בדרך כלל, השקעות נדל”ן כרוכות בהוצאת סכומי כסף גדולים במיוחד. לרובנו אין סכומים כאלה ואז האפשרות שעומדת בפנינו היא לקיחת הלוואה. עלות ההלוואה מתבטאת בריבית וכאן אחד המונחים הבולטים ביותר הוא ריבית פריים. מה זה אומר? ומהן ההשלכות של נושא זה, שכדאי לכם להכיר?

של הבנקים? של בנק ישראל?

ראשית, נתחיל עם הבהרה חשובה: ריבית הפריים אמנם קשורה לריבית בנק ישראל, אבל אלה בסופו של דבר שני דברים נפרדים. חשוב להיות מודעים לכך. ריבית בנק ישראל נקבעת ישירות לפי החלטת בנק ישראל עצמו, ללא תלות במדדים שונים (אם כי בנק ישראל עשוי לקחת גורמים אלה ואחרים בחשבון). את ריבית הפריים לעומת זאת, הבנקים קובעים בעצמם, אם כי בהתבסס על ריבית בנק ישראל. בפועל, היא תמיד יותר גבוהה ממנה באופן משמעותי (כ-1.5%). עם זאת, כיום מדובר על ריבית נמוכה יחסית ולכן, היא פופולארית למדי. אז מה השורה התחתונה? מבחינת לוקחי ההלוואות מהבנקים, אפשר פשוט לשים בצד את ריבית בנק ישראל ולהתמקד בריבית הפריים של הבנקים.

כמה תובנות שימושיות

השקעות נדל”ן מיועדות בדרך כלל להשיג רווח. בכל מקרה, בוודאי תרצו להתעמק בכל פרטי הפרטים, אשר יסייעו לכם להוציא כמה שפחות כסף על השקעה כזו ולהפיק כמה שיותר רווח. התובנות הבאות עשויות לסייע, בהקשר לריבית הפריים:

  • אותו דבר אצל כולם – ריבית הפריים נוטה להיות זהה בכל הבנקים. מה לגבי התחרות המסחרית בין הבנקים? אפשרות ללקוח לבחור בהצעה זולה יותר של מתחרה? זו כמובן שאלה לגיטימית וחשובה, אבל בפועל, זה המצב ואל תצפו למצוא ריבית פריים שונה בבנק אחר.
  • משתנה עם הזמן – קחו בחשבון, שמאחר שריבית בנק ישראל משתנה, גם ריבית הפריים שקובעים הבנקים משתנה עם הזמן בהתאם.
  • אפשרויות נוספות – אגב, הבנקים לא מחויבים להציע רק הלוואות, בריבית שתלויה בריבית בנק ישראל. ואכן יש הלוואות עם ריביות בשיטות אחרות לגמרי, כגון ריבית קבועה ולא צמודה למדד (קל”ץ) או ריבית צמודה למט”ח.
  • הקשרים הנסתרים – כדאי לקחת בחשבון, שישנם שינויים בכלכלה אשר עשויים להשפיע על החלטות לגבי השקעות נדל”ן, אך במקביל גם על ריבית בנק ישראל (ולכן גם על ריבית הפריים). למשל שינויים מבחינת אינפלציה או שער הדולר.
  • ניתן לשנות – לא רק ריבית הפריים והבנק יכולים להציג שינויים, אלא גם אתם! אם לקחתם בעבר הלוואה לשם השקעת נדל”ן ומסתבר לכם כעת שריבית הפריים יקרה מדי, תוכלו לבדוק אפשרויות כגון מחזור משכנתא. נזכיר בהקשר זה, שניתן לעקוב בצורה מסודרת וקלה יחסית אחר היבטים שונים של ההלוואה, באמצעות מה שנקרא “תעודת זהות בנקאית”, שבנקים חייבים להציג ללקוח פעם בשנה.

להפיק את המרב, בסיוע מקצוען

מהי ריבית פריים ואיך היא קשורה להשקעות נדל”ן אלה שאלות בסיסיות חשובות, אך זה הוא רק חלק מהתמונה. בכדי לקבל את התמונה המלאה והעדכנית ביותר, ניתן ומומלץ להתייעץ עם מקצוען בתחום. צחי גרוסמן הוא יועץ משכנתאות בעל ניסיון של יותר מעשור בתחום הייעוץ הפיננסי המתקדם. צחי הוא גם יועץ השקעות מוסמך ומנוסה, בעל רקע אקדמי של תואר שני במנהל עסקים למנהלים בהנדסה פיננסית ומימון. אם תפנו אליו, תוכלו ליהנות גם מהיכרותו המעמיקה עם המערכות הפיננסיות השונות בארץ ואף מניסיונו הרב והמגוון בתחום המיוחד והחשוב של ניהול סיכונים.

נזכיר, כי שינויים קטנים בכל הנוגע לריביות, עשויים להתבטא בסכומים גדולים מאוד בהקשר השקעות נדל”ן. לכן, ברורה הכדאיות של השקעה בשירות ייעוץ מקצועי ואיכותי.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טוויטר
טוויטר מצייצת מציאות אחרת לאחר עונת הדוחות?
פודטק
פודטק – הכוכב הבא בעולם ההשקעות הישראלי!
דה וינצ'י
לאונרדו דה וינצ’י ואומנות ההשקעה האלטרנטיבית
חדשות אלטרנטיביות
חדשות אלטרנטיביות – השבוע שהיה בעולם ההשקעות
וינפאסט
וינפאסט – הוייטנאמית החדשה בשוק הרכבים החשמליים, שצפויה לנחות בישראל בקרוב