מטא

לפי דיווחים ממקורות שונים חברת מטא (לשעבר פייסבוק) איבדה בתוך שישה שבועות לפחות ארבעה ממהנדסי התוכנה המובילים שלה בתחום האינטליגנציה המלאכותית (AI- Artificial Intelligence). מדובר במדענים בכירים אשר פרסמו עשרות מאמרים אקדמיים בכתבי עת בעלי שם עולמי והיו אחראים לפריצות דרך בהן השתמשה מטא כדי לשפר את חוויית המשתמש בפייסבוק ובאינסטגרם. אבדן של עובדים בכירים בתחום כה מרכזי הוא בשורה רעה לחברה שמזה זמן מה נראה שהיא מדשדשת במקום.

מעבדות מטא בלונדון קרסו

ייתכן מאוד שמספר העובדים הבכירים מתחום ה-AI  שעזבו את מטא הוא גדול יותר מרק הארבעה שצוינו לעיל. קארל הרמן, יזם בתחום הבינה המלאכותית שעבד בעבר במעבדה המתחרה למטא DeepMind, סיפר לאחרונה לכתב CNBC שהמספר האמיתי של אנשי מקצוע בתחום הבינה המלאכותית שנטשו את הספינה השוקעת של מטא הוא בין שישה לעשרה עובדים. לדבריו, מעבדת הבינה המלאכותית של מטא בלונדון ראתה מספר מדאיג של עובדים שעזבו. למעשה, המשרד בלונדון פשוט קרס כתוצאה מהעובדה שרוב החוקרים הבכירים נעלמו בתוך פרק זמן של שישה שבועות.

גם פרופסור ניל לורנס, החוקר ומלמד את תחום למידת מכונה (Machine Learning) באוניברסיטת קיימברידג’, אמר לכתב CNBC שהוא אינו מופתע. לדבריו מארק צוקרברג לא השקיע מספיק במעבדת המחקר של מטא בלונדון, הוא שם את הדגש על פיתוח המטאוורס מבלי להבין שיש עוד דרך ארוכה לעשות בתחום האינטליגנציה המלאכותית.

ארבעה אנשי מפתח שעזבו את מטא

מבין מי שעזבו את מטא אחד הבולטים הוא אדוארד גרפנשטט, מדען מחקר שהוביל את מאמציה של מטא בענף של בינה מלאכותית הידוע בשם “Reinforcement Learning” (למידת חיזוק). אדוארד עזב את מטא עוד במהלך חודש פברואר וסירב להגיב כשנשאל מדוע ביצע צעד זה.

היינריך קוטלר, אחד ממנהלי הנדסת המחקר של META AI, עזב בשבועות האחרונים כדי להצטרף ל – Infection AI, חברת סטארט-אפ שהוקמה על ידי מייסד DeepMind מוסטפה סולימן ומיליארדר הלינקדאין ריד הופמן. קוטלר הצטרף למטא בינואר 2019 לאחר שבילה יותר משנתיים ב – DeepMind.

עזיבה נוספת שהתרחשה לאחרונה היא של אחמד בייראמי שנטש בינואר תפקיד של מדען מחקר במטא ונטל על עצמו משרה דומה בגוגל. בדצמבר של שנה שעברה עזב דאווה קילה את תפקידו כמדען מחקר במטא לאחר שבילה חמש שנים בחברה. כעת הוא ראש המחקר בסטרטאפ בינה מלאכותית Hugging Face. גם קוטלר, בייראמי ודאווה סירבו להגיב כשנשאלו על ידי כתב CNBC מדוע עזבו את מטא.

עוד עובדים צפויים לעזוב את משרדי מטא בשבועות הקרובים

מספר עובדים, ואף צוותים שלמים, מתחום ה-AI במטא עזבו או צפויים לעזוב בשבועות הקרובים. כך לפי מקור שבחר להישאר בעילום שם בשל האופי הרגיש של הנושא. בנוסף ציין המקור כי אין סיבה אחת אחידה שגורמת לעובדי AI לעזוב את מטא. ישנם מי שעוברים למעבדה גדולה אחרת כי הם מרגישים שזהו צעד נכון לפיתוח הקריירה שלהם, אחרים עוזבים מפני שפוטנציאל הגיוס לצוות אטרקטיבי הוא טוב יותר במקום אחר, ישנם מי שמעוניינים להיות חלק מחברת סטארט-אפ או לתפוס עמדה בכירה בחברה קטנה יותר.

המדען הראשי במטא מר יאן לקון (Yann LeCun), אשר היה ממקימי מעבדת המחקר ל – AI בחברה אמר לכתב CNBC שלאנשים יש תחומי עניין משתנים והם עוברים הלאה. הוא הוסיף שאדוארד גרפנשטט מצטרף לסטארט-אפ שטרם נקבע לו שם. במטא מצטערים שהוא עזב, כך לפי לקון, אולם מבינים שזוהי תופעה טבעית בעולם ההייטק כיום. לפי לקון אין מגמה של עזיבת מעבדת מחקר האינטליגנציה המלאכותית של פייסבוק בלונדון (FAIR – Facebook AI Research) או מכל מחלקה אחרת של החברה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הארלי דווידסון
הארלי דוידסון – הדרך לחופש
השקעות אלטרנטיביות
למרות המהפכה הדיגיטלית 77.5% מהספרים הנמכרים מודפסים
חדשות אלטרנטיביות
חדשות אלטרנטיביות – השבוע שהיה בעולם ההשקעות
המונית הרובוטית החדשה של באידו – זולה, יעילה, ומפתיעה
רכב חשמלי
סוס חשמלי: המוסטנג של פורד חוזרת בגרסה החשמלית?