בלוקצ'יין

בלוקצ’יין היא מערכת להעברת נתונים, כאשר אין גורם מתווך באמצע. מדובר במערכת טכנולוגית יוצאת דופן אשר יכולה לסייע לביצוע עסקאות בין שני אנשים באופן בטיחותי, ללא צורך בתשלום לגוף גדול המתווך. מה זה אומר וכיצד גם אתם תוכלו להשתלב בתחום? להלן הסקירה.

בלוקצ’יין: העברת נתונים על גבי רשת מאובטחת המתנהלת בשקיפות מלאה

זה לא סוד שהטכנולוגיה החדשנית של המאה ה 21 תופסת תאוצה ולמעשה משנה סדרי עולם. אחת מהטכנולוגיות המתקדמות והמובילות היא ללא ספק טכנולוגית בלוקצ’יין הזוכה שלא בצדק לאי בהירות, בשל מחשבה כי מדובר במטבע וירטואלי כמו הביטורקיין. מדובר בטעות, וזאת בשל העובדה כי מדובר במערכת טכנולוגית להעברת נתונים המבוססת על תקשורת P2P ולא במטבע וירטואלי. כלומר, הרעיון שעומד מאחורי הבלוקצ’יין הוא לאפשר לשני אנשים לבצע עסקאות ללא גורם מרכזי, כפי שהיה ועודנו מתבצע ע”י הגופים הפיננסים הגדולים.

מהם היתרונות של המערכת?

היתרון הבולט של הבלוקצ’יין הוא נושא האבטחה. מדובר במערכת המבוססת על קוד פתוח, כאשר המפתחים והעוסקים בתחום בונים אחת לתקופה נתונים מוצפנים אשר ננעלים והופכים בסופו של דבר לסוג של “סולם דיגיטלי. מדובר בשרשרת המורכבת מסדרה ארוכה של “בלוקים” המסומנים בצבע שחור – השרשרת הראשית, ירוק – שרשרת חדשה וסגול המהווה הקודים שנותרו מחוץ לשרשרת הראשית. מדובר ברעיון פשוט למרות שהוא נשמע מסובך מעט: במקום לשמור את כל המידע במקום אחד, מייצרים שרשרת של בלוקים המכילים מידע שרלוונטי לזהות המוכר, כמו גם סכום העסקה וכן מאפיינים נוספים. מאחר ולא ניתן לפגוע באותם רישומים (מאחר והם נעולים) מדובר במערכת טכנולוגיה בטוחה שאי אפשר לחדור אליה, וזאת בניגוד לבסיס הנתונים של חברות גדולות החשופות לפרצות בעקבות חולשה באבטחת המידע, כפי שניתן היה לראות במקרים רבים אשר התרחשו בשנים האחרונות מצד האקרים שהצליחו לדלות נתונים אודות עסקאות, לעיתים בהיקף של מיליארדים.

רשתות גלובליות הבנויות מעשרות אלפי מחשבים

למרות שהפיתוח של הבלוקצ’יין החל כבר בשנת 1991, רק בשנת 2005 הוא זכה לתהודה בעקבות השימוש ברשת לצורך ביצוע עסקאות דרך מטבעות ביטקווין. שלא כמו מערכות מבוזרות אחרות, באמצעות מערכת בלוקצ’יין ניתן להמשיך ולעקוב אחר המידע בין עסקאות, כך שבמקום לתחזק מערכת נתונים אותה ניתן לפרוץ ולגלות כמה כסף יש לכל אדם, ניתן להשתמש במערכת לצורך יצירת לוגיקה עסקית המבוססת על שימוש ברשתות גלובליות שאחריהן לא ניתן לעקוב, מתוך היותה של המערכת מבוזרת ובהתאם לכך יותר שקופה, נגישה ויעילה.

שימוש כללי – אך גם פלילי?

החיסרון של המערכת נובע מהיותה בעלת פוטנציאל מסוכן בעבור גורמים עברייניים והאקרים שיכולים ללמוד את השיטה ובהתאם לכך לבצע עסקאות. צריך להבין כי טכנולוגיות חדשניות יכולות בהחלט לשמש לדברים טובים (כפי שציינו) אך גם רעים. מאחר והעקרונות הבסיסים של הטכנולוגיה הזו מבוססים על שקיפות, ניתן בהחלט לומר כי הסיכוי של שימוש בטכנולוגיה הזו לצרכים פלילים היא פחותה עד בלתי אפשרית.

קהילה הולכת וצומחת – כאן בישראל

למרות היותה מדינה קטנה, ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בתחום של בניית קהילה בנושא של בלוקצ’יין, בעיקר של מוחות מבריקים המאפשרים לפתח את הטכנולוגיה הזו ולהפוך אותה לחלק מהותי מביצוע עסקאות בין אנשים, כל זאת באופן נגיש ובשקיפות מלאה וללא צורך בגורם מתווך. כמשקיעים, מדובר בטכנולוגיה המאפשרת לכם לא רק להצטרף למגמה הולכת ומתפתחת של מסחר אלקטרוני המשלב בין עולמות הסייבר, לא רק בהיבט של כלכלה אלא גם היבטים נוספים כמו רפואה. ניתן להשתמש במערכת הזו לצורך העברת נתונים מוצפנים מבחינה ביטחונית או אפילו לתועלת של העברת מידע רפואי באופן מוצפן. מדובר רק בקצה הקרחון של טכנולוגיה בעלת יכולות משמעותיות שרק הולכות ומתפתחות, כפי שניתן לראות בקהילה הצומחת כאן בישראל ובוודאי בארה”ב ואירופה – שם ניתן לאתר קהילות ענק של משתמשי בלוקצ’יין.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

מיקרוסופט
ענף הטכנולוגיה לוהט: רגע אחרי שמיקרוסופט עקפה את אפל והפכה לחברה הגדולה ביותר בעולם, הודיעה הנהלת החברה כי תגייס בישראל 2,500 עובדים תוך 4 שנים
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים
אנרגיה מתחדשת
טוטאל אנרג’יס מאמינה בעיראק? פרויקט אנרגיה מתחדשת בהיקף של 27 מיליארד דולר יוצא לדרך
איך יראה שוק התעסוקה
איך יראה שוק התעסוקה בעתיד? 47% מהמקצועות עתידים להיעלם בטווח של מספר שנים!
אמאזון
קרן הבריאות הגדולה בעולם: אמזון, ברקשייר האת’ווי וג’יי. פי. מורגן צ’ייס