קריפטו

רק לפני כחודשיים התמלאו אתרי החדשות הכלכליות קולות של שמחה, כשהביטקוין נסחר סביב שער של יותר מ – 70,000 דולרים למטבע. פלטפורמת המסחר במטבעות קריפטוגרפים קוינבייס הונפקה בבורסה, ואפילו המטבע הקריפטוגרפי שהתחיל כבדיחה, הוא הדוג’קוין, הכפיל את ערכו במאות אחוזים. והנה, הגיע חודש מאי, ובקריפטו כמו בקריפטו, ניראה שכל עליות השערות המפוארות שראינו בשוק המטבעות הקריפטוגרפים נעלמים כמו אוויר מבלון. הביטקוין איבד כמעט 50% מערכו ונסחר בשערים המינימאליים שלו סביב שער של 31,000 דולרים בשבוע האחרון של מאי. שאר המטבעות הקריפטוגרפים כולם צוללים מטה בשעריהם, ושווי שוק הקריפטו כולו – איבד טריליון דולרים. מה קרה, ומה מסתמן בעתיד בשוק הקריפטו?

אילון מאסק ההפכפך, מיסוי על השקעות בקריפטו בארה”ב וסין

בעוד אמריקה, וגם ישראל, מודיעות בחגיגיות כי הן בוחנות הפקה של גרסה דיגיטלית למטבע המקומי (דולר ושקל בהתאמה), הודיעה סין כי היא אוסרת על כריית מטבעות קריפטוגרפים בתחומה, כמו גם מגבילה את המסחר בבנקים ובאתרי ההשקעות במטבעות קריפטוגרפים.

ההודעה של סין בנוגע להגבלת השימוש במטבעות הקריפטוגרפים הגיעה לאחר חודשים של בשורות שממסדות את השימוש במטבע הקריפטו הוותיק מכולם, הוא הביטקוין. מאסטרקארד ופייפאל הודיעו שיתחילו לקבל תשלומים במטבע; טסלה הודיעה שניתן יהיה לרכוש מכוניות בתשלום בביטקוין; ואפילו היה רעיון לפזר כספומטים ברחבי ארה”ב עם אפשרות למשוך כספים על חשבון יתרת הביטקוין בחשבון הקריפטו של המשתמש.

לאחר שסין הודיעה על הגבלות בשימוש בכרייה של קריפטו, הודיע אילון מאסק, שהציוצים שלו מערבלים בכל פעם מחדש את שוק הקריפטו, כי טסלה שינתה את דעתה – ולא תאפשר רכישת רכבים בתשלום בקריפטו. אם זה לא מספיק, פרסמו רשויות המס בארה”ב הגבלות ותקנות מיסוי חדשות למשקיעים במטבעות קריפטוגרפים.

כמעט כל המטבעות המשמעותיים איבדו מערכם

אז, מה היו תוצאות ירידות הערך במהלך חודש מאי על שוק הקריפטו? כאמור, כטריליון דולרים נמחקו מערכי המטבעות המוחזקים, על ידי משקיעים בעיקר. שוק הקריפטו, שהיה שווה בתחילת מאי כ – 2.5 טריליוני דולרים, מחק כ – 30% מהשווי הכולל שלו. המטבע הקריפטוגרפי הגדול ביותר, הוא הביטקוין, מהווה 40% מנפח שוק הקריפטו ככלל, והוא איבד כ – 50% משוויו במהלך מאי.

הנה כמה דוגמאות לירידות הערך בחודש מאי של מטבעות קריפטוגרפים שונים:

הביטקוין איבד בחודש מאי 40% מערכו

את’ריום איבד 17% מערכו במהלך מאי

לייטקוין איבד 34% מערכו במאי

דוג’קוין התחיל את חודש מאי בשווי של 0.3$, הגיע ב – 8.5 לשווי שיא של 0.72$ למטבע, ונסחר כעת סביב שער של 0.29$.

המשקיעים בורחים

עם תחילת השבוע האחרון של מאי, אנחנו רושמים ירידה מאסיבית של השקעות בשוק הקריפטו ולחץ למכור נכסים. לאור העובדה שאפשר להניח שמשקיעים בשוק הקריפטו לוקחים בחשבון תנודתיות מובנית בערך המטבעות, כנראה שמה שגרם לבריחה אינה ירידת הערך כשלעצמה, אלא ההנחה שעליות הערך שראינו לאורך שנת 2021 היו “בועה”, ושירידות הערך המתרחשות כעת הן תיקון לאותה בועה במחירי הקריפטו. עוד נאמר, שזו בהחלט אינה ההשקפה הרווחת אצל כל משקיעי הקריפטו.

שוק הקריפטו הוא עדיין השקעה מסקרנת

בעוד יש מי שיברחו מהשקעה בשוק המטבעות הקריפטוגרפים בשעה שאלה מאבדים מערכם בסחרור שלא ברור היכן יהיה סופו, אולם לצד זאת, אנחנו יודעים גם ששוק השקעות, כשהוא נמצא בירידות שערים, עשוי לספק הזדמנות להשקעה לקראת עליות מתקנות. שוק הקריפטו הוא מהשווקים הגדולים ביותר להשקעות אלטרנטיביות, המבוצעות מחוץ לשוק ההון ואינן כפופות לתנודתיות האופיינית של השוק המסורתי. ביחד עם זאת, מדובר בשוק תנודתי מאוד ללא מנגנוני תיקון במקרים של שינויי ערך חדים – לאמיצים בלבד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו בישראל
נשיא לשכת רואי החשבון בישראל: הגיע הזמן לאמץ את שוק הקריפטו
מטבעות קריפטוגרפיים
הבהלה לזהב: כריית מטבעות קריפטוגרפיים
השפעות האסון האקולוגי
האסון האקולוגי וההשפעות הכלכליות
קופות גמל וקרנות השתלמות
2 אפיקים פיננסיים, ראש שקט אחד
נדלן בגרמניה
מה הופך את הנדל”ן בגרמניה לכל כך מעניין?