מעל 300 מיליארדי שקלים מושקעים בישראל בפק”מים בנקאיים, אלו הם פיקדונות קצרי מועד שהריבית עליהם לא מנצחת אפילו את קצב העליה בשיעורי המדד. מי שנמאס לו לראות את הכסף שלו גם מאבד נזילות וגם נשחק, אולי מחפש שוק אלטרנטיבי להשקיע בו את הכספים הפנויים שלו – ובדיוק לשם כך אנחנו כאן. אם החלטתם שהשוק המתאים לכם הוא שוק הקריפטו – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת להתחיל.

מה זה שוק הקריפטו?

בשנת 2010 הושק המטבע הקריפטוגרפי הראשון, שעשה היסטוריה ושינה באופן מהותי את האופן בו אנחנו בוחנים את שוק המטבעות מסביב לעולם. זה כמובן היה הביטקוין, ששווי השוק שלו עומד היום על כ – 800 מיליארדי דולרים, כשליש משווי השוק של כל שוק הקריפטו, המכיל מעל 17,000 מטבעות קריפטוגרפיים שונים. המטבע הוא בעצם נכס בעל ערך, שערכו נקבע על פי הביקושים שלו. כמו כל מטבע אחר, גם ביטקוין (או כל מטבע קריפטוגרפי) אפשר לקנות ולמכור, ואפשר להחזיק אותם ב”ארנק”.

אחד הרעיונות החשובים מאחורי מטבעות קריפטוגרפים הוא הניתוק ממוסדות בירוקרטיים שינהלו את הכסף ויגבו עמלות. משכך, מחיר הביטקוין כמו כל שאר המטבעות נקבע על פי המאזן הטבעי בין ביקוש להיצע – כשהביקוש עולה המחיר עולה באופן מיידי ולהיפך. חשוב לשים לב כי בעוד בשוק מטבעות הפיאט, הבנקים המרכזיים מתערבים על מנת לשמור על יציבות בערך הנכס – כאן אין שום מנגנון כזה (להוציא את סקטור המטבעות היציבים, אודותיהם לא נדבר בהרחבה במדריך זה), כך ששוק הקריפטו נחשב לשוק תנודתי.

מה זה ארנק דיגיטלי ואיך קונים מטבעות קריפטו?

כל משקיע שיש לו נוכחות בשוק הקריפטו נדרש לאפליקציה המכונה “ארנק דיגיטלי”. זוהי למעשה תוכנה שיודעת לנהל את קטעי הקוד המאפיינים כל מטבע בנפרד, אלו מכונים בלוקצ’יין. כל ארנק דיגיטלי יודע לעבוד עם פלטפורמות מסחר שונות ולהחזיק סוגים שונים של מטבעות קריפטו, כאשר את מטבעות הקריפטו הגדולים מרבית הארנקים הדיגיטליים יודעים להחזיק.

אתם פותחים ארנק דיגיטלי, בדרך כלל, בפלטפורמה שבה אתם מעוניינים לנהל את המסחר שלכם בקריפטו. דוגמאות לכאלה פלטפורמות הן בשוק הישראלי ביטס אוף גולד או Bit2C, ובשוק הבין לאומי ביינאנס או קראקן. ניתן גם לנהל ארנקים דיגיטליים בנפרד מהפלטפורמות אולם אז יש לחבר את הארנק לכל פלטפורמה שאתם רוצים לסחור דרכה. ניתן כמובן להחזיק יותר מארנק דיגיטלי אחד.

מרגע שפתחתם חשבון בפלטפורמות המסחר והגדרתם ארנק דיגיטלי (מדובר במערכת ידידותית למדי, כאשר שתי הפלטפורמות הראשונות שהוזכרו פועלות בעברית מלאה) – אתם יכולים להעביר כספים דרך כרטיס האשראי אל הארנק שלכם ולהתחיל להמיר אותם למטבעות קריפטו על פי רצונכם. קיימת בנוסף אופציה פשוטה יותר, ניתן כיום לסחור במטבעות קריפטוגרפיים דרך בתי השקעות ישראלים אשר עושים עבורנו את כל התהליך ואחראים לאבטחת המטבעות.

המטבעות המובילים

שוק הקריפטו, כאמור, מכיל נכון להיום מעל 17,000 מטבעות קריפטו שונים, ומטבעות חדשים צצים בכל בוקר, כאשר לא מעטים מהם כוללים זיופים והונאות. חמשת המטבעות הגדולים בשוק הקריפטו הם:

  • ביטקוין, עם שווי שוק של כ – 800 מיליארדי דולרים
  • אתריום, עם שווי שוק של כ – 350 מיליארדי דולרים
  • תת’ר, עם שווי שוק של כ – 78 מיליארדי דולרים
  • BNB, עם שווי שוק של כ – 66 מיליארדי דולרים
  • המטבע היציב USD Coin, עם שווי שוק של כ – 52 מיליארדי דולרים

בעוד מטבעות אלה יכולים להרוויח ולהפסיד עשרות אחוזים לפעמים ביום אחד – הם נחשבים יציבים יותר מהמטבעות הקטנים או החדשים יותר והם עשויים להציע התחלה רכה להשקעות בשוק הקריפטו. מטבעות ספקולטיביים יותר עשויים להיות אלה שנמצאים בעשיריה השניה של המטבעות הגדולים, המוכרים ביניהם הם דוג’קוין, אוואלאנש, פולקאדוט, בייננס USD, שיבה אינו, ואחרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אמאזון
קרן הבריאות הגדולה בעולם: אמזון, ברקשייר האת’ווי וג’יי. פי. מורגן צ’ייס
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת
קריפטו
נגיד בנק ישראל: החשש הוא שגופים שמנפיקים מטבע משל עצמם יעבדו רק איתו, מה שייצור ריבוי מטבעות לא הגיוני בשוק
בלנדר הלוואות חברתיות
הלוואות חברתיות – בלנדר
פקקים
הישראלים עומדים בפקקים: כיצד אתם יכולים להרוויח מכך?