שורט סקוויז

בינואר 2021 אירע אירוע מכונן בשוק ההון האמריקאי, במהלכו הרצת מניות של “צבא המשקיעים” שכונה אז ה – wsb – Wall Street Bets, ביצע רכישה מתוזמנת של מניות גיימסטופ כאשר 140% ממניות החברה אז נמכרו בחסר. מהי פוזיציית שורט ומה זה שורט סקוויז? ואילו אירועי שורט סקוויז גדולים ראינו מאז תחילת שנות האלפיים?

על פוזיציית שורט ועל שורט סקוויז

פוזיציית שורט היא פוזיציה מורכבת למשקיעים מתוחכמים. הפוזיציה, שאפשר אגב למצוא אותה גם בקרנות סל ובמוצרים מחקי מדד, מאפשרת רווחים כאשר המוצר הנסחר יורד במחירים. למעשה, במהלך העסקה המשקיע מוכר את המניה לפני שהוא רוכש אותה. נסביר באמצעות דוגמה: אם המשקיע מניח שמחיר מניית פייסבוק, לצורך העניין, יירד, הוא יכול בפוזיציית שורט למכור אותה היום, כך שהוא יביא את תיק ההשקעות שלו לאחזקת המניה בחסר או למעין “משיכת יתר” במניה. אם מחיר המניה אכן יירד והמשקיע יקנה אותה בעתיד על מנת לצאת מפוזיציית החסר שלו, הרי שהמשקיע הרוויח את ההפרש בין מחיר הרכישה למכירה בדיוק כמו בעיסקה רגילה, המכונה גם עסקת לונג, כאשר המשקיע רוכש מוצר, ממתין שמחירו יעלה ואז מוכר אותו.

במקרים של עליית מחיר המוצר המוחזק בפוזיציית שורט – המשקיע מפסיד, כמובן.

מהלך של שורט סקוויז הוא מהלך של יצירת לחץ על קהל המחזיקים בנייר ערך כלשהוא בפוזיציית שורט. באירוע כזה, מוצר שנמצא בפוזיציית שורט בתיקי השקעות בשיעורים משמעותיים נרכש בכמויות גדולות. הביקוש למוצר עולה ומקפיץ מעלה את מחירו, מה שמטרפד את הרווחים של מחזיקי המוצר בפוזיציית שורט. במקרים כאלה של עליות מחירים דרמטיות של מוצר בפוזיציית שורט, משקיעים מחליטים לצמצם את הנזקים ולמכור את המוצר, מה שמגדיל אף יותר את התנועות למוצר בשוק ומקפיץ עוד למעלה את מחירו.

אירוע גיימסטופ – האירוע הגדול של השורט סקוויז

גיימסטופ היא חברה לא בולטת במיוחד של חנויות משחקי וידאו בארה”ב. בתחילת שנת 2021 נסחרה מניית גיימסטופ סביב מחיר של כ – 18 דולרים למניה, והיא היתה רכיב פופולארי בפוזיציית שורט בתיקי השקעות מוסדיים בהיקף של כ – 140% ממניות החברה. מנהלי קרנות גידור רבים באמריקה אשר ידעו כי החברה מתמודדת עם קשיים תזרימיים, הניחו שמחיר המניה צפוי לרדת והשקיעו במניה מיליארדי דולרים בפוזיציית שורט.

בסביבות אותה התקופה נחנכה הפלטפורמה של רובין הוד אשר אפשרה ניהול תיק השקעות בסכומים קטנים ל”צבא” של משקיעים שעד אז דרכו לניהול תיק השקעות עצמאי היתה חסומה. פרופיל המשקיעים של רובין הוד הוא שונה משמעותית מפרופיל המשקיע הממוצע בשוק ההון: צעירים, המנהלים תיק השקעות בסכומים נמוכים יחסית ומתאמים עמדות בפלטפורמות אינטרנטיות דוגמת פורום הסוחרים של וול סטריט בטס.

בינואר 2021 בוצעה הרצת מניות לגיימסטופ, ומחירה עלה בכ – 2,450% מ – 18% בתחילת ינואר ל – 483 דולרים ב – 28 לינואר. למותר לציין שחלק מהרכישות שבוצעו במניה היו שורט סקוויז של מנהלי הקרנות שניסו “להיפטר” מההשקעה המפתיעה שלהם. על פי הערכות, השורט סקוויז של גיימסטופ הביא להפסדים של כשישה מיליארדי דולרים למנהלי קרנות הגידור

השורט סקוויז של פולקסווגן

לקראת סוף שנת 2008 תכננה חברת פורשה להשתלט על מניות חברת פולקסווגן שכמעט 20% מכלל המניות שלה היו במכירות חסר. באותו החודש, עלה מחיר מניית פולקסווגן בכ – 470%, ממחיר של כ – 210 דולרים למניה עד מעל 1,000 דולרים למניה. באירוע של פולקסווגן הלחץ שנוצר על המשקיעים בחסר היה כה גדול עד כי מעל 60% מכלל המשקיעים בחסר במניה נפטרו מהפוזיציה על ידי רכישת המניה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות קנאביס
קרנות הקנאביס ממשיכות לאבד ערך
סקירה אלטרנטיבית 28.02
השבוע שהיה: חדשות השווקים האלטרנטיביים
עץ הכסף
עץ הכסף סיפורה של רשת הקמעונאות המצליחה דולר טרי
טסלה
טסלה הרכב החשמלי הכי נמכר בישראל – ועם “תקנות טסלה”, יש לה יותר להציע
מה קורה ב- Coinbase?