מטבעות דיגיטליים

קשה מאוד לעקוב אחר קצב השינויים בעולם הקריפטו. מי שמשקיעים במטבעות קריפטוגרפיים יודעים שהם יכולים ללכת לישון עם תוספת של 20% תשואה בתיק ההשקעות שלהם, ולהתעורר בהפסדים. התנודתיות העצומה הזו נובעת, בין השאר, מתגובתיות עזה לפעולות במטבעות הקריפטוגרפים, באין זרוע ממוסדת (כמו בנק מרכזי) שממתנת את התנודתיות, כמו גם גוזרת עמלות עבור כל פעולה.

רבות כבר נאמר, מאז שנולד המטבע הקריפטוגרפי הראשון בסביבות שנת 2009, על כך שמטבעות קריפטוגרפיים הם פשוט לא מתאימים לשוק ההשקעות המסורתי – ובכל זאת, הנה אנחנו, בתחילת העשור השלישי של המאה ה – 21, עם עשרות סוגים שונים של מטבעות קריפטוגרפים בשווי שוק כולל של מעל 2.3 טריליוני דולרים (רק כדי לוודא שהמספר ברור: מדובר על המספר שיש לו 12 אפסים), ונפח פעולות יומי  בשווי של כ – 280 מיליארדי דולרים.

מה קרה בשנה האחרונה, שהפך את מטבעות הקריפטו להשקעות שבמיינסטרים?

כמו שהביטקוין פרץ את הדרך לשאר המטבעות הקריפטוגרפים, כך הוא עכשיו סולל את הדרך לתיק ההשקעות המסורתי של משקיעים שהם פחות חובבי תנודתיות וסיכונים. הנה רשימה קצרה של חדשות מהשנה האחרונה בתחום הקריפטו, ובפרט הביטקוין, שהפכו את המטבעות הדיגיטליים למיינסטרים:

  • במאי השנה (2021) הודיע בית ההשקעות הגדול בעולם סות’ביז שהוא מקבל תשלום גם במטבע קריפטוגרפי: ביטקוין או אתריום. כך, נמכרה היצירה הדיגיטלית הראשונה בחוזה המכונה NFT, תמורת לא פחות מאשר 69 מיליוני דולרים.
  • מאז תחילת השנה, הולכת ומתארכת רשימת החברות המאפשרות רכישה של מוצרים בתמורה לתשלום בביטקוין. בין השאר, תוכלו לשלם בפייפאל בעזרת ביטקוין, לרכוש רכב חשמלי של טסלה, לשלם בכרטיס אשראי של מאסטרקארד מתוך יתרת הביטקוין שלכם, ועוד.
  • באפריל השנה הודיעו חברות השקעות רבות, בעיקר בארה”ב, על השקעה במטבעות קריפטוגרפים. בין השאר אפשר למנות את חברת ההשקעות WealthFront, את Braven Howard הבריטית, את בנק ההשקעות גולדמן זאקס, ועוד. ההערכה היא כי השקעת מוסדות הפיננסית ובתי ההשקעות בארה”ב בלבד בקריפטו הסתכמה ברבעון הראשון של שנת 2021 ביותר מ – 4.5 מיליארדי דולרים

הסמן הסופי למטבעות הקריפטו במיינסטרים: מדדי ביטקוין ואתריום מבית S&P דאו ג’ונס

בתחילת מאי השנה, השיקה חברת המדדים הגדולה שלושה מדדים המאפשרים למשקיעים שלא מעוניינים לפתוח חשבון השקעות בפלטפורמות העצמאיות דוגמת בייננס או קוינבייס, להשקיע במוצר צמוד למטבעות הקריפטוגרפים בתיק ההשקעות בבורסה.

החברה השיקה שלושה מדדים: מדד צמוד לביטקוין, מדד צמוד למטבע השני בשווי השוק שלו כיום, הוא האת’ריום, ומדד המכונה Mega Cap Index המכיל את שני המטבעות גם יחד. החברה מתכננת להשיק עוד מדדים למטבעות קריפטו נוספים על פי היענות השוק והצורך.

האם כדאי להשקיע במדדים החדשים של S&P דאו ג’ונס?

אחת החוזקות בהשקעה במוצרים מחקי מדד הוא הגידור המובנה במדדים, מכיוון שמדדים הם בדרך כלל מוצרים המכילים, בשיעורים שונים, מספר משתנה של מוצרי השקעה (למשל, מדד תל אביב 125 מכיל 125 חברות מהגדולות בבורסה הישראלית, מדד S&P 500 מכיל 500 מניות מהגדולות בבורסות הראשיות בארה”ב (בורסת ניו יורק והנסדא”ק), וכדומה.

דווקא במדדי הקריפטו שאנחנו רואים כאן – אין פזור השקעה כלל. המדד צמוד למוצר אחד ומכאן, שפרט לתשלום עמלות ודמי ניהול עבור השקעה, לא ברור מדוע עדיף למשקיע לרכוש מוצר צמוד המדד על פני אחזקה במטבעות קריפטו באופן ישיר.

כאשר חברת המדדים הגדולה תספק מדדים מגודרים שיש בהם לכל הפחות עשרה מטבעות קריפטוגרפיים מהגדולים והנסחרים ביותר בשוק הקריפטו, השקעה במוצר שמחקה את המדד תהווה אלטרנטיבה לרכישת כל עשרת המוצרים הללו בתיק השקעות בשוק הקריפטו, ואז יהיה יתרון למוצר זה על פני ניהול תיק מטבעות קריפטוגרפיים בנפרד מתיק ההשקעות שלכם בבורסה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בקנביס
הקנאביס של תיקון עולם ישווק על ידי טבע
שוק הקריפטו
שוק הקריפטו בתורכיה: הלירה התורכית צונחת והאזרחים נוהרים לקריפטו
קימברלי קלארק
פשוט כמה שזה גאוני – חברת קימברלי קלארק KMB
שוק הקריפטו
רשות המסים מודיעה על הטבות למשקיעים בשוק הקריפטו
השקעות אלטרנטיביות
תמרורי אזהרה בהשקעות אלטרנטיביות