שוק דובי
שוק דובי

שוק דובי נחשב כשוק בו יש ירידה של 20% לפחות מנקודת השיא של מדדי מניות מובילים. לאחרונה נסגר מדד הS&P 500 –  בירידה של 21% מאז השיא של חודש ינואר האחרון ולכן שוק המניות האמריקני עונה על ההגדרות של שוק דובי (Bearish market). כדאי לקחת בחשבון שגם במהלך חודש מאי האחרון נסחר ה – S&P 500 מתחת לרף המגדיר שוק דובי אך הוא לא נסגר בערך כזה. פרופסור ג’רמי סיגל הוא אחד הכלכלנים הבכירים בעולם ואחד מן האנליסטים הנחשבים ביותר, לדבריו ה – S&P 500 כבר מתומחר באופן המגדיר את השוק כדובי. 

האם מצב שווקי המניות כבר מצביע על מיתון?

פרופ’ ג’רמי סיגל אומר שאין ספק שערך המניות השנה הגיע לשפל המסמל לפחות “מיתון קל”. ביום שני האחרון, ה – 11/6/22, ה – S&P 500 נכנס רשמית לטריטוריית השוק הדובי כאשר הוא ירד ביותר מ – 3% והגיע לרמה שהיא נמוכה במעל 20% ביחס לשערי השיא שרשם המדד בינואר השנה. 

בעוד תחזיות המיתון ממשיכות לזרום הן מכיוון וול סטריט והן ממקומות אחרים בעולם, ביצועי חלק מהסקטורים בשוק ההון היו אפילו גרועים יותר. כך למשל מדד נאסד”ק עתיר הטכנולוגיה ירד ביותר מ – 31% מתחילת השנה, זאת לצד העובדה שאפילו חברות הטכנולוגיה החזקות והאמינות ביותר ראו קיצוץ דרמטי במחיר מניותיהן. 

סיגל הוא פרופסור למימון בבית הספר היוקרתי וורטון של אוניברסיטת פנסילבניה מאז 1976, הוא אמר ל – CNBC שירידות השערים בשוק ההון הכניסו כמה מהמניות לטווח המחירים העשוי לשכנע משקיעים לרכוש אותן. “למעשה, אני חושב שהשוק כבר מפגין סימנים של מיתון שיתרחש בשנת 2023” אמר סיגל, “המניות מתומחרות ברמה כזו כבר כיום”. סיגל ציין כי מדד ה – S&P 500 נסחר כעת בערך של פי – 17 בלבד ממקדמות הרווח (Forward earnings) ואם לא כוללים מניות טכנולוגיה אז רק פי 13 מהן. “רק לעיתים רחוקות רואים נתונים נמוכים כל כך” אמר סיגל. 

ההגדרה של סיגל: מיתון קל בלבד

סיגל נשאל האם בכל זאת להערכתו מדובר במיתון למרות שמדד ה – S&P 500 התכווץ בממוצע ב – 31% בכל פעם שהתרחש מיתון מאז מלחמת העולם השנייה. “אני חושב שאנחנו נמצאים במצב כלכלי של מיתון קל” כך הגיב, “אינני יודע עד כמה יהפוך המיתון הפעם לחמור”. פרופ’ סיגל המשיך והסביר שלמרות העלייה האחרונה בריבית במדינות רבות, הכלכלה העולמית עדיין נמצאת בסביבת ריבית נמוכה בהרבה מזו שהייתה בתקופות שונות בעבר. בדרך כלל, כך לפי פרופ’ סיגל, ריביות נמוכות פירושן הערכות שווי גבוהות יותר. לכן, למרות שיחס המחיר לרווח הנוכחי של השוק קרוב לרמות היסטוריות, אנחנו עדיין רואים עדות לכך שהמשקיעים חוזים מיתון. 

לא ברור עד כמה צריך להעלות את הריבית 

פרופ’ סיגל נשאל בראיון ל – CNBC אם לדעתו העלאות הריבית של הפדרל ריזרב מספיקות על מנת לשכנע משקיעים לוותר על מניות לטובת השקעות בריבית קבועה באג”ח למשל. תשובתו הייתה “גם אם הריבית של הבנק המרכזי היתה עומדת על 3% או 3.5% האם זו תחרות על הנכס האמיתי שהוא מניות?”. פרופ’ סיגל טוען שחלק מהמניות המפיקות דיבידנד עשויות להתחיל להיראות אטרקטיביות למשקיעים כאשר הערכות השווי ירדו ואפשרויות ההשקעה תישארנה מוגבלות. “ההיסטוריה מראה שהדיבידנדים נעים עם האינפלציה, כך שמשקיעים עדיין מקבלים תשואה אמיתית” אמר הפרופסור. 

אנליסטים של בנק ההשקעות גולדמן זקס טענו גם הם שמניות דיבידנד עשויות להפוך אטרקטיביות, ולאחרונה כתבו בדו”ח כי “מניות דיבידנד בדרך כלל עולות בסביבה של אינפלציה גבוהה, ובנוסף יש לזכור שמניות דיבידנד רבות הן של תאגידים חזקים”. 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

fedex
הסיפור מאחורי FedEx ולמה היא כל כך רלוונטית לישראלים?
בפרויקטים של מחיר למשתכן
קרן WG – השקעה אלטרנטיבית (וחכמה) בפרויקטים של מחיר למשתכן
אנרגיה ירוקה
מובילים מגמה חדשה: מגדל משקיעה 800 מיליון במימון מערכים סולאריים ביפן, וכ-11 מיליארד בסה”כ באנרגיה ירוקה ומתחדשת
משכנתא
משכנתא לפושטי רגל שקיבלו הפטר ועדיין מסורבים למשכנתא!
טכנולוגיה תחת משבר
טכנולוגיה תחת משבר? זה מה שקרה בסקטור הטכנולוגיה בזמן הקורונה