סין

שוק מותגי היוקרה בסין מתקיים באופן ניכר על ההוצאות של קבוצה קטנה ואליטיסטית של עשירי המדינה, המוציאים בכל שנה כעשרה מיליארד דולרים על מוצרי יוקרה, כ – 30% מכלל הרכישות של מותגים אלה במדינה. הניסיון לחלק מחדש את העושר בסין ורגולציה על ההכנסות, כבר גרמה לאובדן של מעל 10% ממחירי המניות של חברות היוקרה בסין.

משהו מוזר ומעניין קורה במדינה שכלכלתה כבר הוגדרה כזו הנושפת בעורפה של כלכלת ארה”ב, הכלכלה ש”נותנת את הטון” בעולם. עם ההתאוששות המרשימה מנגיף הקורונה, עיני משקיעים מסביב לעולם נישאו אליה, מחפשות הזדמנויות להשקעה בחברות טכנולוגיה מובילות ובענקיות תעשייה שמנהלות עסקים מסביב לעולם. ואז, הגיע הממשל הסיני. זה התחיל במה שניראה כמו חיפוש קטנוני אחר צרות בניהול ענקית המסחר עליבאבא לאחר התבטאויות לא אוהדות כלפי הממשל של מנכ”ל קבוצת הענק הסינית. ההתערבות הלא דמוקרטית של הממשל בניהול החברה לא רק שמחקה כ – 29% ממחירי המניה מתחילת השנה, אלא גם גרמה ל”ירידה למחתרת של מייסד הקבוצה, ג’ק מא, כולל היעדרות בולטת בצילומי תכנית טלוויזיה מקומית בהשתתפותו. זה המשיך בפרסום של “תכנית בשלבים להשגת עושר משותף” שפורסמה לאחרונה על ידי נשיא המדינה, ובה פורטו צעדים ברורים להשגת חלוקה הוגנת יותר של העושר בסין, או במילים אחרות, הגבלות משמעותיות על פעילותן של ענקיות הטכנולוגיה והתעשייה בסין. כעת, ממש בימים אלה מתפרסם מידע חדש אודות שורה חדשה של תקנות שהממשל הסיני מתכוון להעביר בקרוב על מנת לדאוג ל”חלוקה שוויונית יותר של העושר”. מה שכבר מתרחש בפועל הוא הפחתה של העושה במדינה, עם צניחת מחירי המניות של מותגי היוקרה ששיעורים ניכרים מהמכירות שלהם בסין.

מותגי היוקרה שעושים חיל בסין

סין אינה מדינה דמוקרטית, בזה אין כל חדש. אבל מה שמעניין לציין הוא שחלוקת העושר בסין עשויה לגרום לכם להרים גבה, לכל הפחות: בסין יש קבוצה קטנה של עשירים מאוד, ואפשר להניח שכולם עשירים בחסות המפלגה הסינית המובילה או בידיעתה. במדינה של כמעט 1.5 מיליארד אזרחים, קומץ האולטרה עשירים של המדינה כולל רק כ – 100,000 בני אדם. לשם השוואה: בישראל, מדינה של כ – 9,000,000 תושבים, יש 157,000 מיליונרים. מה שמעניין לציין הוא שאותה קבוצה קטנה של עשירי המדינה, מוציאה לבד בכל שנה כ – 10 מיליארד דולר על מותגי יוקרה שנמכרים בסין, והוצאה זו מהווה מעל 30% מכלל ההכנסות של אותם מותגי יוקרה שנמכרים במדינה. מדובר על מותגים בין לאומיים כמו הרמס, גולברי, לואי ויטון, קרינג, ברברי, ועוד.

מי שמרוויח יותר, שיחזיר יותר לחברה

במהלך חודש אוגוסט השנה דיבר נשיא סין, מר שי ג’ינפינג, בוועדה לעניינים כלכליים ופיננסיים של המדינה. הוא דיבר בלהט רב בנוגע לחלוקה שוויונית יותר של ההכנסות והנכסים ולהגבלת השמירה של העושר אצל אותו קומץ עשירים במדינה. “מי שמרוויח יותר, שיחזיר יותר לחברה” אמר, כשהסביר כי ישנו צורך קריטי ליצור “שגשוג משותף” של כל אזרחי המדינה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פודטק: כמה כסף זורם לחברות תחליפי הבשר והאם הגיע הזמן לקנות מניות כאלה?
לפי התחזית של בית ההשקעות גולדמן זאקס: שיא המשבר האינפלציוני כבר מאחורינו
fedex
הסיפור מאחורי FedEx ולמה היא כל כך רלוונטית לישראלים?
NFT
אמנות קריפטוגרפית: מה זה NFT ואיך הוא מיוצר?
להשקיע בתעשיית החלל
כיצד אפשר להשקיע בתעשיית החלל?