מחירי הנדל״ן יורדים
מחירי הנדל״ן יורדים

בשנתיים האחרונות ניראה היה ששוק הנדל”ן עולה על גדותיו – לא רק בארץ, אלא גם במדינות רבות באירופה ובארה”ב. רק שלאחרונה מנשבות בשוק הנדל”ן בחו”ל אווירה של שינוי: האווירה הכלכלית בארה”ב ובאירופה, בעקבות המלחמה באוקראינה, האינפלציה והעלאות הריבית במדינות רבות, פגעה גם בשוק הנדל”ן, המחירים הגבוהים של הנכסים ועלות המימון הגבוהה גורמים לקונים לסגת וכך מחירי הנדל”ן יורדים. לפי פרסום של חברת ההשקעות היינס, אחת מחברות השקעות הנדל”ן הגדולות בעולם, מחירי הנדל”ן נפלו בכ – 5% עד 10% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. האם אירופה וארה”ב מראות ניצנים של ירידות מחירים בשוק הנדל”ן?

בנקים מרכזיים מעלים את הריבית, והמשכנתאות מתייקרות מסביב לעולם

הממלכה המאוחדת הבריטית היתה הראשונה להעלות את הריבית כצעד לעצירת עליות מחירים לאחר תקופת הקורונה – והיא לא היתה האחרונה. ארה”ב כבר העלתה ריבית וגם אצלנו הריבית עלתה, עד כה פעמיים ועוד היד נטויה. 

העלייה בריבית גורמת לעליית מחירי המשכנתאות ותופעה זו מקשה על רכישת בית או דירה בארה”ב ובאירופה כמו גם בישראל. עבור קונים רבים שיעורי משכנתאות גבוהים יותר פירושם מחירי רכישה לנכס שהוא נמוך יותר – זאת, על מנת לשמור על ההלוואה בסכום אפשרי לתשלומים החודשיים על אף ההתייקרות. הבעיה היא שאפילו בתים צנועים עולים כמו שעלו דירות גדולות ומפוארות לפני כמה שנים, כך שקונים רבים חשים “תקועים” ונדרשים לחכות להגדלה בהיצע של דירות או להסתפק בדירה זולה באזור נחשב פחות. רבים מקווים שהמחירים ירדו אבל אין שום וודאות שזה יקרה בזמן הקרוב. 

מאידך – מלאי הדירות והבתים למכירה גדל (תופעה שבינתיים ניראה שהיא מדלגת על שוק הנדל”ן הישראלי)

במשך שנים רבות הביקוש לדירות ובתים בארה”ב, אירופה כמו גם בישראל, עלה על ההיצע. מלאי נכסי הנדל”ן למכירה ירד באופן עקבי משנה לשנה, כבר בשנת 2019 המחסור בדירות ובתים בארה”ב דורג כחמור, כך לפי דניאל הייל, כלכלנית ראשית עבור אתר הנדל”ן המוביל Realtor.com.
אבל בחודש מאי השנה נראה שינוי במגמה ובתקופה האחרונה נרשמה עלייה של 13% ברישומים הפעילים של נכסי נדל”ן למכירה לעומת השנה שעברה. עלייה כזו בהיצע היא בשורה נהדרת עבור קונים פוטנציאליים: מדובר בשינוי מגמה אשר יעזור לאזן את השוק, להאט את העלייה במחירי הדירות ולהגדיל את משך הזמן שנכסי נדל”ן נשארים זמינים לרכישה מרגע שהוצעו ועד שהם נמכרים בפועל. לפי הייל, העלויות (שהן עדיין גבוהות) דוחפות קונים פוטנציאליים החוצה משוק הנדל”ן אבל לעומת זאת, יש יותר רישומים של נכסים למכירה ויותר בעלי בתים מחליטים לנסות למכור. יותר רישומים חדשים נכנסו לשוק הנדל”ן בארה”ב בחודש מאי האחרון מאשר בכל חודש אחר מאז יוני 2019, כך לפי אתר Realtor.com. 

ההיצע עולה בשוק הנדל”ן, ומוכרי נכסים מתחרים על תשומת ליבם של המבקשים לרכוש נכס

מי שהתעניינו בבתים למכירה בארה”ב ובאירופה בתקופה האחרונה גילו משהו שלא נראה כמותו מזה זמן רב: מוכרים מתחרים זה בזה על תשומת ליבם של קונים פוטנציאליים ומורידים את המחיר שהם מבקשים. במשך תקופה ארוכה בתים נמכרו כה מהר ולעיתים קרובות תוך מלחמת הצעות מצד קונים פוטנציאליים שניסו לשים ידיהם על הנכס עד שפעמים רבות מוכרים קיבלו מחיר גבוה יותר מזה שביקשו תחילה. הקושי להשיג מימון בתנאים טובים הפחית את כמות הקונים וכך יש פחות תחרות על נכסים המוצעים למכירה, חלק מהמוכרים מחליטים להוריד מחירים כדי למשוך קונים פוטנציאליים רציניים דווקא אליהם. ברחבי ארה”ב בחודש מאי נראתה הורדת מחירים של עד 10.5% בחלק מן הנכסים העומדים למכירה. חשוב להבין שהתופעה רחוקה מלהיות דומה ל”מכירת חיסול” על בתים אולם אין זה עניין של מה בכך כאשר באזורים שונים המחירים חזרו לרמה בה היו במאי 2017. 

חברות נדל”ן מפטרות עובדים

בארה”ב ובאירופה בעקבות דעיכת הפעילות בשוק הדיור חברות שיווק וניהול נדל”ן גדולות מכריזות על פיטורים. כך למשל חברת רדפין (Redfin) קיצצה כ – 8% מהעובדים שלה וחברת קומפאס (Compass) הודיעה על צמצום של 10% בכוח העבודה. הביקוש לשירותים של רדפין בחודש מאי היה נמוך בכ – 17% ביחס לתחזיות, כך אמר מנכ”ל החברה גלן קלמן. בחברת הנדל”ן קומפאס צפויים לאבד את עבודתם כ -450 מתוך 4,500 עובדי החברה, כל זאת בשל האותות הברורים של האטה בשוק הנדל”ן. 

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תעופה
מסע בין כוכבים וכרטיס לחלל החל מ-450 אלף דולר
השקעות אלטרנטיביות
מהפכת הטכנולוגיה של הדייגים
הדרך אל העושר
הדרך אל העושר, כיצד בונים תיק נכסים בסבלנות והתמדה?
ביטוח חיות מחמד, כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: שטחי נדל”ן למשרד ועסקים מושכרים במחירים גבוהים, הביקוש לא גווע