משחקי הדיונון

בהמשך לסדרה רוויית האלימות והמצליחה במיוחד של נטפליקס, בשם “משחקי הדיונון”, צץ ברשת בסוף החודש שעבר מטבע קריפטוגרפי חדש, שהציע למחזיקים בו את האפשרות לרכישת NFT שיאפשר להם להשתתף בגירסה וירטואלית (שאינה מסכנת חיים, ככל הנראה) של המשחק. מאות משקיעים קפצו על ההזדמנות ורכשו מהמטבע הקריפטוגרפי החדש, רק על מנת להבין, מאוחר מידי, כי מדובר בתרמית. ערכו של המטבע נסק מסנטים בודדים ל – 628 דולרים למטבע בתוך שעות, ובתוך דקות התאפס וגרר הפסדים כבדים למשקיעיו. זוהי עוד תזכורת לפוטנציאל להפסדים בשוק ההשקעות בקריפטו. כל הפרטים על המטבע החדש שזינק ואז צלל, לפניכם.

בספטמבר השנה (2021) עלתה לראשונה לפלטפורמת התוכן נטפליקס סדרה קוריאנית בשם משחקי הדיונון, ובתוך זמן קצר היא עשתה היסטוריה. שבועיים לאחר עלייתה לאתר הישראלי, היא כבר היתה בדרכה להיות הסדרה הנצפית ביותר בנטפליקס ישראל בכל הזמנים, והיא נכנסה לרשימת הסדרות הנצפות ביותר בפלטפורמות רבות נוספות במדינות שונות מסביב לעולם. העיסוק בחיי אדם, השאלות הפילוסופיות העולות בבירור וללא פילטרים בעלילת הסדרה ואולי גם הסצנות העקובות מדם, הפכו אותה לאחת הסדרות המדוברות ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה, ממש מסביב לעולם.

רבות דובר לא רק על העלילה המהודקת אלא גם על העיצוב והחשיבה לפרטים בנוגע לפס הקול, לצבעוניות הסצנות ולאופן הצילום – ובניגוד גמור לכל אלה, עומד המטבע הקריפטוגרפי “משחקי הדיונון”, שהושק ב – 26 באוקטובר אבל הוליך את המהמרים עליו שולל וגרם להפסדים של מיליארדי דולרים.

מטבע משחקי הדיונון – עלה באלפי אחוזים, ואז נעלם

ב – 29.10 הושק מטבע קריפטוגרפי חדש, בשם סקוויד – דיונון, המרמז בבירור לקשר עם הסדרה הנצפית ביותר של נטפליקס, “משחקי הדיונון”. הוא נמכר בבורסת הקריפטו המוכרת Pancakeswap, בתחילה תמורה סנט אחד, יומיים לאחר השקתו ב – 28.10 הגיע מחירו לדולר אחד, ב – 31.10 נמכר המטבע בבוקר תמורת כ – 15 דולרים ובערב תמורת כ – 37 דולרים, וב – 1.11 הגיע המטבע לערך שיא של לא פחות מאשר 628 דולרים. באותו התאריך, בשעה 13:40 בצהריים, התרסק ערך המטבע וירד לפחות מסנט אחד, והמשקיעים כולם נותרו בהפסדים גדולים.

מה היתה המוטיבציה לביקושים הגבוהים של המטבע?

השיווק של מטבע סקוויד ניראה היה כאילו לא התאמץ להסתיר את העובדה שמדובר בהונאה, אולם ביחד עם זאת, ניראה כי הוא “ניגן” על מיתרים שקשה לסרב להם לא רק בעולם ההשקעות בקריפטו, אלא בכלל. מטבע סקוויד הוצע למי שהתעניינו בהשתתפות וירטואלית במשחק בסגנון “משחקי הדיונון”. המשתתפים יכלו להגיש מועמדות להשתתפות במשחק הוירטואלי בתמורה לסכום לא נמוך שהם נדרשו לשלם: בין 15,000 ל – 35,000 דולרים, באמצעות NFT שניתן היה לרכוש רק במטבעות סקוויד. מרגע השיווק של המטבע לא ניתן היה למכור אותו אלא בתנאים לא ריאליים, והדף הלבן של המטבע, הוא העמוד השיווקי שכל מטבע קריפטו נדרש להעלות לרשת כאשר הוא מכיל מידע חשוב על המטבע – הכיל שפע של נתונים כוזבים ושגיאות כתיב. בנוסף לכל אלה, נכתב באתר המטבע כי אילון מאסק, בעל חשבון הטוויטר הידוע בציוצים שמעלים ומורידים את ערכם של מטבעות קריפטוגרפיים במאות אחוזים, הוא תומך של המטבע הקריפטוגרפי – מה שלא היה ולא נברא.

עוד לפני שהמשקיעים הנלהבים של המטבע החדש הבינו שנפלו לתרמית, הושקעו במטבע מיליארדי דולרים מטעם אלפי משקיעים מכל העולם. כל הכספים ששימשו לרכישת המטבע החדש, ירדו לטמיון מכיוון שלא היה ניתן למכור את המטבעות.

הזהירות הנדרשת בהשקעה בעולם הקריפטו

מטבע הסקוויד ממחיש היטב את הקושי לאתר השקעה מבוססת, יציבה ובעלת אופק לתשואות גבוהות בעולם ההשקעות האלטרנטיביות בכלל, ובהשקעות בשוק הקריפטו בפרט. ללא גוף מוסדי שינהל את המטבעות החדשים, את עליות וירידות הערך, מטבעות קריפטו רבים מתרסקים בערכם, וזו כמובן אינה הונאת הקריפטו הראשונה בה אבדו סכומי כסף גבוהים למספר רב של משקיעים מסביב לעולם. במקרה הזה, מי שעיינו בפרטי המטבע יכלו להבחין ללא קושי שמדובר בתרמית, ובכל זאת, ניראה שיוצרי המטבע העלום גרפו כשני מיליוני דולרים – ונעלמו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
ביטקוין – המטבע הווירטואלי שמשנה את חוקי המשחק
שוק הקריפטו
שוק הקריפטו בעוד שינוי מטלטל: ארה”ב עם רשימת דרישות מחברות הכרייה שעלולה להשפיע דרמטית
מטוסים חשמליים
שינוי מגמה בעולם השילוח: DHL מתחדשת עם 12 מטוסים חשמליים
משבר האקלים
האם משבר האקלים מגדיל את הפער בין עשירים לעניים?
השוואות בין עסקאות נדל”ן שונות בין בתי ההשקעות