ביטקוין

ב-8 ביוני 2021 התרחשה היסטוריה במרכז אמריקה, אל סלבדור הפכה למדינה הראשונה שמקבלת את הביטקוין במעמד רשמי, וב-7 בספטמבר הפך מטבע הביטקוין לרשמי למרות שבשלב זה הטכנולוגיה סובלת מתקלות טכניות רבות. לפני מספר ימים גם ממשלת אוקראינה קיבלה את הביטקוין כמטבע חוקי לשימוש ולמרות זאת סוחרי הקריפטו לא התלהבו יתר על המידה כאשר מחיר המטבע ירד לשווי של כ-45,250$ למטבע. אז מדוע מדינות מתפתחות בוחרות להפוך את הביטקוין למטבע רשמי?

המדינה הראשונה בעולם שמקבלת תשלומים גם בביטקוין

ב-7 בספטמבר הפך הביטקוין באופן רשמי למטבע לגיטימי במדינת אל סלבדור, לצד הדולר, ובכך הפכה אל סלבדור למדינה הראשונה בעולם שמקבלת תשלומים גם בביטקוין. על אף החדשנות, הסקרנות והעניין שעורר מהלך כזה, חשוב לדעת שכל מדינה מעוניינת ביציבות פיננסית דבר שקשה לומר על שוק המטבעות הקריפטוגרפים, ולמרות שממשלת אל סלבדור רכשה כ-400 מטבעות ביטקוין בשווי כולל של 21 מיליון דולר ערך המטבע בזמן ההודעה ירד. המטבע איבד כ – 14% ומחירו נפל מ-52,656$ ולכ-45,171$ בתוך ימים ספורים. צבא המשקיעים של רדיט, המוכר בעיקר מסיפור ההשקעה במניית גיימסטופ לפני כחצי שנה, התגייס לעזור למדינה בתיאום רכישות ביטקוין כדי לשמור על מחירו ולשדר יציבות מסוימת בימים הקריטיים של הטמעת המטבע החדש באל סלבדור. בסופו של דבר המהלך לא הצליח וצבא המשקיעים לא הצליח לשמור על מחיר המטבע כאמור. אל סלבדור התכוננה לרגע הזה זמן רב,  מעבר לפריסת 200 מכשירי “כספומט” למשיכת דולרים וכסף מקומי לאחר המרתו ממטבעות ביטקוין, הקימה הממשלה ארנק דיגיטלי בשם צ’יבו, בעגה המקומית “מדליק”  שיאפשר לאזרחי המדינה להחזיק מטבעות של ביטקוין. בנוסף, אישרה המדינה תקנה המחייבת כל עסק לקבל תשלום בביטקוין, לאפשר ללקוחות לשלם בביטקוין זה אומר שעסקים שלא מסוגלים מבחינה טכנית לקבל תשלום בביטקוין אינם מחויבים לעשות כן, בשלב זה. 19 הסניפים של מקדונלד’ס במדינה, כמו גם סניפים של פיצה האט ובתי עסק אחרים, כבר מאפשרים תשלום בביטקוין בתמורה לארוחה, כשהעלות הכוללת לארוחה ממוצעת היא סביב 0.0002 ביטקוין. ממשלת אל סלבדור גם הציעה לכל מי שיוריד את הארנק הדיגיטלי החדש מטעמה 30 דולר במתנה בביטקוין, אולם הרוב המכריע של מי שניסו להוריד ולהתקין את האפליקציה ולזכות במתנה שהציעה ממשלת אל סלבדור, נתקל בקשיים טכניים. נשיא אל סלבדור נאיב בוקלה התנצל בפומבי והסביר ששינויים גדולים מתרחשים לעיתים לאט ודורשים סבלנות. למרות שצעירי רדיט ניסו לספק רוח גבית לביטקוין המהלך נכשל.

כיצד זה קשור לפורום הצעירים של רדיט?

מה המשותף לצעירים המשקיעים וחולקים דעות בפורום הצעירים של רדיט? מרביתם משקיעים בסכומים קטנים, אולם יש להם יכולת לתאם השקעות כך שהסכומים הנצברים באמת יכולים לייצר שינוי בנייר ערך מסוים. לצד הרכישה שביצעה ממשלת אל סלבדור תיאמו צעירי רדיט לרכוש כמויות גדולות של ביטקוין שיסייעו לשמר את ערך המטבע, או אפילו להעלות את ערכו, עם ההודעה הרשמית על ביטקוין כמטבע מאושר באל סלבדור ולאחריה. הצעירים התכוונו לרכוש כל אחד ביטקוין בשווי של 30 דולרים לאות הזדהות עם מדיניות אל סלבדור שכאמור חילקה 30 דולרים לכל אזרח שיוריד ויתקין את הארנק הדיגיטלי הממשלתי צ’יבו. המהלך, שנועד לספק רוח גבית ולשמור על יציבות שווי המטבע הקריפטוגרפי, לא צלח, והמטבע איבד כ – 14% מערכו מאז ההכרזה הרשמית. חשוב לציין כי אל סלבדור היא לא המדינה שמציעה את איכות החיים הטובה ביותר לאזרחיה. על פי הערכות ל-70% מאזרחי המדינה אין בכלל חשבון בנק או כרטיס אשראי. רק ביוני השנה הגישה אל סלבדור בקשה רשמית אל הבנק העולמי לקבלת סיוע בתהליך ההטמעה של המטבע הקריפטוגרפי כמטבע רשמי במדינה, אולם הבקשה סורבה מטעמי רגולציה. ביחד עם זאת, קובה שגם היא במרכז אמריקה כבר הודיעה שתלך בעקבות אל סלבדור ותאשר גם היא את הביטקוין כמטבע רשמי במדינה ויחד איתם אוקראינה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טאבולה
התוכן הוא המלך: טאבולה
מטבעות קריפטו
שוק הקריפטו והסלבס: כל ה – NFT’s שנרכשו השנה בביצה
דומינוס פיצה
דומינוס פיצה והמהפכה הטכנולוגית בשירות
UBER
חברת אובר, לאן את נוסעת?
אפליקציית ביט
אפליקציית ביט של בנק הפועלים בדרך להפוך לארנק דיגיטלי?