סטארבקס

סטארבקס: הרבה יותר מרק קפה

רשת בתי הקפה סטרבאקס נחשבת לאחד מהמותגים החזקים ביותר בעולם, ולא בכדי. החברה שהתחילה את דרכה מבית קפה אחד והפכה לרשת עולמית שינתה את תרבות צריכת הקפה והפכה למעצמה גלובלית שחולשת על תחומים רבים. כיצד הרשת הפכה לאימפריה? להלן הפרטים.

ישנם מותגים שמצליחים גם ברבות השנים למצב את עצמם מעל כולם, וסטראבקס הוא ללא ספק אחד מהם. רשת בתי הקפה האמריקאית שמונה מעל ל 30,000 סניפים בלמעלה מ 73 מדינות הפכה לשם נרדף לקפה, ולמותג נחשק שמצליח למרות התחרות העזה להעניק לקהל הלקוחות חוויה ייחודית שהופכת את הרשת להרבה יותר מרק בית קפה.

אחד ממייסדי החברה, הווארד שוורץ, הוא סיפור הצלחה בפני עצמו. הונו נאמד במעל לשני מיליארד דולר והוא נחשב לאחד מאנשי העסקים המבריקים בעולם. הוא נולד למשפחה ענייה יהודית בברוקלין, והיה הראשון מבני משפחתו שהצליח להתקבל לאוניברסיטה. בסיום לימודו השתלט על רשת בתי הקפה סטראבקס שמנתה אז כ 60 סניפים, ומאז הפכה לאימפריה. הוא נחשב לאיש עסקים שידע למנף את פעילות החברה ולהפוך את סטראבקס מעוד בית קפה אמריקאי ממוצע למותג שכל אדם בעולם מכיר. את ההשראה שלו שאב המייסד מבתי הקפה האיכותיים של איטליה, ובמסגרת סדרת הרצאות בטד סיפר כי המטרה שלו הייתה לשנות את תרבות צריכת הקפה האמריקאית – מקפה זול בחצי דולר לקפה איכותי אותו הצרכן מקבל בשירות אישי ומותאם בעבורו, ואותה לחברה ששווה מעל ל 100 מיליארד דולר.

סיפור הצלחה יוצא דופן

למעשה, את ההצלחה של החברה ניתן לזקוף לא מעט בזכות השירות האישי אותו מקבל הצרכן בעת הגעתו לקפה. אחד הסיפורים המוכרים אודות החברה נובע מתהליך הכשרה ארוך אותו עוברים העובדים, החל מהעובדים הזוטרים ועד למנהלה באופן קבוע. מטה החברה ממוקם בסיאטל וממנו מבצעים הכשרה של אלפי עובדים שמעניקים שירות שמזוהה מאוד עם רשת בתי הקפה. חלק מהותי מתהליך ההכשרה נוגע להיכרות אישית עם הלקוחות, ולכן ניתן לראות בלא מעט סניפים עובדים שמכירים ע”פ שם את הלקוח ויודעים להכין לו מראש את הקפה האהוב עליו. עדות להצלחה של החברה ניתן למצוא בשורה של סרטים בו מוצגת החברה, באור חיובי. את המעמד הרם שלה הצליחה החברה לבצע דרך שיווק ופרסום של מותגי הבית, דרך הלקוחות. למעשה, בניגוד לבתי קפה אחרים סטראבקס הצליחה לגרום לצרכנים לפרסם את המוצר ולהפוך את כוס הקפה שלה למותג נחשק שהפך את הקפה הזול לקפה יוקרתי שמגיע במספר טעמים, צבעים ואפילו סגנונות. סטראבקס השכילה לגבש סביבה קהל לקוחות נאמן שמשווק את המותג, ללא תשלום מצד רשת בתי הקפה, ובכך ליצור תחושת חיבור ושימור לקוחות מוצלח שכל חברה מעוניינת להשיג.

מנועי צמיחה

מנועי הצמיחה של סטראבקס כוללים בין היתר הקמה של סניפים חדשים ברחבי ארה”ב כמו גם בעולם, כולל ישראל. ישראל נחשבת למקרה בוחן מרתק בשל הכישלון החרוץ אותו נחלה החברה בארץ, לא מעט בעקבות תגובות שליליות על כך כי הקפה הישראלי איכותי הרבה יותר מהקפה של החברה. למרות זאת, בשנה שעברה התרבו הדיווחים באמצעי התקשורת על כך כי החברה מתכננת לפתוח סניפים בישראל, כחלק ממדינות ההתרחבות שלה. נוסף לכך, החברה מפתחת ליין מוצרים הכולל בין היתר גם את קפסולות הקפה שנמכרות ישירות לצרכן, לצד המוצרים של החברה שכוללים ספלים, כוסות וזכיינות.

לסיכום, סטראבקס חוללה מהפכה בעולם הקפה בשל היותה רשת בתי הקפה הגדולה והמצליחה ביותר בעולם, אבל יותר מזה – היא מותג שנמצא בצמיחה מתמדת ואף משתמשת בבינה מלאכותית עם חשיבה אסטרטגית קדימה, מתוך מטרה לייצר את מה שהיא מכנה “גלגל תנופה דיגיטלי” הכולל פרסונזלציה, תשלום, תגמול והזמנה.  בשבילה, השמיים הם הגבול ובעבור המשקיעים – נתיב השקעה מניב.

בדיקה ,השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בקרוב אפל על כבישי העולם?
etoro
eToro  –  רשת חברתית של השקעות שכדאי להכיר
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
קרן החלל
קאת’י ווד וקרן החלל של ARK
נדלן להשקעה
הנדל”ן בארץ לוהט: ביקושי שיא למסחר ולמגורים