מדד שארפ
מדד שארפ

כולנו מחפשים את המוצר המושלם להשקעה, והוא כמובן מוצר שגם יספק תשואה גבוהה וגם ישמור על יציבות לאורך זמן. כל משקיע יודע שהתמורה לסיכוי לגרוף תשואות גבוהות טמונה בסיכון – ככל שהמוצר שאתם בוחרים להשקעה הוא בסיכון גבוה יותר, כך התשואה האפשרית עליו עשויה להיות גבוהה יותר, זאת לצד הפוטנציאל להפסד כמובן. מי שמחפשים אפיקים סולידיים, בעלי גידור מובנה ויציבים לטוח ארוך להשקעה – מחפשים להשוות את מוצרי ההשקעה, הקופות והקרנות לפי מדד שארפ שנבנה בדיוק לשם כך – השוואת התשואות לסיכון הניטל על ידי המשקיעים במוצרי ההשקעה השונים. ככל שציון מדד שארפ הוא גבוה יותר – כך התשואה גבוהה יותר ביחס לסיכון. מדד שארפ הוא משתנה משמעותי בבחירת קופת גמל, קרן השתלמות, תעודת סל או כל מוצר השקעה אחר בעיקר בתקופות תנודתיות – ממש כמו זו שבה אנחנו מצויים בימים אלה. הכל על מדד שארפ, איך הוא נקבע ואיך מפענחים את הערכים שלו – לפניכם.

זוכה פרס הנובל שפיתח את מדד שארפ

מדד שארפ פותח בשנת 1966 על ידי הכלכלן האמריקאי וויליאם שארפ, שבתחילה כינה אותו “מדד התגמול לשונות”, ורק שנים אחר כך קיבל המדד גם את השם שלו כיום וגם את המעמד לו הוא ראוי בקרב משקיעים. וויליאם שארפ זכה בפרס נובל לכלכלה עבור התרומה המשמעותית שלו בשנת 1990, והוא פרופסור אמריטוס של אוניברסיטת סטנפורד בפקולטה למנהל עסקים ומימון. 

המדד ששארפ המציא עוסק בהשוואה וקביעת היחס בין הסיכון לבין התשואה במוצרי השקעה שונים. החישוב הוא מורכב, אבל נזכיר רק כי המשתנים שנמדדים בו הם בין השאר התשואה של הנכס לאורך תקופה מסויימת, סטיית התקן (או התנודתיות) של התשואה, ותשואה של נכס הייחס כמו למשל ריבית בנטרול אלמנט הסיכון במשק. 

ככל שהציון במדד שארפ שמקבלת קרן מסויימת הוא גבוה יותר, כך אפשר לדעת עליה שהיא יציבה יותר ופחות מסוכנת. במילים אחרות, מדד שארפ גבוה אומר תשואה גבוהה ביחס לסיכון בכל מוצר השקעה. 

מדד שארפ נמדד במוצרי השקעה רבים, בין השאר במוצרי סל כמו קרנות השתלמות, קופות גמל, מוצרי חיסכון פנסיוניים ומוצרי חיסכון לטווח ארוך, פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה ועוד. מדד שארפ הוא משתנה חשוב לקבלת החלטה בנוגע לאפיקי השקעה אפשריים והוא מנטרל, במידה מסויימת, את החשש מסיכון במוצר ככל שהמדד עצמו הוא גבוה יותר. כך, במיוחד בתקופות תנודתיות כמו שנת 2022, חשוב לבדוק גם את מדד שארפ לכל מוצר השקעה – לפני שמחליטים להשקיע בו.

מדד שארפ הוא חשוב, אבל הוא לא המדד היחיד שכדאי לבדוק לפני שבוחרים מוצר השקעה

מדד שארפ הוא בהחלט משתנה שחשוב להתייחס אליו בעת הבחירה של מוצר השקעה – ואנחנו מעוניינים במוצר שציון מדד שארפ שלו הוא גבוה, מה שאומר שהסיכון שהקרן לוקחת על עצמה, נמוך או גבוה, הוא קטן ביחס לתשואה – או, שהתשואה בתקופה שנבדקה השתלמה.

אבל לצד הציון של מדד שארפ, כדאי לבדוק עוד משתנים טרם הבחירה בקופת גמל או קופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון, קרן פנסיה, תעודת סל או מוצרי השקעה אחרים. הנה כמה מהמשתנים שכדאי לתת עליהם את הדעת רגע לפני שמעבירים את הכספים לאפיק הנבחר:

  • משתנים נוספים של יציבות בכל קרן: אם אנחנו מחפשים השקעה יציבה, כדאי שנבדוק מעבר למדד שארפ גם מדדי יציבות נוספים של המוצר שאנחנו מתעניינים בו, כמו למשל סך האחזקות של הקרן (אנחנו מחפשים קרנות שמנהלות סכומים גדולים) והוותק של הקרן. מוצרי השקעה וותיקים, המציגים פיזור נרחב במוצרי ההשקעה השונים והמנהלים סכומים גדולים של משקיעים – הם בדרך כלל מוצרים יציבים וראויים לאמון לטווח ארוך (בטווח הקצר, כולם מפסידים לפעמים בשוק ההון)
  • תשואות לטווחים ארוכים: בהחלט ניתן ללמוד מהתשואות של מוצרי השקעה על איכות הניהול שלהם, אולם חשוב לדעת שכשאנחנו משווים בין תשואות של קופות או קרנות – כדאי לעשות כן על פני תקופות זמן ארוכות, של שלוש שנים לפחות. בשוק ההון, תנודתיות על פני תקופת זמן קצרה אינה מלמדת אותנו בנוגע לאיכות הניהול וקבלת ההחלטות של מנהלי הקרן.
  • דמי הניהול של המוצר: חשוב לדעת מה דמי הניהול של הקרן אולם כמובן שבהינתן תשואות גבוהות, לפעמים דווקא משתלם לשלם קצת יותר.

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הבנקאות דיגיטלית
הבנקאות הדיגיטלית
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%
מה מומלץ לעשות לאחר תאונת עבודה?
השקעות חוץ בורסאיות
מה סוד הקסם של שנחאי?
משכנתא
משכנתא לפושטי רגל שקיבלו הפטר ועדיין מסורבים למשכנתא!