השקעה
השקעה

על פי דו”חות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רק בישראל התווספו מאז תחילת שנת 2021 מעל 10,000 משקיעים חדשים בשוק ההון, הרוב המכריע מבין המשקיעים החדשים מנהל תיק השקעות של 50,000 ₪ או פחות. אז עבור כל המשקיעים החדשים, שיודעים ששוק ההון מייצר לעיתים תשואות של שתי ספרות, לעומת פיקדונות בבנק שלמעשה, החוסכים מפסידים כסף ביחס לעליית המדד כשהם שומרים שם את הכספים הפנויים שלהם – הכנו לקסיקון קצר של הגדרות “מקצועיות” בתחום ההשקעות וההשקעות האלטרנטיביות – כדי שיהיה לכם קל יותר לקרוא סקירות ודו”חות לקראת הגדלת תיק ההשקעות שלכם עם הזמן.

#1 – מה זה נון ריקורס?

נון ריקורס, או באנגלית Non Recourse, הוא מושג שלקוח מתחום שוק ההלוואות והאשראי, שכפי שמשקיעים שמתעניינים בהשקעות אלטרנטיביות יודעים, הוא תחום פופולארי ומבוקש להשקעות, שצמח מאוד על פני השנה האחרונה. הלוואת נון ריקורס היא למעשה הלוואה ללא ערבים או ערבויות, כאשר הנכס הנרכש באמצעות ההלוואה הוא זה שמשמש בטוחה להחזרי ההלוואה – ממש כמו בהלוואת משכנתא. בהלוואות עסקיות מסוג ריקורס, מה שעומד כבטוחה להחזר ההלוואה הוא בדרך כלל המניות, ובמקרה הזה המשקיע, או המלווה, לוקח גם הוא סיכון על ההלוואה מכיוון שאם ערך המניות יורד – שווי הבטוחות להלוואה יורד ביחד איתו. 

#2 – מה זה פרופטק?

זוכרים את תקופת הקלינטק? האינשורטק או הפודטק? ובכן, מסתבר ששוק הנדל”ן לא נשאר מאחור, ובחודשים האחרונים ממש נכנס ה”טק” גם לשוק הנדל”ן וההשקעה בנכסים עם תחום חדש שפורח בחודשים האחרונים ועל פי דו”חות גייס רק בישראל כמיליארד דולרים במהלך שנת 2021 – אנחנו מדברים על תחום ה – PropTech, או במילים פשוטות: האפשרות לנהל נכסי נדל”ן באמצעים דיגיטליים. 

לצד הביטוי החדש פרופטק (באנגלית כאמור, PropTech), שווה להזכיר גם את המושג קונטק (ConTech), העוסק בפיתוח פלטפורמות לייעול תהליכי בנייה, גם הוא בענף הנדל”ן. 

#3 – מה זה מכפיל FFO?

FFO, או Funds from Operations, הוא מושג שלקוח גם הוא בעיקר מתחום הנדל”ן, ואשר פירושו הוא – סכום הכספים שזורם אל החברה מפעילותה, ללא אירועים חד פעמיים או השפעה של שינויים תקופתיים טבעיים. מכפיל ה – FFO הוא נתון שמשמש משקיעים על מנת להעריך את היציבות והאטרקטיביות של השקעה בחברה, והוא בוחן את היחס בין שווי השוק של החברה ל – FFO שלה, כלומר להכנסות שלה מהפעילות השוטפת.

#4 – מה זה OPM?

בהשקעות גדולות ובהשקעות שאתם מאמינים בהן, אתם נדרשים או מעוניינים לגייס סכום השקעה גבוה. במקרים כאלה, אתם רוצים להשתמש בכלים פיננסיים מתקדמים שיאפשרו לכם להשקיע יותר מהסכום העומד לרשותכם, ואת זה עושים בדרך כלל תוך שימוש בכספם של אנשים אחרים, באנגלית Other Peoples Money או OPM. כל מינוף, למשל כזה שאפשר לקבל מהברוקר או ליהנות ממנו כשמשקיעים בכל קרן ממונפת (ביתר או בחסר), מאפשר לכם ליהנות מתשואות על השקעה גם בכסף של אנשים אחרים. מימון של השקעה באמצעות הלוואה גם הוא נחשב OPM.

#5 – מה זה NOI?

עוד מושג שלקוח בעיקר מתחום הנדל”ן הוא NOI, או Net Operating Income. זהו נתון שמשתמשים בו בעיקר בחברות שמנהלות מספר גדול של נכסים מניבים, והוא כולל את כל ההכנסות מהנכסים כמו דמי השכירות המשולמים בכל נכס, בניכוי הוצאות על הנכסים כמו דמי ניהול ותפעול. 

#6 – מה זה REIT?

רייט, או באנגלית REIT, קיצור של Real Estate Investment Trust, הוא מושג שמשמעותי פשוט קרן השקעה בנדל”ן. בתחום ההשקעות האלטרנטיביות, אנחנו מכירים שפע של קרנות נדל”ן כמו גם קרנות ריט, קרנות ריט פשוט משקיעות בנדל”ן מניב. בישראל מספר רב של קרנות המתמחות בהשקעה בנדל”ן כמו גם כמה קרנות שהן עצמן נסחרות בבורסה, כמו קרן סלע קפיטל וקרן ריט1. במדינות רבות אחרות כמו ארה”ב, קרנות REIT הן אלטרנטיבה פופולארית מאוד להשקעות בתוך ומחוץ לבורסה.

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הנדל"ן בארץ
שוק הנדל”ן בארץ – לאן?
השקעות אלטרנטיביות לעומת אג”ח
מטבעות קריפטוגרפים
המדריך השלם לשנת 2022: איך משקיעים בקריפטו ואיפה פותחים ארנק דיגיטלי?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אנגלה מרקל עוזבת את השלטון לאחר 16 שנה, הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם מחכה ליורש
השקעות אלטרנטיביות
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות חוב