לראיון המלא עם מיכאל לביא ומידע נוסף על קרנות השקעה אלטרנטביות לחצו כאן

מה זה השקעות אלטרנטיביות?

עולם ההשקעות מתחלק לשני סוגים, מצד אחד יש את ההשקעות שרב הציבור מכיר, ההשקעות המסורתיות באפיקים הבורסאיים למיניהם. אנחנו מדברים על מניות, על אגרות חוב, קרנות אשר משקיעות במניות ואגרות חוב ועוד. אבל, במקביל לעולם הזה קיים עולם חוץ בורסאי, עולם של השקעות שלא מתנהלות בבורסה ומנותקות משוק ההון. זה עולם שלם של אפיקים רבים ממגוון תחומים, מגוון רחב של רמות סיכון וזה עולם מרתק.

האם אתה יכול לתת לנו מספר דוגמאות להשקעות אלטרנטיביות?

דוגמאות להשקעות אלטרנטיביות יכולות להיות ממגוון מאד רחב של תחומים, בדרך כלל הדברים המרכזים שניתן למצוא בעולם הזה זה קרנות שמשקיעות בתחומים כמו נדל”ן, נדל”ן בארץ ונדל”ן בחו”ל, יש קרנות שמשקיעות בעולמות הטכנולוגיה למיניהן, למשל קרנות שמשקיעות בחברות סטארט – אפ בתחום הביו-טק טכנולוגיה וכו’. יש קרנות שמשקיעות בפרויקטים של תשתיות, כמו תחנות כוח ירוקות וכל מה שקשור לאנרגיה מתחדשת ואין ספק שהעולם הולך לשם. יש תחומים רבים נוספים כמו מרכזים רפואיים, דיור סוציאלי, יש אין ספור תחומים שהמחנה המשותף שלהם בשורה התחתונה יש לקרנות הללו יכולת לייצר למשקיעים רווחים גם בזמן שהבורסה נופלת. כלומר, קיימת חוסר קורלציה בין שוק ההון לקרנות האלטרנטיביות.

האם השקעות אלטרנטיביות נחשבות לתחום מסוכן יותר או לתחום מסוכן פחות מהבורסה?

קודם כל צריך להבין, השקעות אלטרנטיביות זה שם גנרי, זה לא משהו שניתן לומר עליו בצורה חד משמעית פחות או יותר מסוכן משוק ההון. בתחום הזה, השקעות מחוץ לבורסה יש ספקטרום מאד רחב של רמות סיכון, יש קרנות שנחשבות לבטוחות, באופן טבעי זה מגיע מתחומים שנחשבים באופן מסורתי והיסטורי כמו נדל”ן, זה בקצה הבטוח של הסקלה. מצד שני, יש קרנות שבדרך כלל מזוהות עם רמות סיכון גבוהות יותר, למשל בהמשך לדוגמא שנתתי קודם, קרנות שמשקיעות בחברות טכנולוגיה שבדרך כלל הסטטיסטיקה שעל כל חברה שמביאה תוצאות מוצלחות יש כמה וכמה חברות שנכשלות. לכן, זה תחום שאולי לא מתאים לכל אחד ובהמשך לשאלתך יש מגוון מאד רחב של רמות סיכון.

איזה חסרונות או סיכונים קיימים בתחום ההשקעות האלטרנטיביות?

החסרונות והסיכונים הם לא משהו שהוא בלעדי לתחום של השקעות אלטרנטיביות, זה משהו שאפשר לדבר עליו באופן כללי כאשר אנחנו נגשים לנושא ההשקעות, כיצד לנהל את ההון שלי. כדי שנצליח לישון בשקט בלילה וכדי שנדע שאנחנו עושים את הדברים בצורה שקולה ונכונה, העצה הכי חשובה שאני יכול לתת, היא לא לפעול בצורה פזיזה. יש חשיבות אדירה להיות מלווה על ידי איש מקצוע, כפי שאנחנו חלילה לא מרגישים טוב אנחנו לא נפתח אנציקלופדיה וננסה לרפא את עצמו, ברב המקרים שהרכב שלנו מתקלקל אנחנו לא ננסה לתקן את המנוע, אנחנו ניקח אותו למוסך.

איך המשקיע הממוצע יכול לקבל מידע או חשיפה לעולם ההשקעות האלטרנטיביות?

לפני שאסביר היכן כן, אסביר היכן לא. המקום שלא נותן מהווה כתובת להשקעות אלטרנטיביות הם הבנקים. אנחנו בדרך כלל רואים בבנקים כתובת להשקעות והתנהלות כלכלית נמצאים מחוץ לעולם ההשקעות האלטרנטיביות. כיום, אין אפשרות בבנקים לקבל מידע או חשיפה להשקעות אלטרנטיביות. מצד שני, מאות מתכננים פיננסים, אנשים בעלי רישיון שלהם קיימת אפשרות להציע השקעות מסוג זה. דבר נוסף, פורטל ההשקעות iCapital אשר מאפשר לכל משקיע בארץ ובעולם לקבל מידע וגישה להשקעות והזדמנויות אלטרנטיביות.

אתם יודעים לשלב השקעות אלטרנטיביות עם תיק נכסים סחיר, זה אפשרי?

בהחלט כן, כאיש מקצוע שמכבד את עצמו שניגש לתת עצה ללקוח ומשקיע יש חשיבות אדירה בהכרת הלקוח וצרכיו. חשוב לדעת מה מטרת השקעה, להבין את הלקוח ומה הצרכים שלו, מה טווחי ההשקעה ומה רמות הסיכון שמתאימות לו. חלק נוסף, חשיבות עליונה קיימת בפיזור שאיש המקצוע יעשה עבור הלקוח שלו. להשקיע אחוז מסוים מתיק הנכסים בקרן א’ ואחוז מסוים בקרן ב’. פיזור זה מוריד את רמות הסיכון באופן משמעותי ומגדיל את הרווחיות בתיק לאורך זמן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

UBER
חברת אובר, לאן את נוסעת?
מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
פסגת האקלים
פסגת האקלים באנרגיות ירוקות
תשלום בזיהוי פנים
תשלום בזיהוי פנים
השקעות אלטרנטיביות
למי מתאימות השקעות אלטרנטיביות?