מטוסים חשמליים

כולם מדברים על מכוניות חשמליות אבל מעט מאוד מאתנו מפנימים שהעתיד התחבורתי החשמלי הוא מקיף הרבה יותר, גם ספינות תהיינה חשמליות ואפילו מטוסים.
הבעיה העיקרית שמונעת מעבר לשימוש במטוסים חשמליים היא משקל. מטוס מוכרח להיות קל ככל שניתן וכל עוד מערכות ההנעה החשמליות כבדות מדי (במיוחד המצברים) ניתן רק לתכנן על הנייר מטוסים חשמליים עם טווח טיסה ויכולת נשיאת מטען ההופכים אותם לתחרותיים מול מטוסים המצוידים במנועי בעירה פנימית (כל המטוסים שהמנועים שלהם מסובבים מדחף, למעט מטוסי טורבופרופ (TurboProp), ובהמשך גם עדיפים על מטוסים המונעים במנועי סילון.

לאחרונה הודיעה חברת השילוח הבינלאומית DHL (ETR: DPW) על עסקה מולEviation Aircraft Ltd  (EVTNF: OTC US) לרכישת 12 מטוסים חשמליים בעסקה שהיקפה 7 מיליון יורו. המטוסים החדשים צפויים להיכנס לשירות כבר במהלך 2024.

מטוסים חשמליים מתוצרת כחול לבן

חברת Eviation Aircraft הוקמה על ידי היזם הישראלי אביב צידון שהקים גם את Phinergy אנרגיה ירוקה (TASE: PNRG) ואת BVR שייצרה מערכות סימולציה לצרכים צבאיים (אשר נמכרה בשנת 2004 לאלביט בעבור 34 מיליון דולרים).
בשנת 2019 נרכשו 70% ממניות Eviation Aircraft על ידי קבוצת קלרמנוט (השייכת למיליארדר הניוזילנדי ריצ’רד קנדלר), 30% מן המניות שייכות עדיין לאביב צידון ולמנכ”ל החברה עומר בר יוחאי.

עקרונות דומים לאלה מעולם הרכבים החשמליים

העקרונות לפיהם תוכננו המטוסים החשמליים אשר ישרתו את חברת DHL דומים לאלה המוכרים לנו מעולם הרכבים החשמליים. בניגוד למכונות הקונבנציונליות השורפות דלק מוצק רכבים, ספינות ומטוסים חשמליים הם בעלי מספר נמוך מאוד של חלקים נעים. עובדה זו הופכת אותם לאמינים הרבה יותר וגם קלים וזולים לאחזקה. נתוני מפתח מעולם המטוסים החשמליים הם מהירות הטיסה, טווח (לאיזה מרחק אפשר לטוס לפני שמוכרחים לנחות כדי לטעון מצברים) וכושר נשיאת מטען, דהיינו לא רק כמה משקל ניתן להעמיס אלא גם כמה נפח להעמסת מטען יספק כל מטוס לרשות חברת השילוח DHL.

ככל שהדבר נוגע להזמנת המטוסים הנוכחית של DHL מ- Eviation מדובר בכלי טייס המסוגלים לפתח מהירות מרבית של 400 קמ”ש ולטוס למרחק של עד 800 קילומטרים לני שהם צריכים לנחות כדי לטעון, או להחליף, מצברים. נתונים אלה מציבים את כלי הטייס החדשים בעמדה טובה להחליף מטוסים תובלה קטנים ובינוניים.

סנוניות חשמליות

לא קל לדמיין עולם תחבורה חשמלית בו כלי תחבורה יבשתיים, ימיים ואוויריים יונעו בחשמל במקום במנועים מזהמים השורפים דלק מוצק ופולטים גזים רעילים אל האטמוספירה (כולל גזי חממה התורמים לאפקט ההתחממות הגלובלית). המטוסים נשואי העסקה הנוכחית בין DHL ל- Eviation הם כלי טייס קטנים יחסית עם מהירות, טווח וכושר נשיאת מטען מוגבלים למדי. ככל שתתפתח טכנולוגיית אחסון אנרגיה חשמלית ניתן יהיה לצייד מטוסים חשמליים במצברים קלים יותר היכולים לספק אנרגיה שתאפשר למטוס לעבור מרחק גדול יותר בין “תדלוק” חשמלי לתדלוק חשמלי ולעשות זאת במהירויות שיוט גדולות.

פחות זיהום? תלוי איך מייצרים חשמל

אם גם אתם חוששים לנוכח שינויי האקלים שאנו עדים להם בשנים האחרונות ומקווים שמעבר לרכבים חשמליים יתרום להפחתת זיהום האוויר והשבת גלגל אפקט החממה לאחור, יש משהו שחשוב שתיקחו בחשבון. אם החשמל שטוענים במצברי הרכבים החשמליים מקורו בתחנות כוח השורפות דלק מוצק (כגון פחם או מזוט) ספק אם השגנו משהו מבחינת תרומה לשמירה על איכות הסביבה. ישנן דרכים שונות להפקת חשמל ממקורות מתחדשים (מאור השמש, כוח זרימת מים, רוח, אנרגיה גאותרמית (חום מבטן האדמה) ועוד), ניצול מקורות כאלה הכרחי להשלמת התמונה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בפודטק
סוד החיים ועץ התפוח, מה נאכל כאן בעוד שלושה עשורים?
הסיפור של אילון מאסק ודוג’קוין
השקעה אלטרנטיבית
פלאי הטכנולוגיה: יהלומי דמים ויהלומי מעבדה
חדשות כלכליות
חדשות כלכליות
מטבעות קריפטוגרפיים
מקדונלדס, אילון מאסק והונאת הקריפטו הגדולה