחרי 30 שנה.

ההשקעות אלטרנטיביות של לברון ג’יימס

בשנת 2011 לברון ג’יימס היה כוכב הכדורסל הגדול בעולם, הוא הרוויח סכומי עתק וחיפש להשקיע אותם בכל מיני אלטרנטיבות מעניינות, אחת מהן הייתה מועדון הכדורגל של ליברפול. ג’יימס רכש ב-2011 כ-2% ממניות המועדון תמורת סכום של 4.3 מיליון ליש”ט. ממש לאחרונה, הגדיל כוכב הכדורסל את אחזקותיו במועדון הכדורגל יחד עם חברת האחזקות Fenway Sports Partner אשר מחזיקה גם בתאגיד הבייסבול העולמי בוסטון רד סוקס, רשת כבלים אזורית וסדרת מרוצי מכוניות. קבוצת Fenway Sports Partner רכשה את ליברפול לפני עשור תמורת 477 מיליון דולר, כיום המועדון שווה כ-1.5 מיליארד דולר. על פי הערכות הנתח של לברון ג’יימס בליברפול צמח לכ-37 מיליון ליש”ט, ועל פי הערכות כיום, כוכב הכדורסל שווה כ-450 מיליון דולר.

מה ניתן ללמוד מהסיפור של ליברפול על עולם ההשקעות?

הדבר הראשון, זה לדעת לבחור את האנשים הנכונים, תאגיד קמעונאות לא שונה באופי הניהול מתאגיד ספורט בפילוסופיה הניהולית. בסופו של דבר, מנהלים ומנעים בני אדם. הדבר השני, תמיד תחפשו הזדמנויות השקעה אלטרנטיביות, לברון ג’יימס מצא אותה מעבר לים לפני עשור ובמחיר זול, אמנם ליברפול לא חברה בורסאית, אבל לברון זכה לקנות מניות שלה רגע לפני הפריצה הגדולה. בכל תחום, בכל ענף קיימות הזדמנויות גדולות לאלה שבאמת מחפשים אותם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים
וולוו
הסיפור של וולוו: הנסיעה ממערב למזרח
amazon
המונית של אמזון
איך לבצע השקעה נכונה ומשתלמת?
השקעות בדיור מוגן
השקעות בדיור מוגן השלב הבא באבולוציה של השקעות הנדל”ן!