אשראי

פעם, בתקופת סרטי הבורקס של ישראל, קראו לזה “למכור בהקפה”. אולי אז עוד לא היתה נפוצה תופעת כרטיסי האשראי בישראל ובעוד היו “כספומטים” שאפשרו ללקוח לגשת לכספים השמורים בחשבון העו”ש שלו, לרכוש מבלי לשלם עבור הרכישה במקום אפשר היה רק במכולת השכונתית, ורק כאשר המוכר היה  המכיר את השכנים הרוכשים בחנות שלו, הוא היה פותח את קופסת הכרטיסיות שלו ומוסיף את החוב מהרכישה הנוכחית לכלל הרכישות בהקפה של אותו לקוח.

בשנת 1950 הופק בארה”ב כרטיס אשראי מסוג “דיינרס קלאב”, והוא אפשר ללקוחות להיכנס לחנויות שתמכו ברכישה באשראי, להעביר את הכרטיס ו…. לא לשלם (מייד) עבור הרכישה. ההורדה המצרפית מחשבון הבנק של כלל תשלומי החודש הפכה את ה”שופינג” הרבה יותר כיפי – ואת שיעורי הרכישות (והבזבוזים) גבוהים הרבה יותר.

גם בישראל כרטיס האשראי הראשון שאושר היה מבית דיינרס קלאב, כרטיסי האשראי המוכרים לנו כיום, מבית כאל וישראכרט, החלו לפעול בארץ החל מהשנים האחרונות של שנות השבעים וצברו פופולאריות בצורה איטית.

משבר הסאב פריים והפריחה של חברות אשראי חוץ בנקאי

בכל מדינה נקבעים תקנים כללים ומדיניות לאישור הפעילות של חברות אשראי. עד שנת 2008, חברות האשראי האלטרנטיבי והחוץ בנקאי היו מיעוט לא משמעותי. האשראי ניתן בעיקר על ידי הבנקים, ועל חשבון היתרה בחשבון הבנק. משבר הסאב פריים גרם קרע עמוק, על בסיס של חוסר אמון, בין הבנקים הגדולים של אמריקה לבין קהל הצרכנים המשתמשים בשירותיהם. המשבר נגרם עקב יד קלה מידי על ההדק באישור משכנתאות, גם ללווים שלא התאפשר להם לעמוד בהחזרים. התוצאה – כמויות אדירות של הלוואות מבוטלות, מאות אלפי נכסים המשועבדים לבנק ונמכרים בשוק במחירים של 50% ויותר פחות מהשווי האמיתי שלהם; נזק בל ישוער לרמות המחירים בשוק הנדל”ן; ובסופו של דבר – קריסה של מערכת הכלכלה האמריקאית והשפעה על הכלכלה העולמית ועל מחירי הנדל”ן באירופה ובמדינות נוספות. בדיוק שם, החלו פורחות המסגרות לאשראי אלטרנטיבי וחוץ בנקאי. מסגרות אשראי חוץ בנקאי מאפשרות ללקוחות לקבל אשראי נוסף שאינו קשור למסגרת העו”ש שלהם ואינו משפיע עליה. אם הבנקים איבדו אמון, חברות אשראי וחברות פיננסיות אחרות הציעו מסגרות אטרקטיביות (מהירות וקלות) לאשראי אלטרנטיבי לאשראי הבנקאי – וכמות הלקוחות של מסגרות האשראי האלטרנטיבי תפחו והלכו, והם עדיין תופחים.

מה נחשב אשראי אלטרנטיבי?

ההתפתחות של תחום הפינטק מאפשרת גם למסגרות שהן לא בנקאיות לייצר מערכות אמינות, גדולות ויעילות לאשראי אלטרנטיבי. כיום, הזדמנויות באשראי אלטרנטיבי תמצאו לא רק אצל חברות האשראי והביטוח, אלא גם, למשל, בכל מערכות ה – P2P המאפשרות למחפשים השקעה או הלוואה להגיש בקשה, ולמשקיעים למצוא השקעות נוחות, בדרך כלל גמישות ונזילות יחסית, עם ריבית גבוהה וללא תשלומי עמלות תיווך לבנקים או לפלטפורמות ניהול חשבון למיניהן. אגב, ההערכה היא כי בארצות הברית עד שנת 2030, מעל 75% מכלל המשכנתאות לא יינטלו מהבנקים, אלא ממערכות אשראי אלטרנטיביות – וזולות יותר.

קרנות אשראי אלטרנטיבי – השקעה אלטרנטיבית ששווה לשקול

תאגידים גדולים בארץ ובעולם מספקים היום קרנות להשקעה באשראי אלטרנטיבי והם מציעים למשקיעים הזדמנות להשקעה אלטרנטיבית, המנוטרלת מכיווני שוק ההון ובכל מספקת גידור מצוין למוצרי ההשקעה ה”מסורתיים”, ובנוסף, בשל הביקוש היחסית קשיח להלוואות ואשראי, מדובר בהשקעה ברמת סיכון נמוכה. קרנות להשקעה אלטרנטיבית וקרנות השקעה להלוואות חברתיות (P2P) מציעות השקעה בעלת תשואות גבוהות בממוצע, עם שמירה על נזילות הכספים המושקעים ופיזור איכותי, על פי החברה המנהלת את הקרן. קרנות כאלה ניתן למצוא גם בישראל וגם בחו”ל, בבתי השקעות פרטיים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטו
מטבע הקריפטו של השבוע: לונה, שזינק ב – 60%
זהב שחור
האם זה הסוף של הזהב השחור?
NFT
4000 יצירות NFT ומיליון דולר בתוך חמש דקות – וזה קרה כאן בישראל
הדפסות תלת מימד
חברות להדפסת תלת מימד משנות את העולם
6 כללי ברזל לפתיחה ורישום של חברה באיחוד האירופי