מדד קלינטק

מדד הקלינטק

זה כבר לא ממש חדש, שחברות האנרגיה המתחדשת, תת קטגוריה שזכתה לתשומת לב רבה בסקטור הטכנולוגיות בשנים האחרונות, עושות חייל בשוק הפיננסים ומעוררות עניין בקרב משקיעים רבים. בשנת 2019, למשל, הושקעו מעל 300 מיליארדי דולרים בתחום האנרגיה המתחדשת בבורסות ברחבי העולם. דרך חברות בורסאיות ודרך קרנות השקעה אלטרנטיביות. התחום החם של אנרגיה ירוקה או אנרגיה מתחדשת כולל בתוכו חברות העוסקות בהפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים (אנרגיה סולארית, אנרגיה גיאותרמית, אנרגיית הרוח, ועוד רבות), חברות המציעות פתרונות ביתיים ותעשייתיים לאגירת אנרגיה כזו (כמו מצברים), ועוד. ממש לאחרונה (ספטמבר 2020) הוחלט להקים מדד חדש בישראל, הוא מדד תל-אביב קלינטק, מדד האנרגיה הנקייה. המדד הושק בתחילת נובמבר כאשר הרכבו נקבע כחודש קודם לכן. המדד הישראלי הצעיר לתת התחום של אנרגיה מתחדשת כולל בתוכו 12 מניות של החברות הבולטות בענף בישראל. החברות המוכלות במדד הן בעיקר כאלה שעוסקות בהפקת אנרגיה סולארית אבל תוכלו למצוא בו גם חברות כמו אורמת טכנולוגיות שעוסקת דווקא בהפקת אנרגיה גאותרמית, דוראל אנרגיות המתמחה בהפקת אנרגיה ממקורות שונים ביניהם השמש, אנרגיית רוח, אנרגיה מגז טבעי, ואגירת אנרגיה כזו. עוד חברות שאפשר למצוא בהרכב המדד החדש הן: אנרג’יקס, אלומיי, סולגרין, ואחרות.

השקעה באנרגיה מתחדשת – ניראה שישראל מפגרת אחרי מדינות העולם המערבי

במדינות צפון אירופה וגוש סקנדינביה כבר מייצרים כמעט 100% מהאנרגיה הנצרכת ממקורות מתחדשים וירוקים. במדינות רבות באירופה עומד שיעור האנרגיה ממקורות מתחדשים מכלל הייצור על 60%-80%, ואילו בישראל, הגענו בסוף שנת 2020 לשיעור של פחות מ – 10% של ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, בסקטור הפרטי ובסקטור התעשייתי. רגולציה, תקנות, חוקים, וגם הלך הרוח ברחבי העולם, לא משאירים מקום לספק: שיעורי הייצור של אנרגיה ממקורות מתחדשים חייבים לגדול באופן משמעותי בישראל בשנים הקרובות. התכנית המדינית היא להגיע לשיעור של 30% חשמל ממקורות מתחדשים מכלל ייצור החשמל בישראל עד סוף שנת 2030, בעוד פחות מעשור. כמובן שמדיניות זו משפיעה באופן דרמטי על אטרקטיביות המדד החדש, כמו גם האטרקטיביות להשקעה בסקטור האנרגיה המתחדשת בארץ (ובעולם) בכלל: מדובר בשוק שמציב עלייה יציבה ושוטפת לאורך השנים האחרונות, שוק השקעות שמושך אליו משקיעים רבים, בעלי העדפות שונות. אנחנו מזכירים מידי פעם, כי מדדים הם מוצרי השקעה שכוללים פיזור מובנה, כאשר איכות ההשקעה שלכם אינה תלויה בביצועי חברה אחת אלא בביצועים הממוצעים בסקטור. מדד הקלינטק החדש מציע למשקיעים בדיוק את זה: השקעה ממוקדת ב – 12 החברות החזקות בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל.

מדדי אנרגיה מתחדשת בעולם

חשוב להגיד את זה: ישראל נחשבת מעצמת קלינטק בעולם. ההשקעה במדד הקלינטק הישראלי נראית כמו בחירה טובה, לאור החשיבות הגבוהה של הטכנולוגיה הישראלית בתחום מתפתח זה, ולאור הדשדוש מאחור של השימוש בפועל במקורות אנרגיה ירוקים והגדילה הצפויה בשיעורי השימושים בטכנולוגיות בארץ. ביחד עם זה, אולי כדאי להזכיר את המדד הגלובלי S&P Kensho Cleantech Index, מדד חברות קלינטק המכיל חברות כמו אפלייד מטריאלס, קנדיין סולאר, ניו אנרג’י קורפ, פירסט סולאר, NRG, סולאר אדג’,  סאנראן, טריניטי, ועוד. גם במדד הזה ניתן להשקיע דרך תעודות סל וקרנות, בדיוק כמו במדד הקלינטק הישראלי שלנו.

איך משקיעים במדד הקלינטק?

מדד הקלינטק הושק, כאמור, רק בתחילת נובמבר 2020, ונכון לסוף שנת 2020 הוא מציג תשואה של כשישה אחוזים. כמו במדדים אחרים, גם במדד הקלינטק תוכלו להשקיע על ידי מוצרים פיננסיים עוקבי מדד. למדד הקלינטק כבר יש תעודת סל שתאפשר לכם לעקוב אחריו, היא תעודת הסל קסם קלינטק.
אפשרות נוספת ומעניינת היא השקעה בחברות קלינטק בתחילת הדרך באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות. כיום, עולם ההשקעות החוץ בורסאי צומח בצורה מדהימה, קרנות השקעות אלטרנטיביות במגוון תחומים מנהלות כ-20 טריליון דולר, וסכום זה עשוי לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות.
בנוסף לכך, השקעות אלטרנטיביות מהוות פיזור בריא לתיק הנכסים שלכם, להשקעות אלה יש מתאם אפסי עם ההשקעות בבורסה. כיצד ניתן להשקיע בקרנות השקעה אלטרנטיביות ? השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ארנק דיגיטלי
ארנק דיגיטלי וההשפעה על ההון השחור
השקעה אלטרנטיבית
דירה להשקעה או השקעה אלטרנטיבית?
מיסוי בהשקעה בנדלן
היבטי מיסוי בהשקעה בנדל”ן
ביטקוין
האירוע המשפטי של מפתחי הביטקוין והתביעה על רשלנות שאפשרה גניבת 850,000 ביטקוין
כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?