השקעות נדלן

השנה היא 2008, והמקום: ארצות הברית של אמריקה. הבנקים חשים יוהרה ללא גבולות, ומספקים הלוואות משכנתא לכל דורש. אנליסטים רבים מזהים את סימני המשבר ומתריעים, באין שומע. הבנקים “עושים קופה” ממיליונים רבים של אמריקאים, שמקבלים בסיפוק את המפתח לדירה החדשה שלהם – רק שבתוך זמן קצר מאוד יתברר כי לרבים מהם פשוט אין יכולת להחזיר את סכומי הפירעון החודשיים להלוואה. הבנקים קורסים, מאות אלפים מאבדים את בתיהם וחלק מהם עוברים לגור ברחוב. ארצות הברית כולה נכנסת למשבר שייקרא מאוחר יותר משבר הסאב פריים. בתוך שישה חודשים שוטפים גלי המשבר גם את אירופה והעולם כולו נכנס למיתון. אז מה השתנה מאז בעולם הנדל”ן? בואו נדבר על זה

קצת יותר מעשור לאחר מכן, אנחנו חווים שוב עלייה בועתית במחירי הנדל”ן בכל העולם. מישראל, דרך ארה”ב, ועד קוריאה הדרומית – הביקושים לנכסי נדל”ן עולים, יש יותר עניין בנכסי נדל”ן יוקרתיים וכאלה שנמצאים מחוץ לערים, וההיצע לא מצליח לעמוד בקצב. מה קורה כשההיצע נמוך משמעותית מהביקוש? עליות מחירים. מה קורה עם מחירי הנדל”ן, מה המנוע שדוחף לעליות מחירים של מעל 10% במדינות רבות בעולם בחודשים האחרונים, ואיך מחירי הסחורות ומשבר הקורונה קשורים לכל זה?

בארץ ובעולם, מחירי הנדל”ן לא מפסיקים לטפס

במהלך שנת 2021, עלו עד כה מחירי הנדל”ן בישראל ביותר מ – 9%. כשמחירי הנדל”ן ממילא לא היו זולים, כשזוגות צעירים מתרחקים עוד ועוד, עם כל שנה שעוברת, מחלום הדירה המשפחתית שבבעלותם – עלייה דרמטית כל כך בפרק זמן קצר כל כך חייבת להדליק נורה אדומה.

רק שישראל אינה שונה בנוף הביקוש לנכסי נדל”ן העולמי. מחירי הדיור עולים בכמעט כל מדינות אירופה, בארה”ב, בסין, ביפן, ואפילו בקוריאה הדרומית. הביקוש עולה בעיקר לבתים רחבי ידיים מחוץ לעיר (כי בכל זאת, למדנו משהו על ריחוק חברתי ועל החשיבות של חצר בשנה האחרונה), ומחירי הנדל”ן הממוצעים מטפסים ביחד עם הביקושים.

הקפאות בנייה, עובדים לא מקצועיים שבחרו להאריך את החל”ת שלהם ומחירי חומרי הגלם הגבוהים – כל אלה גורמים לכך שאף אחד עדיין לא רואה את הסוף של תהליך עליית מחירי הנדל”ן באופק. במילים אחרות: לפחות בחודשים הקרובים, ניראה כי מחירי הנדל”ן, בארץ כמו גם בעולם כולו, פשוט ימשיכו ויעלו.

מה הקשר בין מחירי הסחורות לעלייה במחירי הנדל”ן?

הרבה גורמים קשורים לתהליך העלייה במחירי הנדל”ן. כל הגורמים האלה כולם, סובבים סביב שנת הקורונה שזה אף חולפת. בין השאר, אפשר לדווח על מיעוט בעובדים לא מקצועיים, כמו עובדי בנייה, שהקפיץ את התעריפים השנתיים והכריח פרויקטים בתחום הבינוי מסביב לעולם לעכב את תאריכי המסירה שלהם. עיכובים בירוקראטיים נרשמו גם הם במהלך השנה האחרונה, כך שמסירת קרקעות לבנייה למשל הפכה תהליך מתיש וארוך. מדד הפחד השפיע גם הוא על האטת הבנייה, וקבלני בנייה רבים הקפיאו פרויקטים מפני שלא היה ברור מתי ישובו לקוחות לחפש את הבית החדש שלהם.

נושא מעניין אחד שהשפיע ללא ספק על מחירי הבנייה, כמו גם על מחירי הרכבים (שכעת נרכשים בישראל כמו פטריות אחרי הגשם) ועל מחיריהם של מוצרים רבים אחרים, הם מחירי הסחורות המאמירים בחודשים האחרונים באופן בלתי צפוי. במיוחד התייקרו מחירי חומרי הגלם, ובפרט אלו הנדרשים בתהליך הבנייה של דירות ובתים למגורים, כמו עץ ומתכות מסוגים שונים. עוד בעליית מחירי הסחורות ראינו עלייה דרמטית במחירי הנפט והדלק, מה שייקר את מחירי ההובלה והשינוע, של חומרי גלם וחומרי בנייה נדרשים.
כל אלה, בסופו של יום, יתגלגלו לכיסו של הצרכן – ויגרמו לעליות נמשכות במחירי הדיור.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ניתוח קטרקט
איך תוכלו להחלים מניתוח קטרקט במהרה?
פרוייקטים באנרגיה מתחדשת
הפרויקטים הגדולים בעולם בתחום האנרגיה המתחדשת
תוכן לאתרים
מה חשוב לדעת על תוכן לאתרים
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה – כיצד המהלך משפיע על תיקי ההשקעות?
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית : מרכז האנרגיה המתחדשת הגדול בעולם באוסטרליה, מנהלי הקריפטו ממשיכים להסתבך