השקעה אלטרנטיבית

כתב: דור אסף

רוב המדינות בעולם הגיעו לנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה מתחדשת זולה יותר מהפקת אנרגיה מסורתית. המשמעות המרכזית היא, יותר כלכלי להשתמש באנרגיה ירוקה ומתחדשת.
ישנם מספר מקורות לאנרגיה מסורתיים שנכון להיום מספקים את מרבית צורכי העולם מבחינה אנרגטית. מקורות האנרגיה האלה פולטים כימיקלים ומזהמים את כדור הארץ, זיהום שהעולם לא יכול להרשות לעצמו עוד, רגע לפני נקודת האל חזור אנחנו נמצאים במהפכת האנרגיה שעשויה לשנות את העולם מקצה לקצה.

בשנים האחרונות הפקת אנרגיה מתחדשת הפכה לכלכלית יותר בזכות טכנולוגיה מתקדמת, טכנולוגיה שהופכת את האנרגיה החדשה למשתלמת יותר לרוב מדינות העולם, ומכיוון שמקורות האנרגיה הללו זמינים לכל מדינה, כמו למשל, מים, רוח ושמש, משאבי הטבע שיש בכל מדינה בעולם.
אנרגיה סולרית – אנרגיה זו ממירה את אנרגיית החום של השמש ומפיקה באמצעותה חשמל.
אנרגיית הרוח – טורבינות רוח ממירות אנרגיה תוך כדי פעולה סיבובית.
אנרגיית המים –  באנרגיה זו משתמשים בזרם מים (בים או בנהר) המאפשר לבצע כמעט הכול, מטחינת תבואה, חיתוך עץ ועד להפקת חשמל.
אנרגיה גרעינית (גאו – תרמית) – אנרגיה זו מפיקה חשמל מהחום הטבעי בתוך כדור הארץ מתחת למעטה קרום כדור הארץ.
אנרגיית ביו -דלקים –אנרגיה זו מפיקה חשמל מניצול חומרים אורגנים במהלך גידול צמחים ותהליכי ריקבון של פסולת.

מה העולם עושה כדי לעבור לאנרגיה מתחדשת?

נשיא ארה”ב ג’ו ביידן הודיע שהוא מעוניין לצמצם את גזי החממה בארה”ב ב-50% עד שנת 2030. המטרה השאפתנית הזאת עשויה לעצב מחדש את הכלכלה האמריקנית ואת הכלכלה העולמית.
ביידן הסביר שכרבע מגזי החממה מקורם בייצור חשמל, מיזוג אויר. התחבורה מייצרת כ-14%, התעשייה מייצרת כ-21%, ואזורי מסחר ומבנים מייצרים כ-6% פליטות מזהמים.
ביידן מתכוון לעשות מהפכה גדולה בתחום ייצור החשמל, ולמרות שתחום זה כבר עבר שינוי גדול מייצור באמצעות פחם לייצור באמצעות גז.

מה עשה משבר הקורונה לענף האנרגיה המתחדשת

בתחילתו של משבר הקורונה השוק ירד ירידות חדות, אך באותה דרך שהשוק ירד הוא עלה לאחר מכן. מדד ה- S&P 500  נסחר בחודש ינואר 2020 לפני תחילת משבר הקורונה בשער של כ- 3,255.52 נקודות, סקטור האנרגיה נסחר בשער של כ-405.45 נקודות, ובשיא המשבר ירדו המדדים לכ-2,584.59 נקודות ולכ-223.4 נקודות בהתאמה. אך מאז התאוששו השווקים בצורה משמעותית, מדד ה- S&P500 זינק והוא כעט בשער של כ-4,270.44 נקודות, וסקטור האנרגיה בארה”ב חזר לרמת המחירים שלפני המשבר כאשר הגיע לשער של כ-412.55.

חברות אנרגיה מתחדשת אשר צמחו בשנים האחרונות

חברת Nextera Energy inc (סימול: NEE) אשר נותנת שירותים ציבוריים בתחום החשמל צמחה משנת 2016 אז היה שווי המניה 29.95$ והיא צמחה לכ-72.71$. חברה נוספת היא, חברת סולארדג’ טכנולוגיות בע”מ  (סימול: SEDG), חברה המייצרת אנרגיה סולרית באמצעות רוח, מאז תחילת דרכה צמחה החברה באופן משמעותי משער למניה של כ-16.09$ בשנת 2016 לשער של 267.28$ כיום.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סיטרין
סיטרין סאל – קבוצת קרנות השקעה בטכנולוגיה, הייטק וביוטק
קריפטו למתחילים
קריפטו למתחילים: מי המטבעות המובילים, איך אפשר להיחשף לעולם ומה הסיכונים?
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית: הכלכלה הירוקה של בריטניה צומחת, הצפות קשות בסין
השקעה אלטרנטיבית
דירה להשקעה או השקעה אלטרנטיבית?
מיניבוס אוטונומי
פיקאצ’ו בעיר הגדולה: אוטובוסים ללא נהג ברחובות טוקיו