זירת המסחר המובילה במטבעות קריפטו קוינבייס (Coinbase) עומדת לפטר כמעט חמישית מכוח העבודה שלה על רקע קריסת המניה של החברה וקריסת שוק הקריפטו בכלל בתקופה האחרונה. הבורסה למטבעות קריפטוגרפים תקצץ 18% מהמשרות במשרה מלאה לפי הודעת דוא”ל שנשלחו לעובדים. קוינבייס היא ארגון גדול וותיק המספק פלטפורמת מסחר בשוק הקריפטו והיא מעסיקה כ – 5,000 עובדים במשרה מלאה. המשמעות של המהלך העתיד להתרחש בשורות העובדים של קוינבייס היא צמצום מספר המועסקים בחברה  בכ – 900 עובדים.

בקוינבייס מנסים להתמודד אקטיבית עם האפשרות למיתון בארה”ב

מנכ”ל Coinbase בריאן ארמסטרונג התריע מפני מיתון אפשרי ודיבר על הצורך לנהל את ההוצאות של Coinbase ולשפר את היעילות. ארמסטרונג גם אמר שהחברה גדלה מהר מדי בתקופה בה השוק היה שורי. “נראה שאנחנו נכנסים למיתון לאחר פריחה כלכלית של יותר מ –  10 שנים” המשיך ארמסטרונג, ונימק בהודעת הדוא”ל ששלח את השיקולים מאחורי הקיצוץ המתכונן במספר העובדים, “מיתון עלול גם להוביל ל”חורף קריפטו” ויכול להימשך תקופה ממושכת”. ארמסטרונג הוסיף ופירט כי חורפי הקריפטו בעבר הביאו לירידה משמעותית בפעילות המסחר לאורך תקופת זמן לא מבוטלת. “למרות שקשה לחזות את מצב הכלכלה והשווקים אנחנו תמיד מתכננים לקראת הגרוע מכל כדי שנוכל להתמודד בהצלחה גם עם המצבים המאתגרים ביותר”.

הצעד הראשון שקוינבייס ביצעה: הפסקת ההעסקה של עובדים חדשים

לפני זמן לא רב, הודיעה קוינבייס שהיא מפסיקה את כל תהליכי הגיוס של עובדים חדשים. זאת, לאחר שמוקדם יותר השנה נודע כי הפלטפורמה המובילה של שוק הקריפטו הודיעה שהיא מתכננת להוסיף 2,000 משרות בחטיבות המוצר, ההנדסה והעיצוב. שבועיים לאחר ההודעה על הפסקת תהליכי הגיוס של עובדים חדשים, הודיעה ענקית הקריפטו כי היא מאריכה את ההקפאה של תהליכי הגיוס ל”טווח העתיד הנראה לעין”.

“עלויות העובדים שלנו גבוהות מכדי לנהל ביעילות את השוק הלא בטוח הזה” אמר ארמסטרונג, “אמנם ניסינו כמיטב יכולתנו לעשות את זה בדיוק כמו שצריך, אבל במקרה הזה עכשיו ברור לי ששכרנו יותר מדי עובדים”.

ערך המניה של קוינבייס יורד וכך גם מספר המשתמשים בזירת המסחר

הבשורות בנוגע לכוונה לפטר עובדים מגיעות בעת שמניית Coinbase מאבד מערכה בחדות. המניה הונפקה לציבור באפריל האחרון במהלך פריחה בשוק הקריפטו ובעת שמשקיעים תרו אחר מניות טכנולוגיה בצמיחה. השנה מניית Coinbase איבדה 79% מערכה והיא רחוקה ב – 85% מערך השיא של כל הזמנים. במקביל הביטקוין איבד נתח גדול מערכו אשר נע בימים אלו סביב 22,000 דולרים, רחוק בכ – 70% מערך השיא שרשם בנובמבר האחרון, כמעט 69,000 דולרים.

Coinbase, שבסיסה בסן פרנסיסקו, דיווחה על צניחה במספר המשתמשים בזירת המסחר ברבעון האחרון ועל ירידה של 27% בהכנסות ביחס לאותו רבעון אשתקד. החברה מייצרת את רוב הכנסותיה מעמלות הנגבות בגין פעילות מסחר.

נשיאת החברה ומנהלת התפעול אמילי צ’וי, סיפרה על ההחלטה לצמצם את כוח העובדים של קוינבייס: “ההחלטה קשה מאוד עבור הארגון, אך לאור המצב הכלכלי”, כך אמרה הגברת צ’וי, “זה מרגיש כמו הדבר הכי נבון לעשות כרגע”.

עובדים שיפוטרו מקוינבייס יקבלו גישה לפלטפורמת השמה לעבודה בתחום ההייטק

העובדים המיועדים לפיטורים בקוינבייס קיבלו הודעה בעניין זה ממחלקת משאבי אנוש. ההודעה נשלחה לכתובת הדוא”ל האישי של העובדים מפני שגישת העובדים למערכות החברה נותקה. ארמסטרונג סיפר כי “בהתחשב במספר העובדים שיש להם גישה למידע על לקוחות זו הייתה הדרך היחידה לוודא שאף אחד לא יקבל החלטה נמהרת שתפגע בחברה או בעצמו”.

לעובדים שפוטרו מ – Coinbase תינתן גישה לפלטפורמת מציאת משרות חדשות בתעשייה כולל בחברות הכלולות ברשימת החברות ש – Coinbase שוקלת שיתוף פעולה איתן, רשימה המכונה Coinbase Ventures.

Coinbase אינה היחידה

Coinbase מצטרפת לעשרות חברות טכנולוגיה וקריפטו אחרות אשר הפסיקו לגייס עובדים חדשים ושוקלות קיצוץ בכוח האדם. פלטפורמת הלוואות הקריפטו BlockFi הודיעה ביום שני (6/6/22) כי היא מתכננת לקצץ 20% מעובדיה. הערכה היא שמספר המשרות בסקטור ההייטק בארה”ב פחת ביותר מ – 5,500 משרות הייטק בחודש יוני בלבד. בכל הקשור ל – Coinbase, כך לפי נשיאת החברה צ’וי, אירוע הפיטורים אמור להיות חד פעמי. צ’וי הוסיפה שלחברה יש 6 מיליארד דולרים במזומן במאזן והיא חוותה כבר בעבר תקופות רבות של שווקים שוריים בתחום הקריפטו, הידועים גם כ”חורפי קריפטו”, וצפתה בהתאוששות שמגיעה לאחרי תקופה זו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

היעד הירוק של ישראל
היעד הירוק של ישראל – 30% חשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2030
ווטרטק
סקטור חדש שכדאי להכיר: טיהור מים, ווטרטק
רכבים חשמליים
מה עשו המניות הרכבים החשמליים בתקופה האחרונה
שוק דובי
מה דעתו של הכלכלן הידוע פרופסור ג’רמי סיגל על השוק הדובי?
מטבעות קריפטוגרפיים
מקדונלדס, אילון מאסק והונאת הקריפטו הגדולה