מדד המניות של הולד
מדד המניות של הולד

מדד הבורסה המרכזי של הולנד מכונה NL25 וגם AEX. מדד AEX הוא מדד מרכזי שעוקב אחר המניות המובילות הנסחרות בבורסה באמסטרדם. זהו מדד משוקלל שווי שוק מותאם לצוף חופשי. למדד AEX יש ערך בסיס של 538.36 נכון ל – 4 בינואר 1999 לאחר המרה ליורו. 

במדד ה – AEX משוקללות 25 החברות הרשומות הגדולות ביותר בבורסה של הולנד, והוא מוכר באופן נרחב כמדד הייחוס של שוק המניות ההולנדי. מדדים נוספים בבורסה בהולנד הם מדד AMX העוקב אחד ביצועיהן של 25 חברות בינוניות ומדד AEX GR, הוא מדד ברוטו המחושב לפי רווחי ההון של חברות הכלולות במדד AEX לאורך זמן. כדאי לדעת שישנן מניות הולנדיות הנכללות גם במדדים אירופאים שונים דוגמת מדד Euronext 100 (העוקב אחר ביצועיהן של המניות האירופאיות הגדולות והנזילות ביותר).

ההיסטוריה של מדד ה – AEX ההולנדי

מדד ה – AEX התחיל מרמת בסיס של 100 נקודות ב – 3 בינואר 1983 (ערך מקביל של 45.378 המשמש להשוואות היסטוריות עקב אימוץ האירו). שיא המדד עד כה נקבע ב – 26 באוקטובר 2021 ועומד על 816.91 נקודות. לאחר פיצוץ בועת הדוט-קום בשלהי שנת 1999 ערך מדד ה -AEX  ירד ביותר ממחצית בשלוש השנים הבאות לפני שהתאושש במקביל לרוב השווקים הפיננסיים העולמיים. 

מדד ה – AEX ספג את ההפסד השני בגודלו ביום אחד ב – 12 במרץ 2020 כאשר המדד נפל ב – 11% במהלך מגפת הקורונה. את ההפסד השלישי בגודלו ביום אחד ספג המדד ב – 29 בספטמבר 2008 אז הוא נסגר בירידה של כמעט 9%. העשור בין 1998 ל – 2008 היה עשור של הפסדים עבור מדד AEX שכן הוא היה מדד המניות האירופאי שהציג את הביצועים הגרועים ביותר מלבד OMX האיסלנדי. 

איך בוחרים את המניות שיכללו במדד ה – AEX ההולנדי?

החל משנת 2011 הרכב מדד AEX  נבדק ארבע פעמים בשנה, בסקירה שנתית מלאה במרץ וסקירות ביניים רבעוניות ביוני, ספטמבר ודצמבר. כל שינוי שנעשה כתוצאה מהביקורות נכנס לתוקפו ביום שישי השלישי של החודש (בעבר נערכו ביקורות במרץ ובספטמבר בלבד). לפני שנת 2008 בוצעו שינויים במדדים רק מדי שנה בחודש מרץ. 

בתאריך הסקירה המרכזית של מרץ 23 החברות הרשומות בבורסת Euronext באמסטרדם בעלות מחזור המניות הגבוה ביותר בשנה החולפת מתקבלות למדד. מבין החברות המדורגות במקומות ה -24 ועד ה – 27 שתיים נוספות נבחרות עם עדיפות למרכיבים הקיימים במדד. 

עם זאת חברות שיש להן פחות מ – 25% מהמניות הנחשבות לצפות באופן חופשי בבורסת ה – Euronext  Amsterdam אינן כשירות להכללה. בניגוד לכמה מדדי מניות אירופאים אחרים (כגון OMXS30) אם לחברה יש יותר מסוג אחד של מניות הנסחרות בבורסה רק המניות הנסחרות בתדירות הגבוהה ביותר מבניהן יתקבלו ל – AEX. אם חברה או חברות הוסרו מהמדד עקב מחיקה, רכישה או סיבה אחרת לא יבוצעו החלפות עד למועד הסקירה הבא. 

חברות הכלולות במדד ה – AEX

על 25 החברות הכלולות במדד AEX כיום ניתן למנות את חברת Adyen (חברת תשלומים הולנדית המאפשרת לעסקים לקבל תשלומים בהעברה אלקטרונית), חברת הביטוח Aegon, חברת קמעונאות המזון Adhold Delhaize, חברת הכימיקלים AkzoNobel, חברת הברזל והפלדה ArcelorMittal, חברת המוליכים למחצה ASM International, חברת המוליכים למחצה ASML Holding, חברת הבידור Universal Music group, חברת המוליכים למחצה BE Semiconductors, חברת הכימיקלים DSM, חברת מבשלות הבירה Heineken, חברת הכימיקלים IMCD, חברת הבנקאות ING Group, חברת שירותי צרכנות מיוחדים Just Eat Takeaway, חברת הטלקומוניקציה KPN, חברת הביטוח NN Group, חברת הציוד הרפואי Philips, חברת השירותים הדיגיטליים Prosus, חברת היישום לעבודה Randstad, חברת ההוצאה לאור Relx, חברת הנפט Shell plc, חברת החומרים לבניה Signify, חברת קרנות ה – ReitUnibail-Rodamco-Westfield, חברת המוצרים האישיים Unilever וחברת ההוצאה לאור Wolters Kluwer. 

סהר אלבו

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ניכיון שיקים
עלויות של ניכיון שיקים
אנרגיה ירוקה
סקטור האנרגיה המתחדשת – מניעים עולם בכוחות מחודשים
מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
משאבת נפט
תיק השקעות אלטרנטיבי: שעתו האחרונה של הזהב השחור
תשלום בזיהוי פנים
תשלום בזיהוי פנים