NFT

חשבתם ששוק מטבעות הקריפטו מייצר מטבעות דיגיטליים שאתם יכולים לשמור בארנק, ובעיקר לסחור בהם? הרשו לנו לחדש לכם: המטבע הקריפטוגרפי השני בשווי השוק שלו אחרי ביטקוין, מציע לא רק מטבעות “רגילים” למכירה – אלא גם מטבעות ייחודיים, המקנים לרוכש היחיד שלו בעלות על יצירת אמנות או חפץ אחר בעל ערך, בדרך כלל דיגיטלי. מהם NFTs, עד כמה השוק פופולארי ומה מוכרים בעזרתם?

במאי השנה (2021) נמכרה יצירת אמנות באמצעות אסימון דיגיטלי, בסכום דמיוני של לא פחות מאשר 69 מיליוני דולרים. היצירה נמכרה אמנם בפלטפורמה דיגיטלית, אולם היא נמכרה לרוכש מאושר אחד, באמצעות מטבע חד פעמי שאינו ניתן לשכפול. זהו ה – NFT, אסימון חד פעמי המאפשר מכירה של יצירות, אלבומים מוזיקליים, ונכסים חד פעמיים אחרים ממוכר אחד לרוכש אחד ובניגוד למטבעות מכל סוג אחר, שאותם אפשר להחליף אלה באלה מבלי לאבד מהערך – כאן, אנחנו מדברים על מטבע אחד ויחיד, בעל ערך שאי אפשר להחליף. מה זה NFT, איך קונים אחד ומה אתם יכולים להשיג?

אומת חתולי הקריפטו

המטבע הקריפטוגרפי הראשון שנולד היה הביטקוין, והוא הביא עימו שפע של חידושים שגרמו למומחי שוק ההון להרים גבה בתחילה, ולהשקיע בשוק הקריפטו כאילו אין מחר, בשוק ההון של 2021. אחרי הביטקוין הגיעו עוד אינספור מטבעות קריפטוגרפיים, חלקם הביאו איתם מאפיינים ייחודיים וחלקם פשוט ניסו להיכנס לשוק הקריפטו ששווה טריליונים. אחד המטבעות המיוחדים בשוק הקריפטו הוא האת’ריום, שעל בסיסו הוקם שוק ה – NFT, או בתרגום לעברית – “אסימון חסר תחליף”. אם אתם מדמיינים שתחליפו שטר אחד של דולר תמורת שטר אחר של דולר, אתם בוודאי מבינים ששווי הכסף בארנק שלכם לא ישתנה. ב – NFT, אסימונים חסרי תחליף – זה לא ככה. כל אסימון מקושר ליצירה חד פעמית ואין עוד אחד כמוהו (בדרך כלל).

אנחנו יכולים לדבר, למשל, על השוק החמוד והפופולארי של חתולי הקריפטו (CryptoKitties). אלו הם חתולים ייחודיים שנמכרים לכל דורש כ – NFTs – אסימון ייחודי לכל חתול חד פעמי. את החתולים אפשר להחזיק ולאסוף – ואפשר גם להפגיש אותם עם בן או בת זוג, להרביע אותם ולמכור את הגורים.

במרץ השנה נמכר ציוץ בטוויטר ב – NFT, תמורת 2.9 מיליוני דולרים

אם כן, NFT הוא אסימון ללא תחליף (Non-fungible Token) המקושר לדבר ערך דיגיטלי. לכל NFT בלוקצ’יין שמתאר למי הוא שייך ומה ההיסטוריה שעבר מאז שנוצר – והוא שייך לאדם אחד בלבד. מי שמחזיק בזכויות על ה – NFT, הוא בעל היצירה שקושרה לאסימון. ניתן למכור כך מגוון עצום של מוצרים: הפופולאריים ביותר הן יצירות דיגיטליות מתחום האומנות הויזואלית והמוזיקה. אבל, כפי שנרמז בכותרת, השמיים הם הגבול ויצירתיות במכירת NFTs מתקבלת בברכה, כך ניראה. ג’ק דורסי, המייסד של טוויטר ששוויו כיום כ – 12.8 מיליארדי דולרים, השכיל להציע למכירה פומבית את הציוץ הראשון שלו בטוויטר, ואכן, מכר את אותו ציוץ בתצורה של NFT בתמורה למטבעות את’ריום בשווי של כ – 2.9 מיליוני דולרים. זו רחוקה מלהות העיסקה היקרה ביותר שבוצעה ב – NFTs: העיסקה היקרה ביותר היא המכירה של האומן הדיגיטלי המכונה ביפל, יצירה בשם “כל הימים – 5,000 הימים הראשונים”, במרץ 2021, תמורת 69 מיליוני דולרים. זו גם היתה אחת היצירות הראשונות שנמכרו בפורמט של NFT. עוד יצירות מאותו האמן נמכרו בסכומים שמקנים לו מקום של כבוד ברשימת עשרת עשירי עסקאות ה – NFT: יצירה בשם “הצטלבויות דרכים” נמכרה בפברואר 2021 תמורת 6.6 מיליוני דולרים, ויצירה דיגיטלית נוספת שלו בשם “מול האוקיינוס” נמכרה במרץ 2021 תמורת 6 מיליוני דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
רשות המסים מודיעה על הטבות למשקיעים בשוק הקריפטו
היעד הירוק של ישראל
היעד הירוק של ישראל – 30% חשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2030
איילון מאסק
אם שותים לא נוהגים: ג’יגהביר, הבירה של טסלה
כלכלת יפן
יפן מיואשת: שחרור עתודות הנפט למניעת מחסור חמור באנרגיה על רקע המשבר
P2P
השקעות אלטרנטיביות 2021