מחירי הנפט

במרץ 2020, עת מגפת הקורונה סגרה את כולנו בבתים, הרכבים, הרכבות, האוטובוסים והמטוסים נחו ללא שימוש בחניות והביקוש לאנרגיה צנח – מחירה של חבית נפט ברנט עמד על כ – 27 דולרים. בסוף שנת 2021 הגיע מחיר חבית נפט ברנט, המשמש מדד ייחוס למחירי הנפט, לכ – 80 דולרים לחבית ואנליסטים אמיצים חזו כי מחיר הנפט עשוי לעבור את ה – 100 דולרים לחבית. אבל אז, הגיעה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה – ומחירי האנרגיה הגיבו בהתאם. כשרוסיה מספקת כ – 40% מכלל האנרגיה עבור אירופה ומשמשת ספקי אנרגיה גם לארה”ב, סגירת הצינור לאספקת LNG (גז טבעי מונזל) מרוסיה לשאר מדינות העולם פוגעת משמעותית בשוק שסובל ממילא מעודף ביקוש וקושי של ההיצע לעמוד בקצב הייצור הנדרש.

אם כן, כשכל המדדים מסביב לעולם נופלים – מדד הנפט והגז מרקיע שחקים ומספק אפשרות מסקרנת להשקעה. האם מחיר הנפט ימשיך לעלות, ועד כמה העלייה במחיר הנפט משפיעה על האינפלציה ועל הצרכנים במדינות השונות?

מה קרה למחיר הנפט בשנתיים האחרונות?

עד מרץ 2020, הנפט נסחר ביציבות יחסית מאז שנת 2015, סביב מחיר של 60-70 דולרים לחבית. מגפת הקורונה חתכה את הביקושים לאנרגיה עם ההפחתה בנסיעות, בטיסות ובשימוש בתחבורה הציבורית עד כדי כך שחברות יצרניות מתחום הנפט קיצצו באופן משמעותי את הייצור וההחזקה של נפט. לקראת סוף שנת 2021, וככל שהסתמן כי מגפת הקורונה מאחורינו – הביקושים לאנרגיה ולנפט גברו ואף עלו אל מעבר לנקודת שיווי המשקל של ביקוש מול היצע בימי טרום הקורונה. הצמצום בייצור של חברות הנפט לא אפשר את אספקת הכמויות הנדרשות ומדינות החלו תרות אחר אלטרנטיבות לאספקת אנרגיה כמו גם משתמשות בעתודות הנפט. החוסר בשוק האנרגיה הביא את מחירי חבית נפט לגבהיי שיא שלא ראינו כמותם מאז יוני 2014, אז נסחרה חבית נפט מסוג ברנט סביב מחיר גבוה במיוחד של כ – 110 דולרים לחבית.

בשוק שסובל מהיצע חסר, רוסיה שימשה תפקיד מרכזי. היא ספקית גז טבעי מונזל (LNG) למדינות רבות באירופה. אבל עכשיו, לאחר שרוסיה תקפה את אוקראינה שכנתה וזכתה לגינויים חריפים מקיר לקיר מכל מדינות העולם, אספקת הנפט מרוסיה נעצרה כליל, רוסיה נותקה מהסוויפט העולמי מה שאומר שלא ניתן להעביר למדינה תשלומים בעד סחורות או שירותים, במילים אחרות: השוק החבוט של האנרגיה שממילא התקשה לעמוד בביקושים, סבל מכה ניצחת. מחיר חבית נפט מסוג ברנט טיפס בתוך חודש אחד מכ – 90 דולרים לחבית, עד כמעט 130 דולרים לחבית. בשלב הזה, לא נראה היה כי גורם כלשהוא יכול לעצור או להאט את הדהירה מעלה של מחירי האנרגיה.

בימים האחרונים: סימנים של התמתנות בעליית מחירי הנפט

בשבוע שעבר הודיע נשיא ארה”ב ג’ו ביידן כי ארה”ב לא תקבל נפט וגז מונזל מרוסיה. כל החביות המכילות מקורות אנרגיה שיגיעו לנמלי ארה”ב יוחזרו לרוסיה, ובמקביל מדינות אופ”ק +, הספקיות המרכזיות של אנרגיה בעולם, קיבלו הוראה להגדיל את הייצור וסוכנות האנרגיה העולמית שחררה לשימוש כ – 60 מיליוני חביות נפט על מנת להאט את השפעת המחסור בנפט רוסי בשווקי האנרגיה בעולם.

האם זה הזמן להשקיע בנפט?

כאמור, לאור הירידה במחירי כל המדדים בעולם, מפתיע לציין כי מדדי הנפט, גם בישראל וגם בבורסות אחרות בעולם, מציגים עליות דרמטיות: מדד תל אביב נפט וגז עלה מאז תחילת השנה בכ – 23.5%, מדד האנרגיה של S&P 500 עלה מאז תחילת השנה בכ – 34.4%. גם אם שיעורי עליות המחירים בסקטור האנרגיה יואטו, ניראה כי מחירי האנרגיה ימשיכו לעלות, לכל הפחות עד שמדינות יחזרו להשקיע ביצירת תשתית למקורות אנרגיה חלופיים וירוקים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשקיע בנדל"ן
כיצד להשקיע בנדל”ן בלי להיות נדלניסטים?
משכנתא
מה צריך לדעת לפני שמגיעים לבקש משכנתא
טכנולוגיה
השקעות עתק בטכנולוגיה מובילות את כלכלת דובאי לצמוח ב-4%
הרווארד
איך נראה תיק ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד?
פרוייקטים באנרגיה מתחדשת
הפרויקטים הגדולים בעולם בתחום האנרגיה המתחדשת