השקעה בנדלן

השקעה רחבת טווח במניות היא בחירה שלעיתים קרובות מוכיחה את עצמה בטווח הארוך, אבל אין זה אומר שלנדל”ן כערוץ השקעה אלטרנטיבית – אין מקום בתיק ההשקעות שלנו.
אחד העקרונות הבסיסיים בניהול נכון של תיק השקעות מניב הוא תמהיל השקעות מגוון. השקעה במדדים, כך למשל במדד S&P 500, מהמדדים הבולטים של הכלכלה האמריקאית, היא דרך מצוינת לעשות זאת (מדד S&P 500 עוקב אחר 500 החברות הגדולות ביותר לפי שווי שוק הנסחרות בבורסות בארה”ב). השקעה במדדים נחשבת אסטרטגיית השקעה סולידית, בשל הגיוון המובנה הקיים במוצרים מחקי מדד (כאמור, במדד ה – S&P 500 למשל יש לא פחות מ – 500 מהמניות הגדולות ביותר בארה”ב). הגיוון המובנה מקטין את הסיכון להפסדים ולצד זאת, הוא מייצר את הסיכוי להרוויח תשואות גבוהות לאורך זמן. אבל גם אם אנו מושקעים באופן נרחב במניות עדיין יכול להשתלם להוסיף נדל”ן לתיק שלנו. נוכל להפיק תועלת מהגיוון הרב יותר, גיוון שיכול לעזור לנו לצבור עושר ולהגן עלינו בתקופות של תנודתיות כוללת – ממש כמו עכשיו.

הכוח של השקעות אלטרנטיביות מחוץ לשוק ההון – הגנה מתנודתיות שמשפיעה על שוק ההון באופן רוחבי

כשהכלכלה כולה צונחת, הן ערכי המניות והן הנדל”ן עלולים ללכת בעקבותיה, אבל זה לא תמיד קורה. למעשה שוק המניות יכול לחוות תנודתיות בעוד ערכי הנדל”ן נותרים יציבים.
למעשה, זה בדיוק מה שקורה בתקופה זו: אנחנו רואים ששוק ההון על מגוון המוצרים הקיימים בו יורד באופן נרחב (אם כבר העלינו את מדד ה – S&P 500, נספר שמדד זה איבד מתחילת השנה 18.2%, המדד המרכזי של הבורסה המקומית שלנו, הוא מדד תל אביב 125, איבד מאז תחילת השנה כמעט 4%), אבל ערכי נכסי הנדל”ן עדיין חזקים. המשמעות היא שאם תיק ההשקעות שלנו מכיל גם מוצרים שמחקים את מדד S&P 500 וגם קרנות נדל”ן או אפילו נכסים מניבים, כנראה שהיינו רואים הפסדים בחלקים מסוימים של תיק ההשקעות אבל צמיחה בחלקים אחרים שלו. יתרה מזאת, אם בבעלותנו נכס המייצר הכנסה קבועה משכירות, זו הכנסה שתשמש אותנו לפצות על הפסדים בתיק כאשר ה – S&P 500 שוקע. מדובר בכסף שניתן להשתמש בו כדי לקנות מניות בקרנות S&P 500 כשהן מוזלות באופן משמעותי וכך ליישר את הקרקע לקראת רווחים בהמשך.

השקעה בנדל”ן לא מחייבת רכישת בית – השקעה בקרנות נדל”ן וקרנות ריט

מובן שרכישת נכסי נדל”ן אינה מתאימה לכל אחד. הצורך לסגור סכום גדול ברכישת נכס, ההתחייבות להחזרי הלוואת משכנתא והצורך לתחזק את הנכס לאורך תקופת האחזקה שלו – כל אלה ועוד הופכים השקעות בנדל”ן לנחלת חלקם של משקיעים בעלי מאפיינים מתאימים. במקום לרכוש נכס נדל”ן ניתן להוסיף לתיק ההשקעות קרנות נאמנות המתמחות בנדל”ן, קרנות המכונות קרנות ריט REITs  – Real Estate Investment Trusts)). ערכי המניות של קרנות ריט נסחרות יכולים לעלות ולרדת בהתאם לביצועיו הכלליים של השוק אבל בדרך כלל זה לא מה שקורה, קרנות המתמחות בהשקעה בנדל”ן שומרות על ערכן גם בתקופה של ירידות במדדים המובילים. יתרון נוסף של בעלות בקרנות REIT הוא שהן נוטות לשלם דיבידנדים נדיבים (הקרנות מייצרות הכנסות כתוצאה מגביית דמי שכירות והכנסות אלה מחולקות בין המשקיעים בקרן). כך יוצא שהשקעה בקרנות REIT עשויה לייצר מצב בו גם כאשר תיק המניות צונח הכנסות מדיבידנדים תסייענה לקזז הפסדים. אפשר כמובן להשקיע גם בקרנות נדל”ן לא סחירות וכך לייצר ערוץ אלטרנטיבי גרידא של השקעה בנדל”ן מחוץ לשוק ההון – תוך גיוון התיק ועם האפשרות לשמור על נזילות ההשקעה.

חשוב לזכור, חברות (כולל קרנות REIT) בעלות היסטוריה חזקה של תשלום דיבידנד נוטות להמשיך לעשות זאת גם כאשר מחיר המניות שלהן יורד, וזה מקנה לנו הגנה מסוימת. בנוסף, קרנות REIT נדרשות לחלק לפחות 90% מההכנסה שלהם לבעלי המניות בצורת דיבידנד. אם אנו מחזיקים ב – REIT אנו יכולים בדרך כלל לצפות להכנסה יציבה וצפויה ללא קשר לביצועי השוק הכלליים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות – למה דווקא עכשיו?
השקעות בסין
השקעות: מניות מוצרי התינוקות בסין מזנקות, מדוע?
מטבעות קריפטו
מטבע הקריפטו של השבוע: לונה, שזינק ב – 60%
פקיסטן
פקיסטן מחפשת השקעות ירוקות
meat tech
מהפכת הבשר והשינוי ברשתות המזון המהיר