רשת האפלה

כתבה: דניאל לאור

מה אנחנו יודעים על הרשת האפלה?

    בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד המונח “הרשת האפלה” תופס מקום מכובד בשייח הציבורי, בעיקר בשל השימושים הלא חוקיים הנעשים ברשתות הללו. למרות שאין הרבה מידע בנושא, צללנו ובחנו את השימושים ברשת הזו, וכיצד היא משפיעה על כל אחד ואחת מאיתנו.

הרשת האפלה: עולם מסתורי, לטוב ולרע

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של המאה ה 21 הביאה לעולם לא מעט יתרונות, בעיקר בכל מה שקשור לתשתיות אינטרנט מתקדמות. אולם, ישנם מקרים שבהם רב הנסתר על הגלוי, ובייחוד כאשר אנו מתייחסים לרשת האפלה. רשת אפלה היא למעשה תשתית אינטרנט אשר הגישה אליה מתבצעת רק באמצעות קוד או תוכנה ייחודים. הרשת מאופיינת בשני מצבים: רשת לטובת שיתוף קבצים בין עמית לעמית כמו לדוגמה רשת VPN והסוג הוא המסוכן יותר – רשת הפועלת בצורה מחתרתית, ועל בסיסה פועלים האקרים, עבריינים וקבוצות פוליטיות מחתרתיות. בשנים האחרונות שמענו בתקשורת על לא מעט מקרים שבהם הודלפו פרטים רגישים של ארגונים ומוסדות, כאשר רוב רובו של המידע הופץ ע”י הרשת האפלה. ע”פ הערכות, קיימים אלפי רשתות פרטיות אשר משנות סדרי עולם והופכות לכלי נשק בחסות רשת האינטרנט, מבלי שניתן יהיה לעקוב אחריהם.

עידן חדש? לא ממש

המונח “רשת אפלה” לא מוכר לרוב הציבור, אולם מה שאנחנו כן יודעים זה שהוא נטבע לראשונה עוד בשנות ה 70, בעקבות הקמה של רשתות נפרדות אשר הוקמו מטעמי ביטחון וכונו דאקרנט. למעשה, השימוש הראשוני ברשת הזו היה חיובי – שמירה על מידע מוצפן באמצעות רשת ייעודית, ושיתוף של המידע רק בעבור נוגעים בדבר. הראשונים להשתמש ברשת הזו היו גורמים המודיעין האמריקאים, אולם עם ההתקדמות הטכנולוגית המואצת וחשיפה של מידע ניתן היה לראות כיצד יותר ויותר קבוצות ויחידים מבינים את הכוח של הרשת הזו, ומנצלים אותה למטרות שאינן חוקיות.

שימושים בעלי השפעות הרסניות

הדלפה של מידע רגיש או חשיפה של פרטים מוכמנים בתמורה לכסף מהווים חלק בלתי נפרד מהשימוש ברשת האפלה. נוסף לכך, אנשים פרטיים החלו להשתמש ברשת האפלה לטובת העברה ושיתוף של סרטונים בעלי אופי מיני, סרטונים אלימים ועוד. לצערנו, המידע הזה משמש גורמים עוינים אך גם עשוי להשפיע על חייהם של רבבות בני אדם בכל רחבי העולם, בעקבות הדלפה של חומרים רגישים הנוגעים לחייהם הפרטיים. מתוך הבנה כי לרשת הזו יש כוח הרסני למדי, הוקמו ברחבי העולם כמו גם כאן בישראל יחידות סייבר אשר עושות שימוש בציוד טכנולוגי מתקדם לצורך איתור אותם גורמים והעמדתם לדין. נוסף לכך, שימוש ברשת הזו מתבצע גם לצורך ריגול תעשייתי, סחר בבני אדם וכן הפצת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים ומפוצים בתפוצה עצומה.

אז רגע, מהם הצדדים החיובים של הרשת האפלה?

נכון שעד עכשיו סיפרנו לכם על הדברים הרעים שמתרחשים תחת הרשת הזו, אולם ישנם גם דברים טובים. במדינות קומוניסטיות כמו סין או צפון קוריאה ניתן לראות כיצד הוקמו קבוצות אשר עוקפות את הצנזורה הקפדנית ולמעשה משתפות מידע שלא היה גלוי, בעיקר בתחום של זכויות אדם. דוגמה מצוינת לכך ניתן לראות בתקופת המהפכה השלטונית במצרים, שבמסגרתה אזרחים השתמשו ב VPN לצורך יידוע העולם ואזרחים לגבי הנעשה, כולל הפרות ואלימות משטרתית שיצאה משליטה. למרות שהשלטונות מנסים להתחקות אחר אותם קבוצות ויחידים, לא הייתה הצלחה כבירה בתחום בשל היותה של הרשת מוצפנת ומאובטחת המוגדרת ע”י קוד.

לסיכום, מדובר בצד אחר ושונה של הרשתות ושל הקדמה טכנולוגית, כאשר רבים מכנים את הרשת כרשת בעלת פוטנציאל מסוכן. אולם, כפי שהצגנו בסקירה הזו – לכל דבר יש את היתרונות והחסרונות, ועל כן המסקנה היא שצריך להכיר גם את הצדדים האפלים של הרשת אשר הולך ונפתחת בצורה מואצת – לטוב ולרע.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

מיסוי בהשקעה בנדלן
היבטי מיסוי בהשקעה בנדל”ן
ג'ף בזוס
שלב המסקנות: בזוס חזר מטיסת התיירות לחלל ומה צופן העתיד לסקטור התעופה?
המונית הרובוטית החדשה של באידו – זולה, יעילה, ומפתיעה
השקעה בקנביס
הקנאביס של תיקון עולם ישווק על ידי טבע
לוריאל
L’Oreal: אדום בשפתיים וירוק במניות?