השקעות אלטרנטיביות

כתב: נתנאל יני

תעשייה של 6 מיליארד דולר

שוק הספרים הדיגיטליים נכנס לחיינו בסערה גדולה ושינה את חייהם של ציבור הקוראים, התעשייה צמחה עד אמצע העשור הקודם ביותר מ-200% , וכבר היום מגלגלת כ-6 מיליארד דולר.
חברות כמו Moon Reader, iBook’s , Stanza, וקינדל מצליחות לקדם את המהפכה הטכנולוגית בעולם הספרים השמרן. כיצד זה עשוי להשפיע על הרגלי הקריאה ומה צופן לנו העתיד, בואו נדבר על זה.

לספרים הדיגיטליים יתרונות רבים על הספרים מודפסים, ראשית הם נמכרים במחיר נמוך יותר, הם זמינים און ליין ומאפשרים רכישה וקריאה באופן מידי וזאת מבלי לבקר בחנות ספרים. כמו כן, אפשר לקרוא את הפרק הראשון בחינם כדי להתרשם לפני ביצוע הרכישה. הספרים הדיגיטליים מאפשרים לקורא לקחת מספר רב של ספרים, במכשיר אחד, דבר שעשוי להיות מסורבל עם ספרים מודפסים.
לאחרונה חל גידול משמעותי נוסף ברכישת ספרים דיגיטליים, אמצעים טכנולוגים מאפשרים לקורא להגדיל את הגופן או להקטין וכך להפוך את חווית הקריאה לנוחה הרבה יותר. גם נושא איכות הסביבה תורם רבות לצמיחת הספרים הדיגיטליים.

בהשוואה לספר מודפס, תהליך ההפקה של ספר דיגיטלי קצר ומהיר יותר, אפשר לבצע תיקונים ועדכונים בספרים בקלות בלי לחכות למהדורה הבאה (ואף להציע את המהדורה העדכנית בחינם או בהנחה למי שרכש את המהדורה הקודמת), עלויות הדפוס וההובלה נחתכות, שולי הרווח גבוהים יותר, אין מלאי שתופס מקום במחסנים וצריך למכור בהנחה או לגרוס, אפשר למכור כותרים ישנים שכבר לא נמכרים בחנויות ולהמשיך להפיק מהם הכנסות, ואפשר לשדרג את חוויית הספר באמצעי מולטימדיה כמו למשל אודיו וסרטונים, חסרון עיקרי הוא הפיראטיות מנקודת מבטם של המו”לים וחנויות הספרים הדיגיטליים, המשמעות היא אוסף ספרים בשווי 10,000 דולר, אם מתמחרים כל ספר ב-4 דולר, מחיר נמוך יחסית לשוק, שאפשר להוריד בחינם מהאינטרנט בשעות ספורות. גם תעשיות המוזיקה, הטלוויזיה, הגיימינג והקולנוע סובלות מפיראטיות, אולם קבצי ספרים שוקלים פחות, וכמות הכותרים בקובץ גדולה משמעותית ממספר השירים, פרקי הסדרות, משחקי הווידיאו והסרטים שאפשר להפיץ בקובץ בגודל דומה. חיסרון נוסף של תעשיית הספרים הוא שספר קוראים לרוב פעם אחת בלבד, ואם הקריאה הזאת התבצעה בעותק פיראטי, ההכנסה מאותו הקורא אבודה.

האם הגיע סופם של הספרים המודפסים?

אמזון, שמציעה למכירה יותר מ-725 אלף כותרים דיגיטליים (ועוד 1.8 מיליון כותרים חינמיים שתוקף זכויות היוצרים שלהם פג), וטוענת לנתח שוק של 70%-80%, דיווחה ביולי 2010 כי לראשונה מכרה יותר ספרים דיגיטליים מאשר ספרים בכריכה קשה. בינואר מכרה החברה יותר ספרים דיגיטליים מאשר ספרים בכריכה רכה. אולם העצים שמהם עושים נייר עדיין לא יכולים לנשום לרווחה. ב-2009 נמכרו בארה”ב ספרים דיגיטליים ב-551 מיליון דולר, שהיוו רק 2.7% מכלל מכירות הספרים. לפי נתוני ה-Book Industry Study Group, בשנת 2010 היוו הספרים הדיגיטליים כ-15% ממכירות הספרים הקמעונאיות בארה”ב. ספרי הקריאה הדיגיטליים היוו באותה שנה 8.32% ממכירות ספרי הקריאה בארה”ב, ונמצאים במגמת עלייה משמעותית רצופה מאז החל הארגון למדוד את הספרים הדיגיטליים ב-2002, אז היוו רק 0.05% מהמכירות. בעולם נמכרו ב-2010 ספרים דיגיטליים ב-1.8 מיליארד דולר, שהם 1.7% מכלל מכירות הספרים, 108 מיליארד דולר. שוק הספרים הדיגיטליים העולמי גדל ביותר מ-200% בשנה שעברה, שבה נמכרו למעלה מ-90 מיליון ספרים ביותר מ-900 מיליון דולר.

לסיכום אפשר לומר שתעשיית הספרים הדיגיטליים, ובניגוד לעולם העיתונות והמגזינים, שם הכניסה של העולם הדיגיטל משמעותית הרבה יותר, בעולם הספרים חדירת העולם הדיגיטלי עדיין מצומצמת באופן יחסי. אף שהגידולים בחדירה הם דו-ספרתיים, 50%-60%, עדיין מדובר במספרים קטנים יחסית. כבר במחצית העשור האחרון התעשייה עמדה על  5.571 מיליארד דולר, פי 10 מהיקפו ב-2009, ונתח השוק שלו מכלל שוק הספרים יגיע ל-22.5%, לעומת 2.7% ב-2009. בבריטניה – 534 מיליון דולר שהם נתח שוק של 14.2%; בגרמניה 490 מיליון דולר שהם 6.3%; ובהולנד 41 מיליון דולר -4.4% מהשוק.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
ריינג’ רובר: המהפכה החשמלית של הנסיכה הבריטית
טסלה
דגם חדש נולד: מיני טסלה במחיר אטרקטיבי ביותר
סוגי השקעות אלטרנטיביות
לא רק שוק ההון: 2 סוגי השקעות אלטרנטיביות שאתם פשוט חייבים להכיר
השקעות אלטרנטיביות
כיצד ניתן לייצר תשואה חיובית בתיק הנכסים כאשר הבורסות יורדות?
נדלן בגרמניה
מה הופך את הנדל”ן בגרמניה לכל כך מעניין?