השקעות חוץ בורסאיות

שנת 2020 הייתה ללא ספק השנה של רשתות המזון, שהגדילו את ההכנסות והרווחים שלהן בעשרות אחוזים. גם שנת 2021 אינה מאכזבת, ורשתות המזון מציגות שורות רווח גבוהות. דווקא בתקופת הקורונה, כשרבים ממשקי הבית מתמודדים עם קיטון בהכנסות, עם בן זוג אחד או אפילו שני בני זוג שנמצאים בחל”ת או עובדים במסגרת מצומצמת, מחירי סלי המזון קופצים. מה גורם לעליות במחירי המזון, ומי המרוויחים הגדולים?

מחירי מוצרי היסוד עולים – וגל המחירים גדל וגדל

בשנת 2020 ראינו גל של התייקרויות בכל מוצרי היסוד בעולם. ההתייקרות במוצרי היסוד נבעה מסיבות רבות, ביניהן קושי לשנע את המוצרים ממקום למקום, בשל ההפחתה המשמעותית בכמות הטיסות, אוניות התובלה וההגבלות החריגות על כניסת מוצרים ובעלי מקצוע מחו”ל למדינות השונות. הייבוא באופן כללי פחת מאוד בשנת 2020 בכל מדינות המערב וראינו העדפה לייצור עצמי, כך שמוצרי היסוד המיובאים בדרך כלל, עלו במחירם. סיבה נוספת לעליית חומרי הגלם ומוצרי היסוד היא הירידה בכמות כוח האדם הלא מקצועי, שבמדינות רבות (למשל ישראל וארה”ב) נהנה מחבילת הטבות שמנה שהפכה את היציאה לעבודה פחות משתלמת. כך, מי שמחזיקים במשרה שחבל להם לאבד המשיכו לעבוד על מנת שלא לאבד מומנטום – אבל כוח האדם הבלתי מקצועי, כמו זה שמטפל בשלבי הייצור של חומרי הגלם ומוצרי הייסוד, פשוט הפסיק להגיע לעבודה. אז, מה קרה למחירי מוצרי היסוד וחומרי הגלם בשנה האחרונה? בואו נבדוק:

מחיר הנפט

על אף שרק בתחילת 2020 דובר רבות על האנרגיה החדשה, ומוצרי קלינטק לייצור אנרגיה ממקורות מתכלים הפכו טרנד למשקיעים – מחירי הנפט דווקא לא ירדו,  ואפילו להיפך: מאז סוף מרץ 2020 עלו מחירי הנפט פי 3.5. מכ – 20 דולרים לחבית, לכ – 70 דולרים לחבית.

מחירי החיטה

גם החיטה, כמו הנפט, רק התייקרה מאז מרץ 2020. במחצית מרץ 2020 נסחרה חיטה במחיר של 454 דולרים, היום נסחרת החיטה סביב מחיר של 684 דולרים.

מוצרי יסוד אחרים שמחירם עלה

מוצרי יסוד רבים אחרים הציגו עליות מחירים גבוהות במהלך שנת 2020, ביניהם חלק מהשמנים הנפוצים בתעשיית המזון, סוכר, מוצרי תבואה, תבלינים, ועוד רבים.

רשתות המזון לא מתביישות, ומגלגלות את ההוצאות אל הלקוח

במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021, הציגו כל רשתות המזון הגדולות בארץ שורות רווח גולמי גבוהות יותר בכ – 1%-2%, ביחס לאלה שהוצגו בדו”חות הרבעון הראשון של שנת 2020. הרווח הגולמי הוא הנתון המציג בצורה המהימנה ביותר את ההפרש בין המחיר שבו רוכשת הרשת כל מוצר לבין המחיר שבו המוצר נמכר. קל לראות אם כן, כי מחירי המוצרים עלו במהלך השנה, באופן גורף. חשוב לזכור כי לצד עליות המחירים רשתות מזון רבות נהנו מהפחתה משמעותית בעלויות, למשל עם הצמצום בכוח האדם בחנויות הפיזיות, ההפחתה בגובה דמי השכירות שרשתות רבות שילמו למרכזי קניות וקניונים, ההפחתה במיסים, ההטבות והסיוע מטעם המדינה, ועוד. רשתות מזון רבות השכילו להפעיל פלטפורמות חכמות לרכישה אונליין שייצרו הכנסות גבוהות במהלך 2020 ו – 2021, ובכל זאת, על אף ההפחתה בעלויות התפעוליות ובהוצאות – מחירי המזון ממשיכים לעלות.

האינפלציה מתבטאת בראש ובראשונה במחירי מוצרי המזון

לקראת סוף תקופת הקורונה, בישראל כמו גם ברבות ממדינות המערב בעולם, מדברים כלכלנים ואנשי כספים על גל של התייקרויות מחירים שצפוי לשטוף אותנו. כשגל זה יימשך וייצר עליית מחירים מתמדת, נוכל לומר שמדובר במצב של אינפלציה. האינפלציה מתאימה לשחרור מהגבלות הקורונה, לצמצום שראינו בשווקי העולם בשנה האחרונה ולהוצאות הכספים הגבוהות של משקי הבית ברבעון הראשון של שנת 2021. כפי הנראה, הסקטור הראשון המציג עליות מחירים יהיה סקטור המזון ומוצרי הצריכה, ובסקטור זה ניראה שגל עליות המחירים, כבר החל.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר ומדוע מדובר באופציה אטרקטיבית?
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – אילו חלופות להשקעה בשוק ההון בתי ההשקעות מציעים?
שלוש מניות קלינטק שמושכות עניין מצד אנליסטים ומשקיעים
מטבעות קריפטוגרפיים
300,000 ארנקים דיגיטליים בישראל – בית ההשקעות המתמחה בשוק הקריפטו מתכנן הנפקה