מוניות מעופפות

בנובמבר 2021 פרסם בנק אוף אמריקה, מהגופים הפיננסיים החשובים והמובילים במדינה, רשימה של 14 טכנולוגיות ששווה להשקיע בהן עבור מי שמנהלים תיקי השקעות. בין 14 הטכנולוגיות פורצות הדרך שלהבנת המומחים מבית הבנק של אמריקה יעשו היסטוריה (וייצרו תשואה גבוהה) עבור המשקיעים בהן, הוזכרו טכנולוגיות כמו הארכת חיים ועיכוב הזדקנות; טכנולוגיות של מחשוב קוגניטיבי, בינה מלאכותית ומחשוב שמגיב לרגשות; מטאוורס; ועוד. במקום העשירי והמכובד ברשימה הזו מופיעים האלמנטים שנראה כאילו הם לקוחים מאותם סרטים מצויירים עתידניים: אלו הן המוניות המעופפות, ובעוד חלק מאיתנו בוודאי מדמיין שמדובר בטכנולוגיה מעוררת חיוך, כדאי לדעת שהמוניות המעופפות כבר פחות או יותר כאן, ובשנתיים האחרונות בוצעו מספר לא קטן של פיילוטים לטכנולוגיה של מוניות מעופפות, שכדאי להכיר – ואולי גם להשקיע בהן. הסקירה המלאה של אחת הטכנולוגיות המסעירות בתחום התחבורה – לפניכם.

מוניות מעופפות בשמי אורלנדו

לפני קצת יותר משנה, בנובמבר 2020, פורסמה ידיעה מרעישה: חברת הסטראט-אפ הגרמנית ליליאום תעופה (LILIUM AVIATION) הודיעה כי היא נמצאת במגעים להקמת מנחת רחב ידיים בעיר אורלנדו, מהערים התיירותיות ביותר בעולם ומעוז פארקי השעשועים באמריקה, על מנת להפעיל רשת של מוניות מעופפות שבשלב זה כבר הושקו וניתן היה לצפות בהן בפעולה. המוניות המעופפות של ליליום תעופה הציגו מראה עתידני עם גוף דמוי חללית קטנה ושתי כנפיים מכוסות פאנלים סולאריים. 36 מנועים חשמליים מאפשרים לכלי התחבורה המרתק להמריא ולנחות בצורה אנכית, ממש כמו מסוק, כך שהשטח הנדרש לו לטובה המראה ונחיתה מצומצם. המוניות מציעות נסיעה למרחק של עד 20 קילומטרים לכל היותר, והיא מציעה נסיעה עבור עד חמישה נוסעים בו זמנית. נכון להיום, שנה לאחר ההודעה המרגשת – לא שמענו עוד חדשות או התקדמות בעניין פרוייקט זה.

איירבאס: מונית חשמלית מעופפת עד שנת 2025

עוד מיזמים מעניינים בתחום המוניות המעופפות שייכים לכמה מחברות הטכנולוגיה והתעופה המוכרות יותר בעולם. חברת איירבאס הודיעה בספטמבר 2021 כי היא מתכוונת להשיק פיילוט עבור המוניות המעופפות שלה בשנת 2023. מדובר בדגם מוניות מעופפות חשמליות ללא טייס, המאפשרות נסיעה עירונית למרחק של עד 80 ק”מ ובמהירות של עד 120 קמ”ש לארבעה נוסעים לכל היותר בו זמנית.

חברת ג’ובי שהוקמה בשנת 2009, פיתחה מיזם בתחום התחבורה בסודיות גמורה עד שנת 2020. בסוף 2020 רכשה ג’ובי את חטיבת הנסיעות האוויריות של אובר, שהשקיעה משאבים אדירים בפיתוח מוניות חשמליות. בשנת 2021 הודיעה חברת ג’ובי כי היא מנפיקה מניות באמצעות מיזוג עם חברת ספאק ולפי שווי שוק של 6.6 מיליארדי דולרים. החברה נסחרת בבורסה של ניו יורק מאז נובמבר 2020, בזמן זה הציגה בעיקר ירידות שערים והפסידה עד כה 30% ממחיר המניה שלה. ביחד עם זאת, החברה מודיעה כי המוניות החשמליות שלה יתחילו לפעול כבר בשנת 2024.

וגם בארצנו הקטנטונת לא מעט מיזמים של פיתוח רכבים מעופפים: נזכיר את אורבן אווירונאוטיקה שמפתחת את הרכב המעופף דמוי המטוס המכונה סיטי הוק, ואת המיזם PenTaxi שביצעה מהלך גיוס המונים לפי שווי שוק של מעל 16 מיליוני שקלים, וגייסה 255% מהסכום המבוקש בתוך זמן קצר.

שוק המוניות המעופפות הוא אטרקטיבי במיוחד למשקיעים

המשקיעים שמחפשים את “הדבר החם הבא” נמשכים לתחום הרכבים המעופפים, כמו פרפרים לאש. מעל 4.3 מיליארדי דולרים הושקעו בתחום במהלך שנת 2021, עם 61% מסך שיעור ההשקעות הללו, שהופנה לחברות סטארט אפ ישראליות בתחום. אמריקן איירליינס, וירג’ין אטלנטיק ועוד חברות תעופה כבר מתחייבות להזמין אלפי מוניות מעופפות להסעות אל ומנמלי התעופה, והנפקות נוספות של חברות העוסקות בפיתוחים בתחום צפויות בחודשים הקרובים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

נסיעות שיתופיות
הפתרון לפקקים: נסיעות שיתופיות?
מטבעות דיגיטליים
מדד חדש נולד: מדד מטבעות דיגיטליים
מטבעות קריפטוגרפיים
ירידות המחירים של שוק הקריפטו לא מפסיקות – מי המפסיד הגדול?
בורסה
ירידות שערים בבורסות? יש אלטרנטיבות אחרות
ביטקוין
סערה בבית המשפט: ממציא הביטקוין דורש בחזרה את 7.5 המיליארדים שלו