למונייד חוזרת למשחק
למונייד חוזרת למשחק

מניות סטארט אפ האינשורטק הבולט למונייד (NYSE: LMND) צנחו במהלך שנת 2021. המנייה ירדה בלא פחות מ – 65% בעקבות שילוב של אירועים מצערים ובלתי צפויים שהחברה מצאה את עצמה מתמודדת איתם. בהחלט ייתכן שחלק מהצניחה הייתה מוצדקת, אולם ייתכן גם ששוק המניות הגזים בתגובה. מחיר המניה הנמוך לא מסביר את הרכש האחרון ואת השקת המוצר הגדול החדש Lemonade Car. נראה שהעובדה שהחברה יכולה כעת להתמקד באיסוף נתונים נוספים עבור מערכת האינטליגנציה המלאכותית שלה ולהשתמש ברכש האחרון שלה MetroMile כדי להבשיל את המוצר החדש ביותר שלה מסבירה את הקפיצה המשמעותית קדימה שלמונייד עושה בימים אלה. 

למונייד אולי נהנתה מצמיחת ערך מהירה מידי כתוצאה מהתרגשות משקיעים – אבל בכל זאת, יש לה מה להציע

למונייד היא חברת אינשורטק שהתחילה את דרכה בשנת 2015, הונפקה ביולי 2020 ומאז עוברת טלטלות עזות. כמו רבות מחברות האינשורטק, גם למונייד נהנתה מהערכות שווי שוק גבוהות עוד בטרם הוכיחה את עצמה עם מוצרים שנהנים מביקוש גבוה. אבל, אין בכל אלה כדי להגיד, שלמונייד לא יכולה להוכיח, בהינתן מספיק וותק של פעילות, שהפופולאריות והביקושים למניה שלה – היו פשוט מוצדקים. החברה מציעה פלטפורמה לרכישת ביטוח בצורה ייחודית, ובשילוב כלים מתקדמים של בינה מלאכותית. מי שמבקשים לרכוש פוליסת ביטוח דרך הפלטפורמה הידידותית של למונייד,  יכולים לקבל אישור לביטוח בתוך שניות – וכך גם מי שפונים כדי לתבוע ולהפעיל את הביטוח. 

גישה ידידותית זו הייתה מה שאפשר ללמונייד לאסוף לקוחות בקצב כה מהיר: למונייד הייתה חברת הביטוח שהגיעה למיליון לקוחות במהירות הגבוהה ביותר, נכון להיום יש לחברה למעלה ממיליון וחצי לקוחות. החברה גם הוסיפה מוצרים בקצב מהיר כולל שני מוצרים במהלך 2021. התוספת המרגשת ביותר היא כמובן מוצר ביטוח הרכב של למונייד. 

ההתרחבות המהירה הייתה אחת הסיבות לצניחת ערך המניה 

ההתרחבות המהירה במספר הלקוחות והיצע המוצרים היא אחת הסיבות לצניחה בערך המניות של למונייד במהלך שנת 2021. התמקדות הפלטפורמות ברכיבי בינה מלאכותית היא מצד אחד שיפור אינשורטקי מתבקש וייחודי לפלטפורמת החברה, אולם מצד שני – רכיבים אלו נדרשים ל”זמן לימוד” בכל תוספת של מוצר חדש, מה שלא הלם את ההצטרפות המהירה של לקוחות המשתמשים בפלטפורמה של החברה. 

לתהליך חשוב זה של בינה מלאכותית בהטמעה במוצרים חדשים יש חיסרון בולט: בעוד מערכות הבינה המלאכותית של למונייד אינן חסרות דיוק לחלוטין כאשר מוצר מושק לראשונה, הן בכל זאת הרבה פחות מדויקות ממה שתהיינה בעתיד. 

עם שני מוצרים חדשים שהושקו במהלך 2021, ביטוח חיות המחמד וביטח בעלי הבתים גם הם צעירים יחסית, למונייד הייתה הרבה פחות יעילה ממה שהיא שואפת להיות. 

למונייד שואפת ליחס הפסד (אחוז הפרמיות שהיא משלמת בתביעות) של 75%. בתשעת החודשים הראשונים של 2021 עמד יחס ההפסדים של החברה על 88%. היחס הגבוה נבע מהשקות מוצרים נוספים של החברה, כאלה אשר להם יחסי הפסד גבוהים בתחילה עד שמערכת הבינה המלאכותית לומדת ומשתפרת. 

סיבות נוספות לצניחת המניה במהלך 2021

שתי סיבות נוספות לצניחת מניית למונייד במהלך שנת 2021 היו מזג האוויר הקר שפקד את טקסס והעניין הרב בחברות ציבוריות חדשות בתקופה בה נוצר ביקוש למניות למונייד.
ברבעון הראשון של 2021 למונייד נפגעה קשות ממזג האוויר הקר שפקד את טקסס. סופת החורף העזה גרמה הפסקות חשמל ארוכות ולנזקים לבתי לקוחות החברה מה שהוביל להגשת מספר תביעות גדול בתוך ימים ספורים. התביעות היו מוצדקות והאירוע כולו גרם לפגיעה בלמונייד (הביא ליחס הפסד של 121%). לאחר שהחברה התפרסמה בשנת 2020 וביצעה הנפקה ראשונית לציבור מניית למונייד נתפסה כמושכת בזכות העובדה שמדובר בחברת אינשורטק מתקדמת המבוססת על שימוש נרחב באינטליגנציה מלאכותית. לאחר ששככו הרעש והצלצולים של תחילת דרכה של למונייד כחברה ציבורית משקיעים רבים עזבו אותה מה שגרם למניית לשקוע במהלך שנת 2021 ותחילת 2022. 

כעת, עם הפרסום של דו”חות למונייד לרבעון הראשון של 2022, מסתבר שהיא רושמת שיא בהיקף הפרמיות, גידול של 66% ל – 419 מיליוני דולרים. עוד מציינת למונייד קצב הצטרפות לקוחות גבוה בשיעור של 37%, כ – 76,700 מצטרפים חדשים. נתונים אלה די בהם כדי להפיח רוח חיים חדשה במניות החברה שערכן עשוי להתחיל לטפס. 

אביב פרוינד

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

3M
הסיפור של 3M
שוק ההון
שוורים ודובים: הסינים מאמינים בקרן הגידור של בלאקרוק, ירידות שערים מסביב לעולם
עיר העסקים לוס אנגלס
עיר המלאכים ועיר העסקים: לוס אנג’לס
מימון נדלן ונדלן סוציאלי
מה האלטרנטיבה – מימון נדל”ן למגורים או נדל”ן סוציאלי?
השקעות בנדלן למגורים
השקעות בנדל”ן למגורים – האם זה כדאי?